1857-1858 Milwaukee County Directory

Milwaukee City Directory for
1857 & 1858
Volume 1 First Series
Milwaukee: Steam Press of King, Jermain & Co.
205 and 207 East Water Street

For a list of Businesses from the directory, see here

Key:
bt = between
h = house
bds = boards
atty = attorney
cor = corner
N = north
W = west
S = south
E = east
The word street is implied

To facilitate your search the surnames have been cross indexed.

[ A ][ B ][ C ][ D ][ E ][ F ][ G ][ H ][ I ][ J ][ K ][ L ][ M ][ N ][ O ][ P ][ Q ][ R ][ S ][ T ][ U ][ V ][ W ][ Y ][ Z ]

ABELLE:  H.
Agent Connoly & Lantier, Montreal, Office SE cor East Water and Huron

LABS: John
Laborer, Eighth, near Poplar

LACASSE:  Mary
Widow, bt Ogden and Lyon

LACEY:  Miles
Laborer, NE cor Detroit and Van Buren

LACH: Arthur
Plasterer, Main, near Huron

LACH:  Edward 
Laborer, Huron, bt Jefferson and Jackson, S.

LACH: Robert
Stone cutter, bds James Collins

LACHERMEYER:  Joseph H. 
Tanner, Baulding, near Virginia

LACHNER: Francis
Tinware, 36 Chestnut, h NW cor Ninth and Prairie

LACY:  Eliza
Teacher, bds S. Pope

LACY: Walter
Millinery, Mason, bt East Water and Main, N. 

LADUE:  Ambrose
Clerk, County Clerkís Office, bds J. Ladue

LADUE:  Edward
Clerk at Anson Eldred

LAEDZMAN:  Fredrika 
Widow, North Water, opposite Market

LAERCH:  Henry
Watchman at the county jail

LAES:  Margaret
SE cor Market and Ogden

LAFFAN:  Michael
Book-keeper, at James Bohan

LAGEMAN: George
Watchmaker, Main, bt Johnson and Division, W.

LAGENSCHNID:  Xavier
Laborer, East Water, bt Johnson and Division

LAGRANGE:  Conradt
Laborer, at C. Shephardson

LAIDLAW:  Walter
Land agent, 230 East Water, h SW cor Cass and Ogden	see adv., p. 34

LAIN: Daniel
Laborer, Jackson, bt Huron and Detroit, W.

LAIS:  Joseph
Cabinet maker, cor Market and Ogden

LAKE:  L. F. 
Physician and druggist, cor South Water and Clinton, 
h Greenbush, bt Virginia and Park, W. 

LAKE:  Dr. Waldo W.
Physician, 17 Wisconsin, h 419 Milwaukee

LAKIN:
Lakin & Steever, attorneys, Kirbyís Block

LAKIN:  George W. 
(of L. & Steever,) h NW cor Ninth and Wells

LAMB: Charles
Carpenter, bds S. F. Hall

LAMBER: George
Clerk, bds F. A. Margraf

LAMBERT:  Peter 
Blacksmith, Hanover, bt Walker and Mineral, W. 

LAMBRECHT:  Frederick
Shoemaker, Fourth, bt Tamarack and Cedar, E.

LAMERS:  Matthias
Boot maker, Virginia, bt Reed and Hanover, S.

LAMP: Henry
Wagon maker and blacksmith, Division, near the River

LAMPE:  Ferdinand
Paper hanger, Main, bt Division and Knapp, W. 

LANBERT: George
Painters, bds F. A. Margraf

LAND: Charles
Tanner, Elizabeth, near Cook

LAND:  Jacob 
Tanner, Baulding, bt Park and Elizabeth, E. 

LANDA:  Franz
Proprietor of Landaís Hotel, cor West Water and Third

LANDER:  Valentine
Tailor, Seventh, bt Walnut and Sherman, W.

LANDEY:  Patrick
Boarding house, Main, bt Huron and Detroit

LANDEGRAN: Hanora
Widow, Detroit, bt Jackson and Jefferson, S.

LANDGRAF: Jacob
Washington House, East Water, bt Oneida and Biddle, E. 

