Skip to: Site menu | Main content

Loading

1857-1858 Milwaukee County Directory

Milwaukee County Wisconsin Genealogy

Milwaukee City Directory for
1857 & 1858
Volume 1 First Series
Milwaukee: Steam Press of King, Jermain & Co.
205 and 207 East Water Street

For a list of Businesses from the directory, see here

Key:
bt = between
h = house
bds = boards
atty = attorney
cor = corner
N = north
W = west
S = south
E = east
The word street is implied

To facilitate your search the surnames have been cross indexed.

[ A ][ B ][ C ][ D ][ E ][ F ][ G ][ H ][ I ][ J ][ K ][ L ][ M ][ N ][ O ][ P ][ Q ][ R ][ S ][ T ][ U ][ V ][ W ][ Y ][ Z ]

[ B ]

BAAS: Abraham
laborer, Sixteenth, bt Galena and Walnut, E.

BAAS, Abraham
laborer, bt Menomonee and Juneau

BAAS, Ernst
River, near Division

BAAS, Joseph
34 Main

BAASEN, Geo. F.
Poplar, bt Third and Fourth

BAASEN, John F.
Poplar, bt Third and Fourth

BAASS:   August
fisherman,  River,  bt  Division and Johnson, W.

BAASS:   Charles
fisherman,  River, bt Division and Knapp, W.

BAASS:  Henry
fisherman,  River,  bt Knapp and Ogden, W.

BABCOCK:  D.
clerk  H. J.  Nazro & Co., Michigan, bt Jefferson and Jackson.

BABCOCK:  John
engineer La Crosse R. R.,  h Winnebago,  bt Eighth and Ninth, S.

BABCOCK:  Rachel
widow,  S E cor Sycamore and Second.

BABCOCK:  Stephen V. C.
(of B & Bros.)  bds widow Babcock.

BABCOCK:  Simeon
(of B. & Bros.)  bds widow Babcock.

BABCOCK:  W. S.
(of B & Bros.)  bds widow Babcock.

BACH:  Christopher
music teacher,  Market,  bt Martin and Johnson, W.

BACH:  George
varnisher, Johnson, near Main.

BACH:  Isaac
(of Abrahams & B.)  bds Hotel Wettstein.

BACH:  John
laborer,  N W cor Oregon and Hanover.

BACH:  John G.
cabinet finisher, Milwaukee, bt Huron and Michigan, E.

BACH:  Jacob
grocer,  cor Reed and Oregon.

BACH:  Sandford S.
teamster,  Hanover, bt Lake and Oregon, W.

BACHER:  Adam
carpenter,  bds G. C. Adler.

BACHS:  Frederick
boots and shoes,  Chestnut, bt Fourth and Fifth.

BACHMAN:  Gabriel
clerk,  bds S. Bachman.

BACHMAN:  Louis
grocery,  Martin, bt East Water  and Market, N.

BACHMANN:  Robert
confectioner,   h Prairie,  bt Fourth and Fifth

BACKHAUS:  Christoph
tailor,  Vliet,  bt Fourth and Fifth, W.

BACKHAUS:  Gottfried
gardener Henry Wild.

BACON:  Charles
omnibus driver,  Stimson's Hotel.

BACON:   Edward P.
general freight agent M & M R R, bds Miss McPherson, Third Street.

BACON:  E. N.
printer,  bds L. Scovill.

BACON:  L. A.
book keper, Bradley & Metcalf,  bds B. Kellogg.

BACON:  Wm
bds W. Gray.

BADDING:  Charles
waiter,  Main,  bt Division and Knapp, W.

BADER:  Freiderica
widow,  Fond du Lac road, near Twelfth, E.

BAES:  John
carpenter and joiner,  Cedar.

BAGL:  John
laborer,  Erie, foot of Jackson.

BAGLEY:  Azrel L.
salesman,  bds Joseph Chaney.

BAGNALL:  B.
(of B. & Co.)  bds  Dr. Hatchard.

BAGNALL:  John
painter,  bds Empire City House.

BAIER:  Annie
milliner at Mrs. A. Wolf.

BAIER:  John
teamster, Cherry,  bt Thirteenth and Fourteenth, N.

BAIER:  William
laborer,   Seventh,  bt Beers and Harmon.

BAIGINK:  John
carpenter,  Galena,  bt Ninth and Tenth, N.

BAILIE:  Francis
carpenter,  bds J. Bailie.

BAILIE:  John
Supt. M & M R R repair shop,  h W cor Hill and Clybourn.

BAILEY:  Enoch
blacksmith, Monroe, near Elizabeth.

BAILEY:  Eleanor
widow,  at J. W. Hosford.

BAILEY:  Thos.
copper smith,  bds Wm. Petted.

BAILEY:  Wm. T.
builder,  Market,  bt Martin and Johnson, E.

BAINBRIDGE:  R.
foreman Reliance Works,  h Fourth,  bt Walnut and Cedar, W.

BAIRD:  Thomas
carpenter,  h Van Buren,  bt Ogden and Lyon,  W.

BAHRENDS:  Henry
laborer,  Ninth,  bt Walnut and Sherman, W.

BAHAN:  Richard
shoemaker,  66 Huron.

BAKENG:  Lambert
laborer,  Oneida,  bt East Water and River, S.

BAKER:  Edwin D.
(of B & I.)  h Marshall,  bt Biddle and Martin, W.

BAKER:  Courtland R.
(of Littell & B.)  h 105 Michigan.

BAKER:  Ephraim
carpenter,  bds Mrs. Sprague.

BAKER:  Frederick
laborer,  East Waer,  bt Division and Knapp, E.

BAKER:  Frederick
carpenter,  North Water,  bt Market and Main, W.

BAKER:  F. C.
conductor M & M R R.,  h Third, bt Wells and Cedar, E.

BAKER:  Joseph
(of  Jones & B.)  h Elizabeth,  bt Ogden and Lyon.

BAKER:  John
laborer, bds R. Roberts.

BAKER:  T. L.
teller State Bank of Wisconsin,  bds J. E. McClure.

BAKERMAN:  Casper
mason,  North Water,  bt Milwaukee and Jefferson, E.

BAKKER:  Edward
carpenter and joiner and mason,  Cherry,  
bt Twelfth and Thirteenth, N.

BALDWIN:  Lavina H.
school-teacher,  bds B. P. Peckham.

BALES:  Jacob
matches,  Fifth, bt Cherry and Vliet.

BALKANIUS:  Albert
gunsmith,  252 West Water.

BALL:  Alvin B.
clerk,  Throop & Bro.,  bds B. Troop.

BALL:  Marisnes
laborer,  Brown, W.

BALLBACH:  John
bakery,  East Water,  bt Oneida and Biddle, E.

BALTES:  George
laborer,  Fond du Lac.

BALFER:  E.
laborer,  bds Jas. McHugh.

BALKOW:  Gotlieb
laborer,  Chestnut,  bt Eleventh and Twelfth, W.

BALS:  Casper
laborer,  Scott,  bt Monroe and Giddings, S.

BAMBLER:  George
carpenter,  Jackson,  bt Lyon and Pleasant, E.

BAMBREMER:  Francis
jeweller,  Market,  bt Johnson and Martin, E.

BAMM:  Edward E.
paper carrier,  Martin,  bt East Water and river, W.

BAMBACH:  Ernst
(of E. B. & Co.)  h cor  Elizabeth and old Muskego road.

BANCROFT:  Henry M.
forwarding and Commission, bds 52 Oneida.

BANESTER:  James
blacksmith M & M R R,  h bt Clybourn and Fond du Lac.

BANETT:  Cornelius
shoemaker,  Jefferson,  bt Chicago and Menomonee, W.

BANEEJER:  Herman
farmer,  Monroe, bt Walker and Mineral, E.

BANGE:  Herman
carpenter,  N W cor Beers and Third.

BANK:  George
bar tender at C. Meyer.

BANSIN:  John
superintendent Fifth Ward Gas Co.,  
h S W cor Reed and Park.

BANFIELD:  Sarah
widow Thos.,  Clybourn near Eighth.

BANKS:  Robert
cooper,  Milwaukee, near Chicago.

BANNEN:  James
porter,  bds Keystone State Hotel.

BANNER:  George
carpenter,  North Water,  bt Main and Market.

BARBER:  George
ship building,  Greenbush,  bt Oregon and Florida.

BARCLAY:  Lucien T.
(of B. Hale  & Co.)  169 Van Buren.

BARDA:  Anton
laborer,  Fifth,  bt Chestnut and Prairie.

BARDELL:  Wm.
wagon-maker,  Johnson, near River.

BARENTEIN:  Chas.
laborer,  Walnut, near Twelfth.

BARKENSEN:  Eliza
laundress,  Fourth,  bt Chestnut and Prairie.

BARRET:  James
drayman,  bds Milwaukee Exchange

BARRETT:  Cornelius
shoemaker,  cor Milwaukee and Erie.

BARRETT:  James
laborer,  bds H. Galligan.

BARRETT:  Leonard
carpenter,  bds Mrs. Mann.

BARRETT:  Michael
laborer,  Detroit,  bt Jackson and Jefferson, S.

BARRENSEN:  Cooper
Washington,  bt Reed and Hanover, N.

BARRIS:  A. M.
printer,   bds J. Scovill.

BARRON:  Luther K.
produce agent, S W cor Jefferson and Knapp.

BARRY:  Garrett
Jefferson,  bt Mason and Oneida, E.

BARRY:  James
shoemaker,  Jefferson, near Buffalo, E.

BARRY:  John
mason,  Beach, near Detroit, W.

BARRY:  Patrick
carpenter,  Detroit, bt Jackson and Van Buren, S.

BART:  J.
at L & M R R , bds American House.

BARTE:  Anton
laborer,  E from Fond du Lac.

BARTEL:  Carl
tailor,  Fond du Lac road, new Twelfth.

BARTEL:  Ferdinand
laborer,  Fond du Lac, near Twelfth.

BARTH:  Casper
Lee's lumber yard,  h Jackson,  bt Knapp and Ogden, E.

BARTH:  Christian
shoemaker,  Fond du Lac road, E.

BARTH:  Jacob F.
painter,  Fourteenth, bt Walnut and Galena, W.

BARTH:  Johanna
widow,  Thirteenth, near Galena.

BARTH:  Ludwig
teamster,  Van Buren, bt Knapp and Ogden, W.

BARTHMANN:  John
laborer,  Thirteenth,  bt Vliet and Poplar.

BARTHOLEMEW:  Anna
widow,  at J. L.  Marshall.

BARTKE:  August
laborer,  Sixteenth,  bt Cherry and Vliet, W. 

BARTKE:  Carl
carpenter,  Fifteenth,  near Fond du Lac, S

BARTLETT:  Charles
tailor,  Thirteenth, near Fond du Lac.

BARTLETT:  Frederick K.
attorney,  77 Cass.

BARTLETT:  Frederick
tailor,  Chestnut, near Thirteenth.

BARTLETT:  John K.
physician,  288 Milwaukee

BARTLETT:  Nicholas
stone cutter,  Biddle,  bt Market and Main, S.

BARTLETT:  O. G.
foreman Reliance Works,  bds J. Coss.

BARTLETT:  William
wagon maker,  N W cor East Water and Johnson.

BARTMAN:  John E.
laborer,  Thirteenth,  bt Vliet and Chestnut.

BARTON:  Barbara
widow,  Fond du Lac, N.

BARTON:  Mrs C. D.
with F. J. Bosworth.

BARTON:  Franz
carpenter and joiner,  Fifth,  bt Chestnut and Prairie.

BASEWALD:  August
groceries,  Chestnut,  bt Fifth and Sixth.

BASS:  John W.
produce and commission,  39 Spring,  h Twelfth, bt Wells and Cedar, W.

BASSE:  Frederick
teamster,  Madison,  bt Hanover and Greenbush, N.

BASSLER:  Philip
toll-gate keeper,  Lisbon plank road.

BAST:  Christopher
(of B. & K.,)  S W cor Main and Knapp.

BAST:  Ferdinand
laborer,   Seventh, bt Mill and Cherry.

BAST:  Peter
blacksmith,  bds Fond du Lac House.

BAST:  William
carpenter,  Detroit, near Jackson.

BASTIAAN:  Hansen
carpenter,  Sixteenth,  bt Walnut and Fond du Lac, W.

BATCHAM:  Ely
engineer,  Washington,  bt Reed and Clinton, S.

BATCHELDER:  Stephen
lumber yard,  Erie,  bt East Water and Main.

BATE:  Arthur
(of Davis & B.,)  builder,  h Marshall, bt Brady and Hanover.

BATEMAN:  J. E.
principal Fifth Ward school.

BATES:  S.H.
inspector R R iron,  bds E. Penny.

BATGEREIT:  Heinrich
fisherman, N W cor  Reed and Washington.

BATHER:  Peter
carpenter,  Walnut, bt Fourteenth and Fifteenth.

BATTING:  Louisa
widow,  Prairie, bt Fourth and Fifth.

BATTLE:  W. T.
druggist,  under Concert Hall, h Eighth,  bt Sycamore and Clybourn.

BAUCH:  Christoph
laborer,  Ogden,  bt Milwaukee and Main.

BAUER:  Adam
dry goods and variety store,  301 Third.

BAUER:  Franz J.
mason,  N W cor Cedar and Fourth.

BAUER:  Ignate
laborer,  Twelfth,  bt Cherry and Vliet, N.

BAUER:  Jacob
plasterer,  Reed,  bt Scott and Madison, E.

BAUER:  John
cooper,  bds P. Sander.

BAUER:  Joseph
painter,  Vliet, bt Eighth and Ninth, N.

BAUER:  John G.
potter,  bt Walker and Mineral.

BAUER:  Johann
laborer,  Green Bay,  bt Lloyd and Beaubian, W.

BAUER:  Julius
cabinet-maker,  Market, bt Knapp and Ogden.

BAUER:  Leinhardt
tobacco and cigars,  East Water,  bt Division and Knapp, W.

BAUER:  Michael
baker,  Eleventh,  bt Cherry and Vliet.

BAUER:  Mary
widow, grocery,  405 Third Street.

BAUER:  Paul
joiner,  Twelfth,  bt Cherry and Vliet, W.

BAUER:  Peter
brick-maker,  near Burnham brickyard.
BAUMANN:  Chas. F.
Cabinet-maker, bds G. Brosius

BAUMBACH:  Chas.
Clerk, bds Seiben

BAUMBACK:  Frederick Von
Clerk, bds Chas, Spangenberg

BAUMBACK:  Thomas
Plasterer, Walnut, bt Tenth and Eleventh, N.

BAUMERJER:  Henry
Tanner, 349 East Water

BAUML:  John
Saloon Keeper, Reed, near S W cor Lake and Reed

BAUMGARTNER:  Christian
Carpenter, Walnut, near Twelfth

BAUMGARTNER:  Joseph
Tailor, Cherry, bt Twelfth and Thirteenth, S.

BAUMGARTNER:  Simon
Carpenter, cor Market and North Water
BAUMGAERTNER::  Johannes
House-mover, Twelfth, N from Walnut, W.

BAULL:  William
Machinist, bds F. A. Margraf

BAUTR:  Chas.
Shoemaker, Tamarack, bt Fourth and Fifth, N.

BAUTZ:  Christian
Shoemaker, Tamarack, bt Fourth and Fifth

BAX:  Christian
Blacksmith, Beers, near Short

BAXTER:  Andrew
Laborer, Buffalo, bt Main and Milwaukee

BAEYER:  Frederick A.
Physician
Reed, bt Florida dn Virginia, W.

BAEYER:  Johannes
Wood turner, N E cor Chestnut and Sixth

BAYLER:  Peter R.
Butcher, Grove, bt Elizabeth and Walker, W.

BAYLEY:  & gREENSLADE
Ornamental Iron workers, Reed: see adv, page 17

BAYLEY:  William
( of B. & Greenslade.)

BAYLIES & Lincoln, Milwaukee Commercial College
Juneau block

BAYLIES:  A.
( of B. & L. ) h Sixth, bt Sycamore and Clybourn, W.

BAYUSLAWSKI:  Abraham
Pedlar, Division, bt Market and ast Water, S.

BAZEL:  Margaret
Widow, N W cor Cass and Oneida

BEACH:  N.
Laborer, Wells, bt Fourth and  Fifth, N.

BEATTY:  Wm.
Grocer, S W cor Huron and Milwaukee

BEAN:  W. L.
( of Townsend, B. & B. ) 67 Mason

BEATTIE:
Laborer, bds J. Benton

BEAUDRY:  John B.
Carpenter, Market, bt Johnson and Martin

BECHER:  August
Printer, cor East Water and Oneida

BECHTEL:  Gottfried
Blacksmith, S W cor Prairie and Seventh

BECHTEL:  John
Prop of  Mansion House, 341 M
Third Street

BECHLER:  Martin
Blacksmith, bds R. T. Cross

BECHMAN:  John
Laborer, Third, bt Wells and Cedar, E

BECHTOLD:  Adam
Mason, Twelfth, bt Galena and Cherry, W.

BECK:  Albert C.
Policeman, bds W. Beck

BECK:  Baptist
Tailor, Sixth, bt Poplar and Chestnut

BECK:  Frederica L.
At W. Beck

BECK:  Gottlieb
Shoemaker, Virginia, near Giddings

BECK:  Miss Jane
Dress-maker, Market, bt Biddle and Martin, W.


BECK:  John
Mansion House, cor Third and Chestnut

BECK:  John
Clerk, h Canal

BECK:  Jacob
Poplar, bt Sixth and Seventh

BECK:  John B.
Tailor, Poplar, bt Fifth and Sixth

BECK:  Wm.
Chief of police, 437 Jefferson, bt Biddle and Marin, W.

BECKER:  Christian
Carpenter, Jackson, bt Pleasant and Lyon

BECKER:  Emil
Saloon, Vliet, bt Twelfth and Thirteenth, N.

BECKER:  Ernst
Shoemaker, Baulding, near Elizabeth

BECKER:  Frederick A. B.
Gilt moulding, 327 East Water

BECKER:  Frederick
Sailor, 319 East Water

BECKER:  Frank A.
Drayman, Reed, bt Scott and Madison, E.

BECKER:  Henry
Saloon and borardin, Beast Water, bt Oneida and Biddle, W.

BECKER:  John
Laborer, Van Buren, bt Lyon and Pleasant, W.

BECKER:  J
Nursery and garden seeds, Cold-spring road, near the Cold-spring House, N.

BECKER:  John S.
Carpenter, bds Seventh Ward saloon

BECKER:  Jjohn T.
Carpenter, Fourth, bt Wells and Cedar

BECKER:  Wm C.
( of Cramer & B. ) h Monroe, opposite Florida

BECKLER:  Hennry
Laborer, Baulding, near Virginia

BECKMANN:  Ernst
Gardener, Lisbon Plank road

BECKMANN:  John
Laborer, Third, bt Wells and Cedar


BECKLEY:  John
Sailor, Hanover, bt Park and Pierce, E.

BEDIENT:  David B.
Machinist, Monroe, near Scott

BEDDENDORF:  Mathias
Teamster, Monroe, near Railroad, W.

BEDUND:  David
Physician, Monroe, bt Washington and Scott, W.

BEEME:  Chas.
Cooper, Reed, bt Oregon and lake

BEERNINK:  Derrick
Tailor, shop Galena, be Ninth and Tenth, S.

BEESA:  Ernst
296 West Water, with P. Reiche

BEETLE:  George L.
Manager telegraph office, h Sycamore, bt Eight and Ninth, N.

BEGNER:  Nicholas
Laborer, cor Galena and Sixteenth

BEHM:  Henry
Barkeeper, Mansion House

BEHREND:  Frederick
Watch-maker

BEHLERS:  Jacob
Laborer, Fifth, bt Sherman and Beers, E.

BEHNISCH:  Henry
Saddler and Harness maker, 296 Third

BEHRENS:  Chas
Lard oil presser

BEHRENS:  Carl
Laborer, Brown, E.

BEHRENS:  Frederick
Teamster, Mineral, bt Grove and Breenbush, S.

BEHRIKE:  Frederick
Labor Fifteenth, near Fond du Lac, N.

BEICHMANN:  Aton
Brewer, bds at Melms

BEICHARR:  Franz
Laborer, Monroe, S of Railroad, W.

BEIDELBYRON:  Ann
Widow, Market, bt Knapp and Ogden, E.

BEIGHTON:  Thos.
Gardener for H. Reed, S W Cor Twelfth and Cedar

BEIK:  Gotlieb
Laborer, Oregon, bt Baulding and Giddings, S.

BEIL & BERG
Meat market, Market, bet Martin and Johnson, W.

BEIR:  Johanna
Widow, near Fond du Lac

BEKKENS:  Jacob
Painter, cor Walnut and Tenth

BELDEN:  B. I.
Home, 5 Spring

BELDEN:  Horace
Agent Phoenix building, h Wisconsin, bt Milwaukee and Jefferson, S.

Bell:  Charles H
Dealer in coal, 196 Van Buren, bt Oneida and Biddle, E.

BELL:  DAVID
Carpenter, bds John Bell

BELL:  Charles S.
Real Estate, Kneeland’s block, h Astor, Bt Lyon and Plesant.  See adv. Pg 17

BELL:  Henry
Plasterer, Second, Ninth Ward

BELL:  John
Mason, bds J. Bell

BELL:  John
Laborer, Jefferson, bt Ogden and Lyon, W.

BELL:  Joseph
Stone cutter, bds R. Hutchinson

BELL:  Matthew
Blacksmith, at P. Delany

BELL:  William
Carpenter and joiner, Tamarack, bt Fifth and Sixth, No.

BELLAK:  Hermann
( of Schramm & Co. ) h cor Prairie and Fifth

BELLANGEE:  John G.
3178 Main

BELLINGHAUSEN:  Martin
Laborer, Park, bt Sanderson and Cook, S.

BELLINGHAUSEN:  John
Teamster, East Water, bt Division and Johnson, W.

BELLON:  John D.
Boot maker, h Michigan, bt Milwaukee and Main, S.


BELTMAN:  John
Carpenter, Fourteenth, bt Walnut and Galena, W.

BELCHNOUR:  John
Laborer,  Van Buren near Pleasant

BELDMAN:  John
Carpenter, Fourteenth, bt Galena and Walnut

BELZNER:  Valentine
( of  Kappel & B. ) h Market, bt Johnson and Martin

BEM:  Bruno
Tailor, bds W. Diedrich

BEM:  Ernst
Paper carrier, bds J. Schlatter

BENDA:  John
Laborer, Fifth, bt Chestnut and Prairie

BENDEL:  Christian
Brewer, Prairie, bt Fifth and Sixth

BENDINGER:  Philip
Laborer, M & M R R, at brickyard

BENDIX:  George
Cooper, Thirteenth, near Poplar

BENDHAUS:  John
Teamster, Elizabeth, bt Brown and Baulding

BENEDICK:  W. G.
Dealer, in tripe and pigs feet, bds J. Judson

BENES:  James
Laborer, Van Buren, above Kewaunee

BENGE:  Hermann
Carpenter, Third, near Lloyd

BENGES:  George
Carpenter, Mineral, bt Greenbush and Hanover, S.