LANDIGRAN: Charles
Dairyman, cor Astor and Lyon

LANDLEY:  Daniel
Chandler, bds P. Landley

LANDON:  Charles
Tailor, East Water, bt Martin and Johnson

LANDON:  Gottlieb
Tailor, Fourth, bt Cedar and Tamarack, E. 

LANE:  Catherine
at William Allen 

LANE: Charles
Jefferson, near Detroit

LANE:  Daniel
Painter, SE cor Greenbush and Mineral

LANE: F. M. 
Painter, 22 Spring, h Third, bt Spring and Sycamore, E.

LANE:  
Lane, J. S. & Co. 
Dry goods, Reed, bt Oregon and Lake

LANE: J. S. 
(of J. S. Lane & Co.)

LANE:  L. H. 
Marine inspector, NW cor Hanover and Virginia

LANEN: Patrick
Moulder, Mukwanago Plank road

LANER:  Michael
Blacksmith, Tutonia road, Vlietís addition

LANNIGAN:  Michael
Tracklayer, bds M. Larkin

LANG: Abe
Saloon, Chestnut, bt Third and Fourth

LANG:  Abraham
Boarding, near Lake Shore Depot

LANG: Balthaser
Laborer, Third, bt Prairie and Tamarack

LANG:  Christian
Laborer, Green Bay, bt Short and Second

LANG: John
Butcher, NE cor Grove and Mineral

LANG:  Miss Matilda
Dress maker, J. T. Wallis

LANGAN:  Thomas
Engineer, bds E. Callow

LANGDON:  John
Tallow chandler, cor Oregon and Beach

LANGDON:  James
Tallow chandler, NW cor Oregon and Jackson

LANGE:  Heinriche
Laborer, North Water, bt Market and Main

LANGE: Johann
Laborer, Galena, bt Thirteenth and Fourteenth

LANGENBERGER:  Heinrich
Tailor, Twelfth, bt Vliet and Chestnut, E. 

LANGENDORF: Carl
Tailor, Prairie, bt Seventh and Eighth, S. 

LANGFELD:  Carl
Cooper, bds ____ Kelling

LANGFORD: P. 
Printer, bds Fountain House

LANGHAM:  John
Shoemaker, Beach, near Huron

LANGHOFF:  Anna
Widow, 259 Third

LANGHOFF:  Carl
Draper, bds Horicon House

LANGHOFF:  H. 
Chairmaker, bds Anna Langhoff

LANGHOFF:  Johann
Carpenter, bds Anna Langhoff

LANGNER:  Leopold
Shoemaker, Cherry, bt Eleventh and Twelfth, S. 

LANGOCHR: Herman
Cooper, Poplar, bt Sixth and Seventh, W. 

LANGSON: William J. 
Local editor, Daily Sentinel, bds Hotel Wettstein

LANGWORTHY:  A. J. 
Wisconsin Iron Works, on the canal, h Fourth, bt Poplar and Chestnut, E. 

LANLIHAN:  Timothy
Shoemaker, Detroit, bt Jackson and Van Buren

LANMAN: William C.
Clerk, bds Mrs. L. Hill

LANNIGAN:  M. 
Laborer, bds M. Larkin

LANSING:  William
Carpenter, bds William Parkinson

LANSING: William G.
bds Mrs. L. Hill

LANTZEN: Joseph
Carpenter, SW cor Main and South Water

LAPHAM: I. A. 
Civil engineer, SE cor Poplar and Fourth

LAPOINTE:  Mrs. Sarah
Seamstress, River, near East Water

LAPONTE:  Christopher
Teamster, Peutonia road, Vlietís addition, S. 

LARABEE:  Elizabeth 
Widow, Main, near Oneida

LARAMY:  Anthony
Joiner, Main, bt Huron and Detroit

LARIGO: Charles A. 
Mercantile academy, 40 Wisconsin

LARKIN:  Charles
Assistant teller, Wis. M. and F. Ins. Co. Bank, bds L. W. Kennedy

LARKIN:  Charles H.
pension agent,  Greenbush, bt Walker and Elizabeth, N.

LARKIN:  Michael
laborer,  Eighth, bt Wells and Spring.

LARKIN:  M.
grocery,  Spring, bt Fourth and Fifth.

LARKIN:  Patrick
bds M. Larkin.

LARKIN:  Thomas
laborer,  Jackson bt Huron and Detroit, W.

LARNER:  Thomas
bar keeper,  Ferry, near the Bridge, W.

LARRABEE:  Mrs. E.
324 Main.

LARRABEE:  George G.
clerk, at Goodrich & Terry,  bds H. Rockey.

LARRABEE:  George
driver, at Butler & Post.

LARRAMEE:  Edward
carpenter,  299 East Water.

LARRIMEE:  Antony
carpenter,  Market, bt Biddle and Martin, E.

LAROMY:  Octave
carpenter,  Milwaukee, bt Buffalo and Chicago.

LARSEN:  Ole P.
carpenter,  North Water, bt Market and Main.

LARSON:  Capt. Abraham
sailor,  Mineral, bt Reed and Clinton, S.

LASCH:  Albert J.
laborer,  Short, bt Walnut and Sherman.

LASGER:  Babbett
peddlar,  Fourth, bt Tamarack and Prairie.

LASGER:  Raphael
minister of Polnish Church,  bds B. Lasger.

LASHWAY:
clerk,  bds J. S. Hershey.

LASS:  Frederick
carpenter,  S W cor East Water and Ogden.

LASS:  William
laborer,  Market, bt Knapp and Ogden, E.

LASSELL:  John
chair manufacturer,  cor Market and Biddle,  h Prospect.

LASSELLE:  Thomas
chair maker,  at J. Lasselle.

LASSELLE:  William
at E. Boardman.

LASSING:  Frederick
fisherman,  Fourth, bt Wells and Cedar.

LASSON:  O. P.
carpenter,  S E cor Ogden and East Water.

LATHROP:  C.
conductor M & W R R, bds American House.

LATHROP:  Charles
checkman Ch & M R R depot,  bds Clinton House.

LATHROP:  E.
conductor,  bds American House.

LATHROP:  Jos.
(of Sharpstein & L.,)  h N W cor Main and Biddle.

LASTIKOW:  Leopold
laborer,  Fourth, bt Vliet and Cherry.

LATKY:  W.
Walnut, bt Twelfth and Thirteenth, N.

LAUBENHEIMER:   J.  J.
shoe store,  23 Chestnut,  h Eighth, bt Galena and Walnut, W.

LAUBENHEIMER:  Johann
cooper,  Walnut, bt Eighth and Ninth, N.

LAUBENHEIMER:   Jacob
shoemaker,  Eighth, near Galena.

LAUBENHEIMER:  Peter
cooper, N W cor Walnut and Eighth.

LAUER:  Johann
laborer,  Sixteenth, bt Walnut and Fond du Lac, W.

LAUER:  Johann
cooper,  Fourth, bt Vliet and Poplar, E.

LAUER:  John S.
saloon,  Lake, bt Reed and Clinton.

LAUER:  Michael
laborer,  Fond du Lac Road, near City Limits.

LAUFER:  John G.
painter,  East Water, bt Division and Knapp, E.

LAUFER:  Mary
mantua maker,  Knapp, bt Market and East Water, S.

LAUKAMP:  George
tailor, cor Reed and Washington

LAURENCE:  Theodore
ship carpenter,  Johnson,  bt East Water and Market.

LAVEN:  Daniel
laborer,  Fowler, bt Sixth and Seventh.

LAVERRENZ: Otto
(of L. & Dale,) h Chestnut, bt Fifth and Sixth, S.

LAVERTY: Thomas P.
clothing, S W cor South Water and Ferry.

LAVIEN:  Christian
carpenter,  Fifth, bt Walnut and Sherman.

LAVIN: Benjamin
laborer, Jackson, bt Huron and Detroit, E.

LAVIN: Patrick
R. R. contractor, Knapp, bt Astor and Racine.

LAVIN: Wm
laborer, Huron, near Main S.

LAWE: John D.
printer, bds Mrs. Ellmaker.