BENIES:  Jacobus
Laborer, Scott, bt hanover and Reed, N.

BENISCH:  Henry
Harness-maker, near cor Tamarack and Third

BENJAMIN:  John
Carpenter, Eighth, near Vliet

BENJAMIN:  L
Cook, near Catholic Church, bt Second and Third

BENNENT:  John S.
Carpenter at Wm. T. Bailey

BENNETT:  Archibald
Saddler

BENNETT:  Chas.
Cab driver

BENNETT:  Elon A.
( of Haverstic, B. & Co., and of Orton & B.,) h 349 Milwaukee

BENNETT:  Henry
On steam dredge, bds J. Washburn

BENNETT:  Henry
Laborer, Brady, bt Marshall and Cass, N.

BENNETT:  Mrs. R.
Boarding house, Spring, bt Second and Third

BENNETT:  Samuel B.
Clerk, bds Louis House

BENNETT:  Samuel
Carpenter and joiner, Vliet, bt Third and Fourth, N.

BENNETT:  Patrick
Laborer, Second, near Fowler

BENNING:  Anton
Stone mason, Cold-spring road, near toll gate, S.

BENNING:  Lambert
Madison road, near city limits

BENSEMANN:  John
Carpenter, Eighth, bt Vliet and Cherry, W.

BENSON: -------
Mason, bds Wm. Parkinson

BENSTER:  Joseph
Pedlar, Third, bt Walnut and Sherman

BENSTEIN:  Joseph
Grocery and provisions, Third, bt Sherman and Walnut

BENTELE:  Gebbard
East Water, near Knapp

BENTER:  Johann
Tailer, Sixth, bt Vliet and Cherry, W.

BENTHEIR:  Johann
Teamster, Walnut, bt Tenth and Eleventh, S.

BENTLEY:  John
Mason, bds John Roberts

BENTLEY:  John
Pattern maker, bds Mrs. Anna Dixon

BENTON:  Chas. S.
Attorney, bds E. L. Paine


BENTON:  R. H.
BDS Louis House

BENZ:  George
Laborer, Peutonia road

BENZENGER:  F.
Laborer, Peutonia road, N. near St. John cemetery

BENTZ:  Jacob
Tailor, Main, bt Ogden and Knapp, E.

BENTZLER:  Christian F.
Elizabeth, near Monroe

BENTZLER:  Friederick
Shoemaker, 289 Third

BENTZLER:  Wm.
Laborer, Elizabeth, near Monroe

BERCKNEDER:  Frank
Laborer, market, bt Knapp and Ogden, E.

BERG:  August
Shoemaker

BERG:  Catharine
Widow, Van Buren, bt Lyon and Pleasant, W.

BERG:  Frederick R.
Justice office, h Galena, bt Eighth and Ninth, S.

BERG:  F.
Painter, Walnut, bt Sixteenth and Seventeenth, N.

BERG:  George
( of Beil & Berg, ) h Market, bt Martin and Johnson, W.

BERG:  Hans
Laborer, Beaubian, bt Sixth and Seventh,N.

BERGEMAN:  August
Brewer, Market, bt Knapp and Ogden, E.

BERGEN:  S.
Laborer, M & M R R, bds R R House

BERGEN:  Benj.
Shoe maker

BERGEN:  Matthew
Mason, Hamilton, bt Elizabeth and Prospect, N.

BERGEN:  John
Laborer, Milwaukee, bt Huron and Detroit

BERGIN:   John
Laborer, Milwaukee bt Huron and Detroit, W.

BERGIN:  P. J.
Dry goods store, 26 Spring.   See advert., page 39

BERGELER:  Frederick
Fisherman, Sixth, near Sherman

BERGHAMMER:  Casper
Mason, cor North Water and Jefferson

BERGHOEFER:  Philip
Cabinet-maker, Market, bt Knapp and Odgen

BERKAUFFER:  Philip
Carpenter, Market, bt Knapp and Ogden, E.

BERKEL:  George
Carpenter, Main, bt Ogden and Lyyon, E.

BERKHUTZ:  August
Laborer, Second, bt Sherman and Walnut

BERINGER:  Andrew
Variety store, East Water, bt Division and Johnson, E.

BERLANDY:  Bernhard
Moulder, N E cor Market and Ogden

BERLINER & BRUNO
Badger State Safes, 221 East Water; see Adv.

BERLINER:  Henry
( of B. & B. ) Van Buren, bt Wisconsin and Mason, E.

BERMINGHAM:  Thos.
Laborer, Jefferson, bt Detroit and Buffalo, E.

BERMUL:  Frank
Laborer, Washington, bt Monroe and Grove, S.

BERHARD:  Carl
Car maker, round-house, Sherman, bt Sixth and Seventh, S.

BERNINGER:  Gottfried
Tailor, W from Third Street, old city line

BERENSEN:  Jacob
Carpenter, Washington, bt Hanover and Reed

BERRIGHER:  Benjamin
Shoemaker, bds John Eighendolphs

BERRINGER:  Andrew
Reliance Works, h Jackson, bt Ogden and Lyon

BERNINGER:  Henry I.
Clerk at R. Dichmann & Co.

BERNINGER:  H. T.
Notary Public, bd German Hotel

BERRY:  Hugh
Laborer, bds N. Zelenka


BERRY:  Wm.
Laborer, bds N. Zelenka

BERSCH:   Jacob
Laborer, Tamarack, bt Third and Fourth

BERSCH:  Jacob
Laborer, Walnut, bt Eighth and Ninth, S.

BERTRAIN:  Wm.
Carpenter, Eighth, near Cherry

BERTSCHEL:  John
Brewer, Vliet, bt Eleventh and Twelfth

BERTSCHEL:  Joseph  M.
Laborer, Eleventh, near Poplar

BERTSCHEY:  Mary
Widow, Fourth, bt Poplar and Vliet

BERTSCHEY:  John
Prop Eagle Mill, cor Ogden and Third

BERTZ:  John
Laborer, Cold-spring road, near toll gate, S

BESCHEL:  Ernst
Tailor and boarding house, 270 East Water

BESLEY:  James G.
( of  B. Watkins & Co.) h 367 Jefferson

BESLEY:  Watkins Co.
Brickyard, Clybourn, above Tenth. Office West Water, below Spring

BEST & CO.
Brewery, cor Winnebago and Ninth

BEST:  Jacob
( of Best & Co. ) beer hall, east Water, bt Oneida and Mason, W.

BEST:  Philip
( of Best & Co. ) h Winnebago, bt Ninth and Tenth

BEST:  Jacob
( of Best & Co.)  Market, bt Biddle and Martin, E.

BESTREN:  David
377 East Water, bt Martin and Johnson, W.

BESTREN:  Henry
Carpenter, 377 East Water

BESENBERG:  Frederick
Cigars, East Water, bt Biddle and Martin

BETO:  John
Porter at Warren & Tracy

BETCHOLDT:  Michael
Laborer, Galena, near Tenth

BETTINGER:  Neiklous
Brick-maker, near Burnham brick- yard

BETTINGER:  Valentine
Tailor, bds E. Bischof

BETZ:  Joseph
Cabinet-maker, Johnson, bt East Water and Martin, W.

BETZ:  Jacob
Laborer, Fond du Lac

BEVERRING:  Werner
Turner, cor Sixth and Chestnut

BEVERUNG:  Bernhardt
Turner, Third, bt Walnut and Sherman

BEYER:  John
Turner, cor Sixth and Chestnut

BEYER:  Johanna
Widow, at F. Beyer

BEYER:  Frederick
( of  Plaff & B.) No 17 Wisconsin

BERGER:  Johanna
Widow, Fifteenth, near Fond du Lac, N.

BEZWALDT:  Theresa
Widow, Twelfth, near Poplar

BIBLE DEPOSITORY
165 East Water

BICKLER:  Peter
Cabinet-maker, Market, near Oneida

BICKNER:  Theodore
Painter, Thirteenth, bt Galena and Cherry

BICK:   Joseph H.
Tailor, Huron, bt Van Buren and Cass, N.

BIEDERMAN:  Julius
Musician, Oneida, bt Van Buren and Cass, N.

BIELEMBERG:  Peter
Tailor, Ninth, bt Walnut and Peutonia, W.

BIELFIELD:  A. Henry
Conveyancer  and Notary Public, 259 East Water

BIELFIELD:  William
Saloon, Ogden, bt Astor and Elizabeth

BIELTSCH:  Wilhelm
Laborer, W. from Third, old city line


BIERBACH:  Chas. W.
Wagon –maker, Spring, bt Second and Third, h Third, bt Spring
             And Sycamore;  see advertisement, page 15

BIERSACH & GRASLER
316 West Water, clothing

BIERSACH: A.
( Of B. & G. ) 316 West Water

BIERSACH:  Wm.
Variety Store, 224 East Water

BIERMANN:  John
Laborer, cor Cherry and Fifth

BIES:  John
Laborer Harmon, bt Sixth and Seventh S.

BIEVER:  Nicholas
Blacksmith, Peutonia Road, S. of Florida

BIGELOW:  Charles
Land broker, 417 Milwaukee, bt Martin and Johnson, W.

BIKISTA:  Peter
Sailor, bds Lund

BILLINGHAUSEN:  John
East Water, bt Jefferson and Division

BILLINGS:  Alvin B.
Clerk, Throop & Bro., bds B. Throop

BILLSBACH:  Joseph
Washboard maker, cor Cherry and Sixteenth          ELLEN! THIS NAME DOESN’T
FIT HERE

BILLINGS:  E. P.
Sash and blinds, bds Graham

BILLTON:  Wm.
Librarian at Y M A rooms, bds D. W. Freeman

BILO:  Peter
Laborer, Walnut, near Peutonia, W.

BILTY:  HENRY
Clerk, bds Tremont House

BILTY:  Joseph
Clerk, bds Tremont House

BILTY:  Theodore G.
Tremont House, N W  cor Huron and Cass

BILTY:  J. & Co.
Clothing, 182 East Water

Bingelheimer:  Anna M.
Market, near Division



BINGL:  Catharine
Division, bt Market and East Water

BIMPEL:  Anton
Laborer, Chestnut, bt Ninth and Tenth, N.

BINDERLICH:  Charles
Carpenter, bds J. Schlatter

BINGENHEIMER:  Adam
Policeman, Johnson, bt East Water and Market, N.

BINGENHEIMER:  AM.
Widow, Market, bt Johnson and Division, W.

BINGHAM:  Gilbert E.
Tinsmith, Biddle, bt Market and Main, N.

BINGHAM:  Geo. B.
Carpenter and Joiner, ( of Palmer & B.)  Mukwonago
              Plank Road, Eight Ward

BINGHAM:  John
Carpenter and Joiner, at P. & B., h Mukwonago plank road, Eighth Ward

BINGHAM:  J. W.
At S. Shepard’s, bds E. Mellon

BINGHAM I. W.
Tinsmith, at G. Johnson’s, bds E. Mellon

BIRCH:  Michael
Stone Cutter, h Third, bt Fowler and Clybourn, W.

BIRCHARD’S BLOCK
S W cor Spring and West Water

BIRCHARD:  Harvey
H Ninth, bt Spring and Wells, E

BIRCHARD:  John F.
Furniture ware-rooms, 21 Spring, and 183 West Water, h Mason bt Van Buren
and Cass, see advertisement, page 25

BIRCHLE:  Michael
Laborer, Milwaukee, bt Lyon and Ogden, W.