LAWLER: James
at Gas Works, h Menomonee, bt Main and Milwaukee, S.

LAWLER: John
ostler, bds F.A. Margraf.

LAWLER: John
laborer, Hamilton, bt Astor and Marshall, S.

LAWLER: John
overseer, near M & C R R Round House

LAWLOR: Patrick
brewer, 85 Van Buren.

LAWLESS: Catherine
widow, Lake, near Huron.

LAWRENCE: G. W.
carpenter, Clybourn, bt Second and Third, N.

LAWRENCE: J. M.
merchant, Milwaukee, bt Wisconsin and Mason, W.

LAWRENCE: James D.
commission, 172 East Water, h S E cor Marshall and Mason.

LAWRENCE: Phillip
Badger State bowling saloon, Main, bt Huron and Detroit.

LAWRENCE: Theodore
ship carpenter, Jones Ship Yard.

LAWRIL: James
tailor, Milwaukee, bt Michigan and Huron, E.

LAWTON: P.
laborer, Sycamore, bt Eighth and Ninth, S.

LAWRY: M.
machinist, Lake near Reed.

LAY: Jonathan
h Spring, bt Second and Third.

LAYTON: Frederick
(of Layton & Plankinton,) h Janesville Plank Road, near Layton House.

LAYTON: John
Janesville Plank Road, near Layton House.

LEACH: Robert E.
works R. McKay, h Milwaukee bt Buffalo and Chicago.

LEACH: S.
widow, Third, bt Vliet and Cherry.

LEADBETTER: Margaret
widow, Lyon, bt Jackson and VanBuren, N.

LEAK: William
sailor, Hinman near Menomonee.

LEAR: Charles
cooper, N.E. cor Market and Division.

LEAVENWORTH: D. W.
millwright, Lake, bt Clinton and Reed.

LEAVENWORTH: Jesse H.
lumbering, h S W cor Wisconsin and Jackson.

LEBE: Christian
baker, Elizabeth.

LEBERMAN: ADOLPH
clerk Mack Bros.

LE BUSQUET: Susan R.
school teacher, bds Capt. Hawley

LEDDEN: Thomas
Astor, bt Kewaunee and Brady, W.

LEDDEN: Wm.
at Thomas Ledden.

LEDECKER: Herman
East Water, bt Biddle and Martin, E.

LEDERMAM: J.
grocery, 18 Chestnut, bds 20 Chestnut.

LEDYARD: Guy C.
(of Boyd & L.,) 319 Jackson.

LEE: B.T.
pawnbroker, 2 Spring

LEE:  F. C.
(of  L. & Cain.) N E cor Biddle and Jackson.

LEE:  George W.
grocery, N W cor Main and Oneida.

LEE:  John	
laborer,  Jefferson, bt Detroit and Buffalo, E.

LEE:  Jerry
cook,  Second, bt Spring and Sycamore.

LEE:  Lewis L.
(of L. L. Lee & Son)  Greenbush bt Virginia and Park, W.

LEE:  Marcellus
(of L. L. Lee & S.)  Virginia  bt Monroe and Gedding, S.

LEE:  Patrick
sailor, Clinton,  bt Scott and Madison, E.

LEE:  Russell
tinsmith.

LEE:  Susan
widow,  Fifth, bt Spring and Sycamore.

LEE:  Will.
threshing machines,  269 Third.

LEE:  Williams
N W  cor Main and Oneida.

LEEHELE: John
laborer, Fourteenth, bt Vliet and Cherry.

LEES:  Thomas
mason,  Fifth bt Spring and Sycamore.

LEECH:  Jacob
cabinet maker,  Ogden bt Jackson and Van Buren, S.

LEELUS:  August
clerk,  East Water bt Knapp and Ogden, E.

LEEMAN:   E.
butcher,  near Menomonee River.

LEFEBER:   Ab'm.
carpenter,  Hanover, near Florida.

LEFEVRE:   Abraham
laborer,  Fond du Lac road.

LEFEVRE:  Adolph
cabinet maker,  316 West Water.

LEFEVRE:  Charles A.
cabinet maker,   280 Third.

LEFEVRE:  Mrs.
midwife,   280 Third.

LEFEVRE:   George
(of L. & Greene)  Astor, bt Oneida and Biddle, E.

LEFFINGWELL:  H. F.
clerk,  Jones, Dinnin  & Jones.

LEFFNER:  Philip
wagon maker,  Seventh, bt Cherry and Galena.

LEFFLER:  Joseph
bakery,  Cherry bt Twelfth and Thirtheenth, S.

LEGG:  Robert
gardener,  Jefferson bt Ogden and Lyon, E.

LEGATE:  Royal
works G. F. Oakley.

LE GRANDT:  John
painter,  Tenth, bt Walnut and Galena.

LEHLEITER:   Anselm
laborer,  Walnut bt Sixteenth and Seventeenth, N.

LEHMAN:  Elizabeth
widow,  263 Third.

LEHMANN:  Charles
laborer, Thirteenth, bt Galena and Cherry.

LEHMANN:  Frederick
tailor, River, near East Water.

LEHN:  Peter
cabinet maker,  East Water,  bt Biddle and Martin.

LEHNERT:  F.
machinist,  Ninth bt Vliet and Mill, E.

LEHR:  Charles
cooper,  cor Market and Division.

LEIBOLDT:  Charles
tailor, Poplar near Seventh.

LEHRKIND:   Carl
blacksmith,  Fourth bt Tamarack and Prairie, W.

LEHY:  Patrick
grocer, Huron bt Milwaukee and Jefferson, S.

LEIBOLD:  P. F.
barber,   278 Third.

LEICH:  Nicholas
watchman,  Ogden bt Jackson and Van Buren, S.

LEICHNER:  John
carsmith,  bds Horicon House.

LEICHNER:  Peter
tailor,  Walnut,  bt Eleventh and Twelfth.

LEIDEL:  Charles
baker,  318 East Water.

LEIDEL:  E. C.
shoemaker,  355 East Water.

LEIDEL:  William
saloon,  Market, bt Division and Knapp.

LEIDEMAN:  Samuel
carpenter,  bds Chestnut Street House.

LEIDEN:  Frank
harness maker,  Clinton  bt Scott and Madison, E.

LEIDEN:  Valentine
tinsmith, Eleventh bt Vliet and Cherry, E.

LEIDERBACH:  Henry
meat maker,  East Water bt Division and Johnson, E.

LEIDIG:  Christian
laborer,  Madison near Gedding.

LEIDOLF:  Carl
gardener,  Fourteenth bt Walnut and Galena, W.

LEIFF:  Jacob
Washington House.

LEIGEN:  John
machinist, Fond du Lac road.

LEIGH:   Capt. Jas.
mariner,  Grove, near Virginia.

LEIHAMMER:   William
saddler,  Prairie bt Third and Fourth, S.

LEIMHUKLER:  Gottfried
locksmith,  bds E. Steiner.

LEINDNER:  August
shoemaker,  J. Eigendolph.

LEINER:  William
tailor,  Fifth bt Chesnut and Prairie, W.

LEINHARDT:  Jacob
moulder,  Murray's Addition.

LEINHARDT:  Peter
grocery, East Water bt North Water and Knapp, W.

LEINTZMANN:   Charles
carpenter,   River bt Division and Knapp, E.

LEINZURN:  William
N E cor Cherry and Third.

LEISAHOLF:   Carl
gardener,  Tutonia road, Vliet's Addition, N.

LEISLE:  J. G.
laborer,  N. W cor Cherry and Fourteenth.

LEIST:  William
brass foundry,  h Tamarack bt Fourth and Fifth.

LEISTICO:  Leopold
laborer,  Chestnut  bt Twelth and Thirteenth, S.

LEISTICO:  Ludwig
laborer,  Chestnut bt Twelfth and Thirteenth, S.

LEITCH:  William
carpenter, Mineral bt Grove and Monroe.

LEITER:  Joseph
wood turner,  at Benjamin Skidmore.

LEITZMANN:   Frederica	
widow,  North Water opposite Market.