BIRD:  John
Billiard tender, Michigan, bt Milwaukee and Jefferson

BIRDSALL:  ----
Book keeper, J. J. Tallmadge, bds Benjamin Kellogg

BIRMER:  Tigh
Laborer, cor Walnut and Sixteenth

BIRMINGHAM:  Thos
Laborer, Jefferson, near Detroit

BIRENS:  Wm.
Laborer, Walnut, bt Thirteenth and Fourteenth

BIRK:  John
Butcher, cor Cedar and Third

BIRON:  Henry
Miller, East Water, bt Division and Knapp

BISBEE:  Ira
Engineer, 86 Michigan

BISCHIKE:  Johann
Carpenter, N E cor Sherman and Florida

BISCHOF:  Edward
House, sign and ornamental painter, Market, bt Oneida and Biddle

BISCHOK:   Jacob
Eleventh, near Walnut

BISHOP:  C. E.
Clerk, Daily American, bds Mrs. Fellows

BISHOP:  Frederick I.
Mason, Milwaukee, bt Huron and Detroit, E.

BISHOP:  John
Carpenter and joiner

BISHOP:  Nicholas G.
Groceries, 206 East Water, h 344 Jefferson

BISHOP:  Samuel
Lawyer, 171 East Water, h Fifth, bt Spring and Sycamore, W.

BISHOP:  Augustus H.
Produce, bds S. S. Daggett

BISHOP:  John
Upholsterer, Third, bt Tamarack and Prairie

BISMERK:  Joachim
Hubbard, near Beaubian

BISSING:  M.
Meat market, Vliet, bt Eleventh and Twelfth

BITTER:  Fritz
Carpenter, bds Washington House

BIZGING:  Franc
Laborer, Eleventh, near Galena

BLACKMORE:  Thos.
Laborer, Huron, bt Milwaukee and Jefferson

BLACK:  Edward G.
Bookkeeper at Baker & Isham

BLACK:  Francis
Laborer, Market, bt Oneida and Biddle, W.

BLACK:  John
Laborer, Main, near Menomonee, W.

BLACK:  John
Dry goods, Lake, bt Reed and Clinton, W.

BLACK:  Lewis H.
Merchant Tailor, 165 East Water, bds W. Merrihew

BLACK:  Wm.
Sailor, Milwaukee, bt Menomonee and Juneau

BLADE:  Leopold
Painter and glazier, 42 chestnut

BLADE:  Aaron
Dealer in furs, bds B. Scwabe

BLADE:  Joseph
Laborer, Waukesha plank road

BLAIR & PERSONS
Crockery and glass- ware, 163 East Water

BLAIR:  Franklin J.
( of B. & P. ) 303 Main

BLAKE:  Henry D.
Office Empire block

BLAKE:  Lewis
Millinery and fancy goods, 23 Wisconsin;  see adv, page 42

BLAKE:  Asa S.
Clerk Walker House

BLAKE:  Eliza
Jackson, bt Huron and Michigan

BLAKE:  Rebecca
Widow, seamstress

BLAKE:  John
Laborer, Main, near Menomonee

BLAKELY:  Alexander
Stone- cutter, bds R. Hutchinson

BLAKESLEE:  Frank
Bookkeeper, State Bank of Wisconsin, bds Mrs. Noyes

BLANKENHORN:  John
Butcher, cor East Water and Johnson

BLANXTIUS:  Christian
Hardware, 115 East Water, h 360 Jackson

BLANCHE:  John
Laborer, Jackson, bt Lyon and Pleasant, W.

BLANCHARD:  A. B.
Fish and fruit, 101 East Water

BLANCHARD:  A.
Physician, office Main, bt Wisconsin and Michigan, W.
       H 171 Van Buren

BLANCHARD:  Ira A.
Bookkeeper, C. C. Cook, bds American House

BLANCHARD:  Arnold & Co.
Foundry, N W. cor Fowler and Fourth

BLANCHARD:  D. W.
( of B. A. & Co. ) N W cor Sycamore and Seventh

BLANCHARD:  L.
Carriage maker at J. Ogden, h near N W cor of  Spring and Third

BLANCHARD:  Samuel
Painter, Spring, h Milwaukee, bt Martin and Division, E.

BLANCK:  Daniel
Fisherman, Clinton, near Kiinnikinnick river

BLANSIONS:  Christian
Clerk, 360 Jackson

BLASER:  Philip
Brewer, Main, near Chicago

BLASCHEK:  Edward
Glove maker, Galena, near Eighth

BLATZ:  John
Brass foundry, Division, bt East Water and River. S.

BLATZ:  Valentine
City brewery, S W cor  Main and Division, h Main, bt Division and Johnson,
W.

BLAUEL:  Chas
Civil engineer, Market, near Martin

BLECH:  Charles E.
Tin ware, 21 chestnut

BLECH:  Louisa
Widow, Vliet, bt Fourth and Fifth, W.

BLECH:  Mrs. Mary
North Water, bt Ogden and Milwaukee, W.

BLECH:  Theodore
Carpenter, Vliet, bt Fourth and Fifth, N.

BLECH:  Jeanette
Dress-maker, Fifth, bt Chestnut and Prairie

BLECK:  Gustav
Cabinet-maker, cor Cass and Lyon

BLEND:  John
Ship carpenter, Hanover, bt Walker and Mineral, W.

BLEND:  Nelson H.
Mariner, Albion, near Prospect

BLENDINGER: John
Carpenter, Main, bt Division and Knapp, W.

BLENKENHUND:  Christian
Butcher, Market, bt Martin and Johnson, W.

BLECHBERGER:  J.
Cooper, Seventh, bt  Vliet and Poplar, E.

BLEYER:  Henry
Turner, Jackson, bt   Michigan and Huron

BLEYER:  Henry, Jr.
Tinsmith, bds Henry Bleyer

BLEYER:  Lewis
Printer, Sentinel office, bds Henry Bleyer

BLICHER:  Philip
Cooper, North Water, bt East Water and Market, W.

BLOCK:  Samuel
Clerk at Louis House

BLODGET:  Francis S.
Deputy city surveyor, bds I. C. Smith

BLOEDEL:  Heinrich
Blacksmith, Winnebago, bt Tenth and Eleventh, S.

BLOEDO:  Gottlieb
Milkman,  North Street, S.

BOETHNER:  Gottlieb
Cabinet- maker, bds A. Braun

BLOMER:  Michael
Shoemaker, Fifteenth, bt Galena and Cherry, N.

BLESH:  Vincent
Tinsmith, bds Hotel Wettstein

BLIESNER:  Frederick
Blacksmith, East Water, near Johnson

BLIEHI:  Choie
Laborer, Jackson, near Lyon

BLODGETT:  Chester A.
Horse dealer, East Water, bt Oneida and Mason

BLOETTNER:  GOTTLIEB
CABINET MAKER, BDS Hermann Muller

BLOODGOOD:  E.
Bds W. Bloodgood

BLOODGOOD:  Francis
Attorney, 171 1-2 East Water, Arcade building, bds at W. Bloodgood

BLOODGOOD:  Geo.
Civil engineer, bds W. Bloodgood

BLOODGOOD:  Wm.
392 Milwaukee, bt Martin and Biddle, E.

BLONCK:  Carl L.
Groceries and provisions, Winnebago, bt Tenth and Eleventh, N.

BLOOS:  Philip
Barber, 16 Chestnut

BLOOSY:  Adam
Baker, Vliet , near Poplar

BLOSS:  Edward A.
carpenter,  bds Louis House.

BLOUNT:  Oscar F.
at L C & M R R,  h 355 Main.

BLUDAN:  Mathias
book-binder,  Fourth,  bt Cedar and Tamarack, E.

BLUEM:  Daniel
groceries and provisions,  cor Fourth and Tamarack.

BLUM:  Christian
sailor,  Greenbush,  bt Hanover and Florida.

BLUM:  Henry
laborer,  cor East Water and Knapp.

BLUM:  Jacob
carpenter,  Fourth, bt Tamarack and Cedar, W.

BLUM:  Siegmund
laborer,  Fourth,  bt Wells and Cedar.

BLUME:  Michael
shoemaker,  Fifteenth,  near Cherry.

BOARDMAN:  S. Annette
at J. A. Noonan.

BOARDMAN:  Elisha
produce agent,  h Jackson, bt Martin and Division, E.

BOARDMAN:  Gottlieb
carpenter,  Cass,  bt Lyon and Pleasant, W.

BOCKMEYER:  Jacob
laborer,  Main,  bt Division and Knapp, E.

BOECH:  Wm.
shoemaker,  Reed,  bt Florida and Oregon.

BOCKMAUSTER:  Horace
engineer dredge,  bds Luscomb.

BODDEN:  John
drayman,  Biddle,  bt East Water and River, S.

BODDEN:  Michael
principal St. Mary's school,  h Main,  bt Oneida and Biddle, E.

BODEN:  Frank
sailor, bds Patrick Lee.

BODENDOERFER:   Leanhard
brewer,  Stoltz & Schneider.

BODNER:  Gottlieb
cabinet-maker,  Cass,  near Pleasant.

BODEMER:  Fr.
school teacher,  h 30 Wells.

BODE:  Chas. F.
justice peace,  cor Third and Chestnut.

BODE:  Henry
variety store,  East Water,  bt Biddle and Martin.

BODENBACH:  Peter
(of B. & Co.,)   h Market,  bt Biddle and Martin, E.

BODIN:  August
fisherman,  Lake, near Reed.

BODIN:  Christian
fisherman,  Janesville P R, bt Reed and Clinton, S.

BODIN:  Peter
laborer,  Hanover,  bt Scott and Madison, E.

BODMAN:  Albert H.
(of Cole & B.,)  h  cor Huron and Jefferson, N.W.

BOECHARDT:  August
blacksmith,  bds Hirsch.

BOECKMAN:   Ernst
engineer Daily News,  h Brown, W.

BOEBEL:  Henry
tailor,  near cor Third and Tamarack.

BOEBEL:  Thomas
tailor,  at H. Boebel.

BOERDE:  John
laborer,  Third, near Lloyd.

BOEGEL:  Johann
laborer,  Third, old city line.

BOEGER:  August
wagon-maker,  East Water,  bt Biddle and Martin.

BOEHLKE:  Stephen
laborer,  N.W.  cor Seventh and Harmon.

BOEHLMAN:  Frederick
baker,  Ogden,  bt Jefferson and Jackson, N.

BOEHLMAN:  Heinrich
tailor,  Fifth,  bt Tamarack and Prairie.

BOEHLMANN:  Henry  J.
tailor,  Fifth, near Prairie.

BOEHLMANN:  Margaret
widow,  Fifth, bt Tamarack and Prairie.

BOEHN:  Bruno
tailor,  Main, bt Mason and Wisconsin.

BOENER:  John
real estate,  bds G.  Seiben.

BOENING:  C. Henry
teamster,  Winnebago,  bt Seventh and Eighth.

BOENING:  Frederick
teamster,  Winnebago,    near Eighth.


BOENING:  J. Henry
blacksmith,  Winnebago,  bt Seventh and Eighth.

BOENING:  John H.
teamster,  Galena,  near Twelfth.

BOENING:  Ludwig
tailor,  Winnebago,  bt Seventh and Eighth.

BOENISCK:   Gotlieb
wagon maker,  N E cor  Scott and Jones.

BOEHME:  Charles
bar-keeper,  Fond du Lac House.

BOEHMER:  John
bds Fond du Lac House.

BOERCKER:  Chas.
locksmith,  Schumacher and Johnson.

BOERGER:  John A.
dry goods,  Reed,  bt Lake and Oregon, W.

BOERINGER:  Martin
bds Rochester House.

BOERT:  Henry
mason,  Eleventh, bt Galena and Cherry, W.