LEKMAN:   Wael
grocer,  Main bt Huron and Detroit.

LELAK:  Mathias
laborer,  East Water bt Division and Knapp, E.

LELAND:  Amos C.
tailor,  309 Jefferson

LELAND:  A. G.
Sec'y M  & C R R,   h S E cor Sixth and Sycamore.

LELAND:  C.
clerk,  M & C R R , bds A.G. Leland.

LELAND:  Eugene R.
bookkeeper, Am. & West Trans. Co., bds C. M. Hoyt.

LELAND:  Orpha
widow,  bds  A.G. Leland

LELAND:  James
(of L. Prentice & Co.,)  at 51 Oneida.

LELE:  Jacob
butcher,  bds  J. Lorenz.

LELGRAF:   M.
laborer,  Greenbush bt Washington and Mineral.

LEMAN:  Charles
shoemaker,  bds  F. A. Margraf.

LEMAN:  Edmund
laborer,  M & M R R, near brickyard.

LEMBKE:  William
carpenter, bds  Keystone State Hotel.

LEMM:  August
laborer,  Eleventh, near Poplar.

LENEN:  Patrick
Waukesha plank road, near Burnham's brickyard.

LEMENESS:  G. W.
(of L. & Bierbach)  32 Chestnut.

LEMKE:  F.
beer hall,  6 Spring.

LEMPEKE:  John (could be LEMPCKE)
cutter at S. Adler,  h Market  bt Martin and Johnson, W.

LEMPEKE:  Louis (could be LEMPCKE)
pattern maker,  Vliet bt Fourteenth and Fifteenth,  N.

LEMPEKE:   R. (could be LEMPCKE)
tailor,  Seventh bt Walnut and Galena.
ph 157


LEMPDEN:  John
laborer,  N E cor Walker and Cook.

LEN:  George
clerk, bds Lund.

LENEK:  Frederick
tinsmith,  Reed bt Oregon and Florida, S.

LENHARD:  Simon
carpenter,  Fifth bt Lloyd and Beaubian, N.

LENN:  Peter
carpenter,  East Water bt Biddle and Martin, E.

LENK:  Frederick A.
tinsmith,  Reed, near Florida.

LENOWITZ:  Charles
shoemaker,  Third bt Wells and Cedar, E.

LENTZ:  Eustace
brewer,  Cass bt Lyon and Pleasant, W.

LENTZUER: Henry
carpenter,  market,  bt Ogden and Knapp.

LENTZGEN:  Andrew
tailor,  East Water bt Johnson and Division,  E.

LENZ:  Justus
laborer,  Cass, bt Lyon and Pleasant.

LENZ:  William
carpenter,  Prairie, bt Sixth and Seventh.

LEOFTUS:  P.
wagon maker,  Second bt Spring and Sycamore, E.

LEON:  V.
shoemaker,  Tutonia road, Vliet's Addition

LEONARD:  A. D.
bt Cherry and Galena, E.

LEONARD:  John
mason,  Wells bt Eighth and Ninth.

LEONARD:  Mary
housemaid at J. G.  Besley.

LEONARD:  Patrick
laborer, bds B. Fanning.

LEONARD:  Peter
auctioneer,  Van Buren, bt Detroit and Huron.

LEONHARD:  Simon
cabinet maker,  East Water, near Knapp.

LEONHART:  Jacob
laborer,  cor North Water and Main.

LEPPINE:  Reuben R.
(of L. & Virginia)  213 East Water.

LEPKE:  William
shoemaker, Prairie, bt Fourth and Fifth.

LEOPOLD:  Francis
laborer,  bds J. H. Warncke.

LEOPOLD:  John M.
grocer,  N E cor Huron and Main.

LERVEY:   B.
pedler,  bt Seventh and Eighth, near M & M R R.

LESAULNIER:  Charles
364 Milwaukee.

LESEL:  Gottfried
carpenter,  Eleventh, near Vliet.

LESHLER:  Christian
teamster,  Main,  bt Ogden and Knapp.

LESLE:  Gottfried
joiner,  Eleventh bt Vliet and Cherry, E.