BOESEL:  Arnold
teacher of music,  cor Vliet and Sixth.

BOESEKE:  Rudolph
groceries,  Third bt Walnut and Sherman.

BOESHAAR:  Peter
groceries,  389 East Water.

BOESWIN:  Ann M.
widow,  Ninth,  bt Walnut and Galena.

BOESSEK:  Jacob
Eleventh, bt Walnut and Sherman.

BOETTING:   Chas.
nailor,  cor East Water and Division. 

BOETTSCHER:  Frederick
weaver,  Fourth,  bt Prairie and Tamarack E.

BOETTYER:  George
(of F. Kuver & Co.,)  saloon,  Cold-spring road, N.

BOETZOW:  Julius
carpenter,  Market bt Johnson and Martin.

BOGERTMAN:  Daniel
mason,  Walworth, bt Thirteenth and Fourteenth, W.

BOGK:  William
carpenter,  Williamsburg and Third.

BOGUE:  Curtis P.
clerk,  L. J. Hobart.

BOGUSLAUSKY:  M.
dry goods and provisions,  13 Chestnut.

BOHAN:  Jas.
auction and commission,  114 East Water,  h Fifth,  near Spring.

BOHAN:  Joseph
laborer,  bds Vera Cruz Hotel.

BOHAN:  Thomas M.
policeman,  h Main,  bt Chicago and Menomonee,   E  (?)

BOHANN:  Peter
drayman,  bds Milwaukee Exchange.

BOHLAN:  John J.
clerk,  A. Casper.

BOHLMAN:  Heinrich
carpenter,  Prairie,  bt Third and Fourth.

BOHN:  Gustav
carpenter,  Market,  bt Knapp and Ogden, E.

BOHN:  John
cooper,  bds F. Conrad.

BOHNHOFF:  Henry W.
carpenter, bds J. & H. Warncke.

BOHMAN:  Henry
mason,  Elizabeth, near Greenbush.

BOIGNK:  John
blacksmith,  Galenda, bt Ninth and Tenth.

BOKER:  D.
laborer,  h Second,  bt Spring and Sycamore, E.

BOKKENS:  Jacob
painter,  N E cor Tenth and Walnut.

BOLAN:  James
marble cutter,   bds Empire City House.

BOLAN:  John
laborer,  bds J. Corish.

BOLAN:  John
laborer,  Baulding, near Elizabeth.

BOLDT:  Christian
laborer,  Ogden,  bt Brown and Sanderson.

BOLIO:  Franklin
cabinet maker,  cor East Water and Martin.

BOLKENINS:  Albert
gunsmith,  bds G. Siebert.

BOLKS:  Rev. S.
(of the Dutch Reformed Church)  Tenth,  bt Galena and Milwaukee, E.

BOLL:  John
confectioner,  at Herschede and Schendt.

BOLL:  Mathias
laborer,  N W cor Reed and Lake.

BOLL:  Martin
laborer,  Lisbon Plank Road.


BOLL:  Theodore
carpenter,  S W cor Monroe and Rail Road.

BOLLOW:  Christian
provisions,  Teutonia road.

BOLTAG:   Frederick
bar-tender,  Menomonee Beer Hall.

BOLTON:  Alexander
clerk in Comptroller's office,  h Ogden bt Van Buren and Cass, S.

BOND:  Austin J.
mason,  h Clybourn, bt Seventh and Eighth.

BOND:  H. R.
(of B.  & Gurnee,)  h Second,  bt Sycamore and Clybourn, W.

BOND:  Jas. H.
mason,  h Clybourn,  bt Seventh and Eighth.

BOND:  Mary

BOND:  William
pattern maker,  bds Luscomb.

BONESTEEL:  C. H.
cashier at J. N. Bonesteel.

BONESTEEL:  H. E.
salesman at J.N. Bonesteel.

BONESTEEL:  J. P.
book-keeper at J. N. Bonesteel

BONGAS:   Hermann
carpenter,  cor Fourteenth and Walnut.

BONGERS:  Gerhard
cabinet maker, Fourth,  bt Cedar and Tamarack, W.

BONGERS:  H.
carpenter,  Fourteenth, bt Walnut and Galena

BONNAWITZ:  George
tailor,  Fourth,  bt Chestnut and Poplar, W.

BONNS:  Henry
(of Zellner & B.,)  h  Jefferson,  bt Martin and Biddle, E.

BONNS:  Michael
at Henry Bonns.

BOODERIC:  John B.
carpenter,  Market,  bt Martin and Johnson, W.

BOOGK:  Christine
mid-wife,  296 Third.

BOOLE:  Leonard H.
shipwright,  N E cor Marshall and Lyon.

BOORMAN:  Adam
cabinet maker,  East Water,  bt Division and Knapp.

BOORMAN:  John
butcher at market house,  h Racine, between Pleasant and Lyon, E.

BOOS:  Daniel
mason,  Market,  bt Division and Johnson, N.

BOOTH:  C. D.
(firm of  Salsman & B.)  Sixth,  bt Sycamore and Clybourn, W.

BOOTH:  George
engineer,  bds E. K. Ketchum.

BOOTH:  Henry
N W cor Seventh and Walnut.

BOOTH:  Henry
wool dresser, h 397 Milwaukee,  bt Martin and Biddle, W.

BOOTH:  Jas. H.
clerk at H. A. Foote.

BOOTH:  S. M.
prop. Free Democrat,  h Second,  bt Sycamore and Clybourn,  (????)

BOOZ:  Hubert
laborer,  Lisbon plank road,  N.

BORCHERT:  Carl
laborer,  S W cor Cherry and Sixteenth.

BOPP:  Anton
tailor,  Fifth,  bt Sherman and Walnut, N.
 
BOPP:  John A.
mason,  Division, near the lake.

BOPP:  Charles
mason,  bds P. A. Margraf.

BORD:  Charles
mason,  bds P. A. Margraf.

BORDENHAGEN:  William
laborer, Monroe,  bt Madison and Rail Road street, W.

BORDWELL:  Chester P.
Hanover,  bt Lake and Oregon, W.

BORGERT:  Ludwig
carpenter,  Thirteen, bt Galena and Cherry, W.

BORK:  August
joiner,  Twelfth,  bt Vliet and Chestnut, E.

BORK:  John
laborer,  341 East Water.

BORK:  Mary
laundress,  Detroit, bt Jackson and Van Buren.

BORKANHARGAN:  Albert
laborer,  North Water, bt Market and Main, N.

BORMAN:  Christian
musician,  East Water,  bt Martin and Biddle, E.

BORMAN:  Frederick
cabinet maker,  Jefferson,  bt Huron and Detroit, E.

BORMS:  Henry
laborer,  bds Robert Date.

BORNGESSER:  Andrew
boarding house,  312 Third.

BORNGESSER:  Andres
butcher,  312 West Water.

BORNGESSER:  G. F.
313 Third,  bt Tamarack and Prairie, W.

BORNGESSER:  George F.
grading contractor,  Third,  bt Tamarack and Prairie.

BORO:  Dennis
laborer,  bds E. Kavanaugh.

BORZ:  F.
laborer,  Beers,  bt Sixth and Seventh, N.

BORTZEN:  Julius
saloon and boarding,  Oneida,  bt Market and Main, N.

BOSACK:  Charles
mason, Walnut,  bt Second and Third.

BOSAN:  William
laborer,   Huron,  bt Jackson and Van Buren.

BOSE:  Frederick J. G.
teamster,  Tamarack,  bt Fourth and Fifth.

BOSENBERG:  Frederick
tobacco and cigars,  East Water,  bt Biddle and Martin, E.

BOTSCH:  Joseph
wagon shop,  Cherry,  bt Twelfth and Thirteenth, S.

BOTSCH:  Peter J.
blacksmith,  Cherry,  bt Twelfth and Thirteenth.

BOSHAAL:  Peter
shoemaker,  N W cor East Water and Johnson.

BOSHING:  Frederick
carpenter,  bds E. Steiner.

BOSSERT:  Gottlieb
book-keeper,  G. Pfister & Co.

BOSUSTOW:   R.
(of B & B.)  N W cor Eighth and Clybourne.

BOSWORTH:  Chas. A.
(of H. B. & Sons,)  bds H. Bosworth.

BOSWORTH:  Fitch J.
(of H. B & Sons,)  bds  H. Bosworth

BOSWORTH:  Howard
(of H. B. & Sons,)  h 91 Mason.

BOSWORTH:  George
professor at Milwaukee University,  bds 85 Michigan.

BOSWORTH:  John H.
at L C & M R R depot,  h 85 Michigan.

BOSWORTH:  N. P.
clerk at E. Mariner.

BOTHNER:  Wm.
carpenter,  Walnut,  bt Sixth and Seventh, S.

BOTLE:  Lewis
brush maker,  East Water,  bt Division and Johnson, W.

BOTT:  Jacob
mason,  Seventh,  bt Sher man and Beers, W.

BOTT:  Peter
baker,  Sherman,  near Seventh.

BOTTEN:  Elling L.
carpenter,  bds Lund.

BOTZEM:  Cunard
shoemaker,  Walnut,  bt Fifteenth and Sixteenth.

BOUGH:  Coles
mason,  Milwaukee,  bt Lyon and Ogden, W.

BOUGHTON:  Abel
carpenter,  42 Chestnut.

BOUGHTON:  Adam
carpenter,  Second.

BOVEE:  George
gunsmith,  Prairie,  bt Fifth and Sixth, W.

BOVIS:  Jas. P.
pattern maker,  bds Mrs. J. A. Freeman.

BOWAS:  Dennis
laborer,    bds Wm. Kensella.

BOWEN:  Wm.
laborer,  Eighth, near M & M R R.

BOWER:  Julius
cabinet maker,  East Water,  bt Knapp and Ogden, W.

BOWES:  Jas.
mason,  Van Buren, near Huron.

BOWLES:  Bridget
laundress,  on alley bt Wells and Cedar.

BOWLES:  Jas. L.
painter,  bds at Franklin House.

BOWMAN:  Chas.
clerk at J. Furlong & Co.

BOWMAN:  Francis
laborer,  Main, near Martin.

BOWMAN:  George
(of E. Roddis & Co.,)  287 Milwaukee.

BOWMAN:  Wilhelm
blacksmith,  Green Bay,  bt Short and Second, E.

BOWNE:  E. E.
bds L. Kennedy.

BOWS:  John
meat market,  East Water,  bt Martin and Johnson, E.

BOX:  Christian
blacksmith,  Third,  bt Wells and Cedar, W.

BOYD:  Garrett B.
(of B. & Ledyard,)  h 87 Wisconsin.

BOYD:  John
joiner,  bds Niargara House.

BOYD:  John S.
S E cor Van Buren and Biddle.

BOYLAND:   Hugh
machinist,  bds W. Sprague.

BOYLAN:  Andrew
S E cor Main and Buffalo.

BOYLAN:  Catharine
at John Rycraft.

BOYLAN:  James
grocery,  S W cor Lake and Reed.

BOYLAN:  Mathew
drayman,  Jackson,  bt Michigan and Huron, E.

BOYL:  John
book-keeper on the canal.

BOYLE:  Bridget
house-maid at E. G. Ryan.

BOYLE:  Joseph
carpenter,  Second, near Sycamore.

BOYLE:  Michael
marble polisher,  bds M. Larkin.

BOYLE:  M.
widow,  Fifth,  bt Clybourn and Fowler.

BOYLE:  Wm.
laborer,  Jefferson,  bt Detroit and Buffalo, E.

BOYLES:  Lewis
conductor M & M R R, Astor,  bt Division and Knapp, E.

BOYNTON:  Alonzo
foreman G. F. Oakley.

BOYNTON:  B. B.
(of B. & Smith,)  Jackson,  bt Martin and Biddle, W.

BRACH:  Nicholas
laborer,  Brady,   bt Racine and Astor.

BRACHMANN:  John
laborer.

BRACHMAN:  Peter
laborer,  Rail Road,  near Brown, N.

BRADFORD:  Jas. B.
(of B. & Bros.,)  at J.  Bradford.

BRADFORD:  John
(of B. & Bros.,)  h 360 Milwaukee.

BRADFORD:  Joseph T.
(of Bradford Bros.,)  h 362 Milwaukee.

BRADFORD:  Annie B.
at J. Bradford.

BRADFORD:  Mary M.
widow,  at J. Bradford.

BRADLEY:  Chas. T.
(of B & Metcalf,)  bds Newhall House.

BRADLEY:  C. W.
salesman,  Cole,  B &Co.,  bds Mrs. Freeman.

BRADLEY:  H. C.
(of people's market,)  bds Mrs. Call.

BRADLEY:  Peter
grader,  Van Buren,  bt Martin & Biddle, W.

BRADLEY:  Patrick
bds,  Thomas Plant

BRADLEY:   Miss Rose
bds  M. W. Higgins.

BRADLEY:  Sherman A.
carpenter,  bds Mrs. Luscomb.

BRADY:  Thos.
boiler maker,  bds Michael Hughes.

BRADY:  Ann
seamstress,  Spring,  bt Fifth and Sixth.

BRADY:  
widow,  laundress,  Huron,  bt Van Buren and Cass.

BRADTZER:  Joseph
laborer,  Market,  bt Knapp and Ogden, E.

BRAHAN:  Frederick
laborer,  Pierson,  bt Racine and Elizabeth,  N.

BRAINARD:  Jas.
shoemaker,  Milwaukee,  bt Huron and Michigan, E.

BRAINARD:  Jas.
machinist,  bds M. Larkin.

BRAMALL:  J.
machinist,  Main,  bt Huron and Detroit, E.

BRANAGAN:  Wm.
cook steam tug  Decatur.

BRANCH:  J. T.
commission merchant,  brown warehouse above bridge, 
Fifth Ward.

BRAND:  George
tinsmith,  bds P.A. Margraff.

BRAND:  John
carpet weaver,  Elizabeth,  bt Ogden and Lyon, W.

BRAND:  Lawrence
machinist,  S W cor Main and East Water.

BRAND:  Sebastian
mason,  N W cor Winnebago and Eighth.

BRANDECKE:  Frederick
physician, Vliet, bt Fourth and Fifth.

BRANDECKER:  Charles A.
tallow-chandler,  bds Central Hotel.

BRANDEKER:  John
tallow chandler,  Lake,  bt Reed and Hanover, S.

BRANDEIS:  Jacob
meat market,  55 Chestnut, S.

BRANDEFFEL:  John
laborer,  bds  Rochester House.

BRANDT:  Christoph
cigar factory,  279 Third,  cor Tamarack.

BRANDT:  Charles
mason,  Third,  bt Tamarack and Prairie.

BRANDT:  John
laborer,  Fifth,  near Prairie.

BRANDT:  George
plasterer,  cor Market and Main.

BRANDT:  Lawrence
grocer,  cor Main and North Water.

BRANNAN:  Patrick
mason,  bds D. Corney.

BRANS:  Geo.
stone cutter, h 208 West Water.

BRANTON:  Anna
widow,  seamstress.

BRATTAN:  Joseph
(of B. & M.,) Michigan,  bt Jackson and Van Buren,    ????

BRAUER:  Peter
carpenter,  Seventh, bt Hanover and Lloyd, E.

BRAUN:    Antony
sailor,  Market, near Division.

BRAUN:  Anton
wire-worker,  Green Bay,  bt Second and Third, W.

BRAUN:  Augustus
Frankfort House,  Main,  bt Huron and Detroit, W.

BRAUN:  Gottlieb
laborer,  Third,  bt Wells and Cedar, E.

BRAUN:  Henry
laborer,  East Water, bt Division and Knapp.

BRAUN:  Jacob
teamster,  North Water,  opp Main.

BRAUN:  Joseph
mason,  cor Reed and Oregon.

BRAUN:  Martin
drayman,  N W cor Seventh and Harmon.

BRAUNER:  Peter
laborer,  Seventh, near Harmon.

BRAY:   James C.
laborer,  cor Beach and Oregon, S W.

BRAY:  John
ship carpenter,  Milwaukee,  bt Menomonee 
and Polk, W.

BRAY:  John
well digger,  Jackson,  bt Knapp and Ogden, E.

BRAY:  Johanna
widow,  boarding, 79 Huron.

BRAY:  Michael
grocer,  S E cor Main and Menomonee.

BRAY:   Richard
ship carpenter, Main, bt Menomonee and Erie, E.

BRAYMAN:  Louisa

BRAYTON:  Edward F.
bds E. Delehanty.

BREAN:  Jas.
teamster,  Eighth,  bt Clybourn and Hill.

BREARTON:  Andrew
laborer,  Second,  near Sycamore.

BRECH:  Abraham
laborer,  Fond du Lac road.

BRECHMANN:  Christian
varnisher,  Seventh, near Harmon.

BRECKOW:  John F.
laborer,  Third,  bt Lloyd and Beaubien.

BRECKOW:  Ernst
laborer,  Fourth,  bt Lloyd and Beaubien.

BREDEL:  Christoph
shoemaker,  bds E. Lippert.

BREDFELD:  Carl
laborer,  Vliet,  bt Fifteenth and Wall, N.

BREDFELD:  Henry
laborer,  Vliet,  bt Fifteenth and Wall, N.

BREED:  Charles G.
(of Mabbetts & B.,)  h cor Knapp and Van Burden,  
bds Dr. Joslin.

BREG:  Henry
brewer,  Tenth,  near Galena.

BREIDBACH:  Ham
laborer,  Sixteenth,  bt Walnut and Fond du Lac.

BREIDERT:  Henry
S E corner Market and Biddle.

BREINIT:  Andrew
cooper,  North Water, near Milwaukee.

BREITENSTEIN:  August
whitesmith,  Poplar,  bt Fourth and Fifth.

BREITHAUPT:  Conrad
carpenter,  Poplar,  near Seventh.

BREICHER:  Wm.
clerk,  bds P. J. Gross.

BREIZTER:  Joseph
laborer,  Market,  bt Ogden and Knapp.

BRENDECKE:  Freiderich Dr.
physician,  Vliet,  bt Fourth and Fifth, N.

BRENEL:  Ludwig
Cherry,  bt Eleventh and Twelfth, N.

BREEN:  Elias
pedlar,  Walnut,  near Fourteenth.

BREEN:  James
laborer,  Eighth,  bt Hill and Clybourn.

BREEN:  John
laborer,  Huron,  bt Jackson and Van Buren, S.

BREEN:  Walter
sailor,  Oregon, near Beach, S.

BREEN:  Wm. Capt.
Fourteenth,  bt Walnut and Galena, E.

BREEZE:  Theodore F.
clerk H. J. Nazro & Co.

BREMAN:  Richard
carpenter,  bds E. Delehanty.

BREMER:  Adolph
upholsterer,  Market,  bt Martin and Johnson, W.

BREMER:  Henry
tailor,  Twelfth,  near Walnut.

BREMER:  Frederick
pattern maker,  Vliet,  bt Fourth and Fifth, S.

BREMER:  Geo.
(of G. B. & Co., and B., P. & M.,)  391 Milwaukee.

BREMER:  John William
shoemaker,  Fourth,  bt Prairie and Tamarack, E.

BRENNAN:  Andrew
laborer,  Jefferson,  near Detroit, W.

BRENNAN:  Geo.
laborer,  Beach,  bt Oregon and Polk, W.

BRENNAN:  Louis Burnett
mason,  Sixth,  Cotton's Avenue.

BRENNAN:  Lewis
plasterer,  Berry,  bt Racine and Elizabeth.

BRENNAN:  Richard
wheelwright,  bds  James Martin.

BRENNEKE:  J. Henry
(of B. & F.,)  S W cor Main and Wisconsin.

BRENNER:  Charles
harness-maker,  East Water, near Ogden.

BRETZ:  John
laborer,  Walnut, bt Eleventh and Twelfth.

BREUER	:  Ferdinand
wagon maker,  h Vliet, bt Third and Fourth, N.

BREUER:  Ludwig
pedlar,  Cherry,  bt Elizabeth and Twelfth.

BREUER:  Weit
laborer,  Twelfth,  bt Vliet and Cherry.

BREVO:  Moar
laborer,  Hanover,  bt Lake and Oregon.

BREW:  John
laborer,  Milwaukee,  bt Buffalo and Chicago, E.

BREZEL:  Margaret
cor Cass and Oneida.

BRICK:  Frederick
cabinet maker,  bds J. & H. Warnke.

BRICKELL:  Jacob
architect,  Jefferson,  bt Martin and Biddle.    

BRICKELL:  Rivitha
Jefferson,  bt Martin and Biddle, W.

BRICKLY:  Ira
mail agent M & M R R, h Cass, bt Wisconsin 
and Michigan, E.

BRIGEL:  Fedel
produce buyer,  East Water,  near Biddle.

BRIDGE:  Samuel I.
(of B. & Bros.,)  h Ninth,  bt Spring and Wells.

BRIDGE:  Matthew H.
(of B. & Bros.,)

BRIDGE:  H. M.
express messenger,  bds Olmsted House.

BRIDGMAN:  Edwin
conductor,  h Third,  bt Sycamore amd Clybourn, E.

BRIDY:  
widow,  South Water,  near the harbor, S.

BRIENETIEN:  August
locksmith,  Division,  bt Market and Main, S.

BRIER:  Abraham
laborer,  Brown, W.

BRIGGS:  Ansel F.
carpenter,  131 Van Buren.

BRIGGS:  Thomas
traveling agent,  h Seventh,  bt Walnut and Sherman, W.

BRIGHAM:  Jerome R.
(of Wells & B.,)  bds Mrs. Cadle.

BRIGHAM:  Wm. M.
(of Elmore & Co.,)  Jefferson,  bt Wisconsin and Michigan, E.

BRIGGS:  Cary
bds B. Whitchain.

BRIGHT:  Robert
clerk B. & S. W. Staats,  h Lake,  bt South Water and Barclay.

BRIHL:  Adam
basket-maker, Poplar,  near Eighth.

BRILL:  Peter
painter,  Thirteenth,  bt Galena and Walnut, E.

BRIMER:  George
gardener,  school section,  First Ward.

BRIMSON:  Elias
machinit,  S W cor Fourth and Tamarack.

BRINNEN:  James
shoemaker,  bds J. A. Herbert.

BRITENBACH:  Franz
laborer,  Sixteenth,  near Sherman.

BRITT:  Orin E.
(of Nichols, B. & Co.,)  h 134 Mason.

BRITT:  Thomas
grocer,  74 Huron.

BROADERICK:  Michael
omnibus driver,  Jackson,  bt Huron and Detroit.

BRODHEAD:  Edward H.
Prest M & M R R,  h N E cor Astor and Division.

BRODHEAD:  John C.
dockmaster M. & M. R. R., bds  Mrs. Holliday.

BRODIE:  Simon
laborer,  h Sycamore,  bt Eighth and Ninth, S.

BROCKHAUSS:  T. W.
(of Duckert & Co.,)  bds Hotel Wettstein.

BROCKHAUS:  Th. W.
(of Duckert & Co.,)  27 Cass.

BROCKMANN:  Ernst
mason,  Peutonia road,  S.Third Avenue.

BROCKY:  Amaler
widow,  Third,  bt Sherman and Walnut.

BROECKE:  Vanden
tailor,  Fond du Lac road.

BROECHMANN:  Charles
varnisher,  Seventh,  bt Harmon and Lloyd, W.

BROEG:  Heinrich
brewer,  Tenth,  bt Galena and Milwaukee, W.

BROENEN:  Jacobus J.
carpenter,  East Water,  bt Johnson and Division.

BROICH:  Hugo
artist,  171 1-2 East Water,  Arcade Building,  bds M. Cotzhausen.

BROOKE:  Wm.
foreman,  Wells & Co.,  h Milwaukee,  bt Martin and Biddle, E.

BROOKES:  Samuel M.
(of B. & Stevenson,)  Martin,  bt Jefferson and Milwaukee, S.

BROOKS:  Deacon
clerk,  bds Central Hotel.

BROOKS:  Louis
caulker,  near old government harbor.

BROOKS:  Nathan B.
joiner,  bds Central Hotel.

BROOKS:  Nathan
boat builder,  cor South Water and Lake.

BROOKS:  Peter
laborer,  Martin,  bt Market and Main, N.

BROOMFIELD:  William
fireman,  bds Union saloon.

BROMFIELD:  S.
fireman at L C R R, bds  Luscomb.

BRONENKAUT:  Felix
laborer,  S E cor Hanover and Virginia.

BROPHY:  Michael
teamster,  Van Buren,  bt Detroit and Huron, E.

BROSCHKY:  John
laborer,  Front,  bt Onedia and Mason.

BROSIUS:  George
saloon and boarding house,  Market,  bt Martin and Johnson, E.

BROSSECK:  John
Prairie,  bt Fourth and Fifth.

BROTHY:  Michael
machinist,  bds  Empire City House.

BROTHERHOOD:  Charlotte
widow,  Vliet,  bt Seventh and Eighth.

BROTHERHOOD:  Josiah
machinist,  bds C. Brotherhood.

BROTHERHOOD:  William
grading contractor,  Vliet,  bt Seventh and Eighth,  N.

BROWER:  Geo.
blacksmith,  Third,  bt Spring and Sycamore, E.

BROWN:  Anthony
tailor,  S E cor Knapp and River.

BROWN:  A. S.
bds   Fountain House.

BROWN:  Austin J.
book-keeper at Branch,  bds Hawkins House.

BROWN:  Caroline P.
widow, 212 Van Buren  bt Martin and Biddle.

BROWN:  Catharine
widow,  Washington, bt Grove and Monroe, N.

BROWN:  D. T.
Homoeopathic physician,  S E cor Main and Wisconsin, h Jefferson,  bt Division and Knapp.

BROWN:  E. L.
conductor M & M R R., bds American House.

BROWN:  Eunice
widow

BROWN:  Hiram L.
sailor,  bds  Neal K. Martin.

BROWN:  Humphrey
carpenter,  Jefferson,  near Buffalo, W.

BROWN:  Jacob
teamster,  Water,  beteen Market and Main, W.

BROWN:  James S.
(of B. & Ogden),)  h N E cor Astor and Division.

BROWN:  John
whitewasher,  Milwaukee,  bt Michigan and Huron.

BROWN:  John
Engraver,  near M & L C R R  round house.

BROWN:  James
machinist,  bds Empire City House.

BROWN:  John
carpenter,  bds Empire City House.

BROWN:  James
brakeman L C  R R, bds Luscomb.

BROWN:  J.
(of H. B. & Co.)

BROWN:  Jonas
produce agent,  N W cor Third and Cherry.

BROWN:  Joseph
mason,  Scott,  bt Jones and Cook, W.

BROWN:  John
sailor,  bds B. Guning.

BROWN:  James
salesman Lewald & Danenbaum.

BROWN:  J.
bds Fountain House.

BROWN:  Lucius H.
430 Milwaukee.

BROWN:  Miranda
widow Dr. T. H. ,  Galena,  bt Fourth and Fifth.

BROWN:  Samuel
real estate, N E cor Sixteenth or Wall and Fond du Lac.

BROWN:  Theodore D.
surveyor, at City Treasurer's office.

BROWN:  Thos.
ostler,  Main, bt Michigan and Huron, E.

BROWN:  Dr. T.
N E cor Fifth and Galena.

BROWN:  Wm.
surveyor,  bds H. Muller.

BROWN:  William
carpenter,  Lake,  bt Oneida and Biddle, E.

BROWN:  Wm.
Milwaukee,  bt Wisconsin and Michigan, E.

BROWN:  William N.
grocer

BROWN:  W. W.
produce,  bds Walker House.

BROWNELL:  David
Blacksmith,  Lake,  cor Reed and Hanover, S.

BROWNHERST:  F.
bds Fountain House.

BROWNING:  Henry
malster A. Krug.

BROWNSON:  Henry F.
attorney,  Ludington block,  bds J. P. Kennas.

BRUCE:  David
morocco dresser,  East Water,  bt North Water and Knapp, W.

BRUCE:  James
sailor,  Beach,  bt Juneau and Oregon, W.

BRUCE:  Mary
widow,  East Water,  bt Martin and Johnson, W.

BRUCH:  Bernard
tailor,  market,  bt Division and Knapp, W.

BRUCH:  Nicholas
laborer,  Market,  bt Knapp and Division.

BRUCHNER:  Erhard
wire-weaver,  Tenth,  bt Galena and Walnut.

BRUHN:  John
laborer,  Thirteenth,  bt Walnut and Galena.

BRUCKNER:  Chehardt
laborer,  Galena,  bt Thirteenth and Fourteenth, S.

BRUE:  John
Milwaukee,  bt Buffalo and Chicago.

BRUENN:  Henry
carpenter,  bds John Warncke.

BRUENING:  Henry
teamster,  Galena,  bt Eleventh and Twelfth, N.

BRUENING:  Jacob H.
blacksmith,  Winnebago,  bt Eighth and Ninth, N.

BRUENING:  Louis
laborer,  Winnebago,  bt Seventh and Eighth, N.

BRUESHABER:  Henry
laborer ,  Tenth,  bt Galena and Mill, W.

BRUCHHAUSER:  F.
cabinet maker,  312 Third.

BRUMMEL:  August
physician,  cor Main and Oneida.

BRUMMELECK:  Moritz
laborer,  S E corner Greenbush and Walker.

BRUOCKENER:  Geo
Laborer, Sherman, bt Second and Third

BRUNK:  William
Carpenter, cor Clinton and Washington

BRUNELL:  Dennis
Shoemaker, Market, bt Martin and Johnson, W.

BRUNER:  John
Carpenter, ast Water, bt Division and Johnson, W.

BRUNN:  William
Carpenter, Scott, bt Clinton and Barclay, W.

BRUNO:  Wolfgang, laborer, Brown, E.

BRUNO:  Julius
( of Berliner & B )  bds Hotel Wettstein

BRUNO:  Theodore
Vinegar Factory, 257 Third.  See adv p 37

BRUNOTTO:  August F.
Land and Collection Office, 34 Chestnut.  See adv.

BRUSNIHAN:  Michael
Laborer, Jefferson, bt Detroit and Buffalo, E.

BRUSS:  Goffield
Milkman, N from North Street House

BRUSS:  Maria
Widow, 383 East Water

BRUSSE:  Garret
Teamster, Walnut, bt Thirteenth and Fourteenth

BRUST:  George
Carpenter, North Water, bt Market and Main, W.

BRUSZ:  August
Ship carpenter, East Water, bt Martin and Johnson, W.

BRYANT:  Alfred
Bds Walker House

BRYAN:  John
Butcher, Beach, near Detroit

BRYANT:  S.
Mason, S E cor Fifth and Clybourn

BRYANT:  Thomas
Printer, bds J. F. Erving

BRYANT:  Walter
Builder, bds Keystone State Hotel

BRYAN:  J.
Laborer, M & M R R, h Sixth, bt Clybourn and Fowler

BRYDE:  Thomas
Laborer, Huron, bt Milwaukee and Jefferson, N.

BRYDAN:  James A.
( of B. & D. ) bds Atlantic House

BUBH:  Ferdinand
Milkman, Short, bt Beers and Harmon

BUAMIETSKY:
Gardener, Clinton, bds Hadt Prag

BUCHANNAN:  Frederick
Carpenter, Green Bay, bt Beers and Harmon

BUCHER:  Anthony
Cooper, North Water, bt Main and Ogden, E.

BUCHENBERGER:  Jacob
Barber, 260 East Water

BUCHMAM:  Frederick
Green Bay, near Harmon

BUCHMAM:  Ferdinand
Carpenter, Peutonia Road

BUCHMAM:  Jacob I.
Grocer, cor Grove and Elizabeth

BUCHMAM:  Ottmar
Boots and shoes, Chestnut, bt third and Fourth

BUCHMAN:  John G.
Beer Saloon, Rail Road, near Monroe, S.

BUCHMAN & HAMAN
Boots and shoes, 22 Chestnut

BUCHHOBR:  Jochen
Laborer, Fond du Lac, near Brown

BUCK:  Ferdinand
Dousman & Co., bds E. F. Grade

BUCK:  Henry
Laborer, North Water, near Ogden

BUCK:  James
Carpenter, Marshall, bt Oneida and Biddle, E.

BUCK:  Polly
Widow, at J. S. Buck

BUCKE:  Michael
Light House Keeper, North Point

BUCKER:  Anton
Cooper, North Water, near Ogden

BUCKELMEILLER:  Heinrich
Painter and glazier, Fifth, bt Cedar and Tamarack

BUCKELMEILLER:  Mathias
Painter and glazier, Fifth, bt Cedar and Tamarack

BUCKENBERGER:  Leonard
Laborer, Prairie, bt Sixth and Seventh, S.

BUCKINHAM:  Geo. H.
Clerk, Loomis and Hoes.

BUCKLEY:  Henry
Mariner, Murray’s Addition

BUCKLEY:  John
Sailor, Beach, near Buffalo

BUCKLEY:  M.
Laborer, Seventh, near Spring, W.

BUDDE:  Henry
Wheel-Wright, Oregon, bt Reed and Clinton, W.

BUDER:  Antony
At F. Buder

BUDER:  Florence
Painter, 303 East Water

BUDYN:  Franz
Laborer, Elizabeth, bt Greenbush and Grove. S.

BUECHELE:  Gottlieb
Butcher, Fifth, bt Chestnut and Prairie

BUEDNER:  Charles
Baker, bds W. Kragas

BUEGENER:  Nicholas
Laborer, S E cor Walnut and Sixteenth

BUELL:  John P.
Joiner, bds William Wilson

BUELLESBACH:  Johann
Cherry, bt Fifteenth and Sixteenth, S

BUENING:  Clamor
Teamster, Winnebago, bt Seventh and Eight, N.

BUENING:  Iobst H.
Blacksmith, Winnebago, bt Ninth and Tenth, h cor Winnebago and Eighth

BUERKE:  Christian
Shoemaker, Elizabeth near Lyon

BUERKNER:   John
Laborer, Grove near Walker

BUERNER:  John
Laborer, East Water, bt Knapp and Division


BUERNER:  Reinhand
House mover, Twelfth, near Walnut

BUESTRIN:  David
Farmer, 377 East water

BUESTRIN:  Henry
Carpenter, 377 East Water

Buctemeister:  George
Guilder, 371 Third

BULANDER:  John
Carpenter, River, bt Division and Knapp. E

BULDT:  Charles
Laborer, bds H. Mullen

BULDT:  John
Carpenter, bds H. Mullen

Bult:  Christian
Laborer, Waukesha Plank Road, near Scott

BULGER:  Michael
Laborer, Jackson, bt  Huron and Detroit, E.

BULFIN:  Patrick
Civil engineer and surveyor, Astor, bt Knapp and Ogden

BULFIN:  Thomas
Cartman, Cass, bt Wisconsin and Michigan

BULLS HEAD CATTLE MARKET
Fowler, bt West Water and Second: see ad

BULTERMAN:  A.
Clerk at Haverstick Bennet & Co., h N E cor Cedar

BURBACK:  George
River, bt Division and Knapp, E.

BURBACK:  Joseph
Laborer, N Water, bt Market and Main, W.

BURBIDGE:  Miss Nancy
Map painter, Racine, bt Astor and Kewaunee, W.

BURCHY:  J. A.
No. 13 Spring, h Third, bt Spring and Sycamore

BURDICK:  Alonzo H.
( of Erving, B & Co. ) Foreman Sentinel Office, h Van
       Buren, bt Division and Knapp, W.

BURDICK:  Norman L.
Printer, off ( E. B. & Co. ) at Sentinel Office, bds A. H.
       Burdick

BURHAMS:  W. P.
Bds H. Rockey

BURKE:  Daniel
Blacksmith, bds Traveler’s Home

BURKE:  Edward
Mason, Chestnut, near Eleventh

BURKE:  Edward
Teaming, Huron, bt Jefferson and Milwaukee, E.

BURKE:  Edward
Laborer, Huron, bt Jackson and Van Buren, S.

BURKE:  John
Shoemaker, J. Phelan

BURKE:  John
Milwaukee, be Menomonee and Polk, in rear, W.

BURKE:  John
Boarding,  Huron, between Milwaukee and Jefferson, S.

BURKE: John
Ostler, bds F. A. Margraff

BURKE:  John
Indiana House, Huron, bt Jefferson and Milwaukee

BURKE:  John
Laborer, bds M. Larkin

BURKE:  John
Laborer, near cor Cherry and Third

BURKE:  Louisa
Widow, Jefferson, bt Oneida and Biddle, W.

BURKE:  Margaret
Widow, Van Buren, bt Michigan and Huron, W.

BURKE:  Martin
Laborer, Fowler, bt Second and Third

BURKE:  Michael
Light House Keeper, North Point

BURKE:  Margaret
Widow, laundress, cor Van Buren and Division

BURKE:  Michael
Grader, Jackson, bt Michigan and Huron

BURKE: Sarah
Housemaid, B. Throop

BURKE:  Thomas
Laborer, Van Buren, bt Pleasant and Kewaunee

BURKHART:  John
Carpenter, S W cor, Jones & Mineral

BURKHARDT:  Heinrich
Mason, Peutonia Road, W, near St. John’s Cemetery
BURKHARDT:  Franz X.
Painter, Lake, bt Reed and Clinton, S.

BURKHARDT:  Peter
Groceries and provisions, N W cor Elizabeth and Sanderson

BURKI:  Christian
Shoemaker, Elizabeth, bt Ogden and Lyon

BURKINYOUNG:  John
Cabinet- Maker, on the Canal

BURKLOE:  Elizabeth
Widow, Van Buren, bt  Division and Knapp

BURLING:  Wm. H.
Book-keeper , at Sexton, Bros, & Co.

Burnell:  Calvin J.
Bookkeeper of Bank of Milwaukee, bds L. Burnell

BURNELL:  J. H.
Produce agent, bds L. Burnell

BURNELL:  L
Secretary Kenosha & Rockford R. R., h Fourth, bt Spring & Sycamore W.

BURNELL:  Wm.
Blacksmith, cor Ogden and Milwaukee

BURNES:  Jos.
Drayman, East Water bt Detroit and Buffalo

BURNES:  John
Carpenter, Milwaukee, bt Buffalo and Chicago, W.

BURNETT: Geo. A.
Operator, Telegraph Office

BURNHAM:  Amone
Ship carpenter, Washington, bt Reed and Clinton, S.

BURNHAM:  G. & J. L.
Brick Makers, Waukesha Plank Road, near Muskego Road.

BURNHAM:  George
(of G. & J. L. B.,) Mukwonago road, near Muskego road

BURNHAM:  George
Merchant Tailor, Elizabeth, near Jones, W.

BURNHAM:  Jonathan L.
( Of G. & J. L. B.,) brick maker, Mukwanago Plank Rd. W.

BURNHAM:  S. B.
Dentist, 171 1-2 E. Water, bds Hotel Wettstein

BURNS:  Daniel
Cab Driver, Third, bt Spring and Wells

BURNS:  Francis
Laborer, Fourth, bt Vliet and Poplar
BURNS: Joseph
Laborer, Detroit, bt Jackson and Buffalo

BURNS:  John
Bookkeeper

BURNS:  Edward
Steamboat and propeller agent, Reed, bt Walker and Mineral

BURNS:  John
Laborer, Hanover, bt Parker and Pierce, E.

BURNS:  Mary
Widow, at Mrs. Catharine Jarvis

BURNS:  James
Laborer, bds Chicago House

BURNS:  Michael
Globe Inn

BURNS:  Thomas
Laborer, Division, bt Market and Main, S.

BURNS:  Peter
Drayman, Fifth, bt Spring and Wells E.

BURNS:  Patrick
Laborer, bds Chicago House

BURNS:  Patrick
Rear of Catholic Cemetery

BURNS:  Patrick
Laborer, at W. P. Young

BURNS:  Timothy
Milkman, N W cor Astor and Berry

BURR:  Fredrick
Laborer, Pierce, bt Racine and Elizabeth, N.

BURR: Joachim
Laborer, Second, bt Lloyd and Beaubien, E.

BURRELL:  Samuel H.
Clerk, Seaman & Wing, bds A. D. Seaman

BURROWS:  G. W.
Carpenter, M & M RR, bds J. R. Evans

BURROWS:  Philander W.
Secretary Merchants Mutual Insurance Co. Office, h 358 Jackson

BURTIS:  Rev. J. Henry
Missionary Agent, and Sec. Of the American S. S. Union for
       Wisconsin, 165 East Water, 2nd floor, bds S. Chapmen

BURTON:  Mrs. A.
Tenth, bt Wells and Cedar


BURTON:  James
Salesman, Dutcher & Sexton, h Second, Fourth Ward

BURTON:  Robert
Barbering, Main, bt Huron and Detroit, E.

BURLOCK:  W. E.
(of Townsend, B. & B. ) 67 Mason

BUS:  Frederick
Wagon-maker, Fifth, bt Chestnut and Prairie

BUS:  Fritz
Fourth, bt Cedar and Tamarack, E.

BUSAN:  William
Laborer, Green Bay, bt Short and Second, E.

BUSCH:  Frederick
Clerk, H. Schwarting

BUSCH:  Francis
Clerk, E. Schumacher

BUSCH:  Ludwig
Grocer, cor Third and Walnut

BUSCH:  Louis
Cooper, Fourth, bt Vliet and Poplar

BUSH:  Francis
Clerk, H. Kroeger, South East cor Grove and Walker

BUSHBAY:  Sarah
Housemaid, J. B. Martin

BUSHER:  Thos.
P. O. clerk, bds Mrs. J. A. Freeman

BUSSACK:  Carl
Mason, Walnut, bt Second and Third, S.

Buss:  john
Builder, Cedar, near Third

BUSSE:  Benj.
Mexican House, North West cor Harmon

BUSSE:  Fritz
Laborer, North East cor  Sherman and Seventh

BUSSE:  Louis
Grocery and provision, North East cor Walnut and Third

BUSSE:  Martin
Laborer, Seventh, bt Beers and Harman, W.

BUSSELL:  Bernard
Laborer, cor Jefferson and Michigan

BUTH:  Ferdinand
Dairyman, Short, near Beers

BUTLER & BUTTRICK
Attorney’s, Ludington’s Block

BUTLER:  Ammi R. R.
(of B & Buttrick,) h Spring Street Road, near City limits

BUTLER &  BOWER
Livery and sale stable, foot of Mason

BUTLER:  John H.
( of B. & Bower), h 336 Main

BUTLER & POST
Livery and Exchange, cor Main and Huron

BUTLER:   Jonathan H.
(of B. & Post) h 336 Main

BUTLER:  John
Drayman, Main, near Menomonee

BUTLER:  M. H.
Agent, bds Mrs. Collins

BUTLER:  Martin
Ostler, Milwaukee, bt Michigan and Huron, W.

BUTLER:  Martin
Salesman, S E cor Huron and Elizabeth

BUTLER:  Patrick
Carpenter, bds Vera Cruz Hotel

BUTLER:  Pierce
Prospect, near Elizabeth

BUTLER:  Richard
Saleratus, pot and pearl ash, bds Mrs. Collins

BUTLER:  T. D.
Painter, 399, cor Third and Poplar, h rear Sixth Ward School House

BUTLER:  W. I.
Attorney, Ludington’s Block, h Fifth, bt Spring and Sycamore

BUTLER:  William
Ticket agent N Y Central R R, h 385 Milwaukee

BUTLER & PLAYER
Produce dealers, Reed, bt Oregon and Florida, S.

BUTOW:  Chas.
Tailor, 225 East Water

BUTSCH:  Andrew
Shoemaker, bds Wollensacks, Reed, bt Florida and Oregon

BUTSCH:  John
Clothing, Reed, near Oregon


BUTSH:  Adam
Merchant tailor, Reed, bt Lake and Oregon

BUTTERFIELD:  J. E.
23 Spring, up stairs, h N W cor Eleventh and Wells

BUTTLES: C. A.
Agent for Colton’s Universal Atlas, Sycamore, bt Seventh and
          Eighth,  N.

BUTTLES:   O. B.
L C & M RR freight office, bds C. A. Buttles

BUTTON:  Edward
Van Buren, bt Martin and Division, W.

BUTTON:  Dr. Henry H.
(of Greene & B.) 450 Jackson

BUSBAUM:  Joseph
Baker, Brown, bt Elizabeth and Park, E.

BYRNE:  Ellen
Cook, U. S. Hotel

BYRNE:  Edward
Brick Maker, Besly & Greene

BYRNE:  James
Drayman, Astor, bt Pleasant and Lyon, E.

BYRNE:  Timothy
Dairyman, cor Jackson and Berry

BYRNES:  Francis
Laborer, Fourth, bt Vliet and Poplar, W.

BYRNES:  John
Teamster, Second, bt Spring and Wells

BYRNES:  James
Drayman, 62 East Water

BYRNES:  Margaret
Widow, laundress, Jackson bt Michigan and Huron

BYRNES:  PATRICK
CARPENTER AND JOINER, cedar, bt Third and Fourth

BYRON:  Henry
Miller, East Water, bt Division and Knapp, E.

BYRON:  Richard
Painter, at W. P. Byron

BYRON:  Wm. H.
261 Van Buren

BYRON:  Wm. P.
Painter, Van Buren, near Michigan

BYRON:  William
Laborer, bt East Water and Main


Home Page | What's New Blog! | Deaths and Obituaries | Births and Marriages | Censuses and Directories | Business and Government | Marine and Shipbuilding | Military | Church and School | Charities and Organizations | Towns and Land Ownership | Immigration | Disasters and Mishaps | Contributors | Lookups | Photo Gallery


Disclaimer | Privacy Statement

PLEASE NOTE: I am not affiliated with any of the cemeteries or organizations listed on these pages. I am happy to answer general questions, but would not have more specific information other than what you see listed without doing additional research. If you need help with your research, please see the lookup page for a list of volunteers and paid services that can help.

This genealogy website maintained by Ellen M. Rohr
Brookfield, WI
Contact Me-

© 2012 Links To The Past

Please also visit the WIGenWeb State Website or Wisconsin County Pages