LESLIE:  W.
shoemaker,  Second bt Sycamore and Clybourn, W.

LESSEL:  Carl
locksmith,  Cherry bt Fifteenth and Sixteenth, S.

LESSING:  Frederick
fisherman,  Fourth, bt Wells and Cedar.

L'ESTRANGE:   John R.
keeper of Milwaukee Cemetery.

LEUBOLD:  Peter
barber,  Third, near Tamarack.

LEUBOLD:  Charles
tailor,  Sixth, bt Poplar and Vliet.

LEUNBERGER:  Ulrich
carpenter,  cor Market and Washington.

LEUTZGEN:  Andrew
tailor,  East Water, near Johnson.

LEVER:  James
miller,  bds Luscomb.

LEVI:  Herman
peddlar,  Main bt Ogden and Knapp, E.

LEVI:  Isaac
grocery,  Cass bt Lyon and Pleasant, W.

LEVIN:  Gustav
cabinet maker, cor East Water and Ogden.

LEVY:  Isaac A.
clerk Mack Bros.,  bds  G. Seiben.

LEVY:  S.
clerk,  bds J.Eigman.

LEVY:  Simon
attorney,  Empire Block,  h Jefferson bt Oneida and Biddle.

LEVY:  Mrs. S.
French embroidery, at Simon Levy.

LEWARD:  S.
(of   L. & D. )  Second, bt Spring and Sycamore.

LEWANDOFSKY:  Andrew
laborer, Baulding, near Geddings.

LEWIS:  Allison
attorney,  Juneau Block, h Clybourn  bt Fourth and Fifth.

LEWIS:  C. H.
sailor,   S W cor Grove and Walker.

LEWIS:  Daniel
butcher,  Second, bt Spring and Sycamore.

LEWIS:  Edward
machinist,  Jackson, bt Division and Knapp, W.

LEWIS:  George
wheelwright at C.  Casper's.

LEWIS:  James
rigger, Jackson, near Buffalo, W.

LEWIS:  James
----------,  Greenbush,  bt Florida and Virginia, E.

LEWIS:   Robert E.
carpenter, Third, bt Sycamore and Clybourn, E.

LEWIS:   S. A.
omnibus agent, bds American House.

LEWIS:  Capt. Thomas
mariner,  Greenbush, near Florida.

LEWY:  Charles
butcher,   Chestnut, bt Fourth and Fifth.

LEX:  Alois
mason,  Winnebago, near Eighth.

LEX:  F. A.
musician,  bds  P. J. Gross.

LEX:  William D.
carpenter,  Van Buren, bt Wisconsin and Mason, E.

LEYER:  John
butcher,  Second,  bt Clybourn and Fowler.

LIACK:  Alexander
laborer,  S E cor Hanover and Oregon.

LIACON:   Frederick
book-keeper,   Market, bt Martin and East Water.

LIBKE:   Charles
teamster,  Tenth, near Mill.

LIBKIN:  Caroline
widow,  Vliet,   bt Fourth and Fifth.

LICHT:  Frederick W.
tailor,  Hanover,  bt Walker and Mineral, W.

LICHTENBERG:  Gottlieb
tailor,  Walnut, near Sixth.

LICHTENEGGER:  Frederick
pedler,  cor Market and Knapp.

LICHTENEGGER:  Leopold
wagon maker,  Third,  bt Sherman and Beers, E.

LICHTENSTERN:  Levi
butcher,  N W cor Tamarack and Fourth.

LICKE:  Henry
mail carrier,   295 Third.

LICKLEDER:   Andrew
butcher,  cor East Water and Knapp.

LICKLEDER:  Andreas
laborer,  Prairie,  bt Seventh and Eighth, S.

LIDDELL:  Alexander
painter,  Doty,  bt Pleasant and Kewaunee, W.

LEIBER:  Charles
shoemaker,  Third, near Cherry.

LIEBES:  Gottlieb
blacksmith,  Third,  bt Sherman and Beers.

LIEBHABER:    J. A.
(of  Liebhaber & Hesse)  h  333 East Water.

LIEDERBACK:  Henry
butcher,  East Water, bt Johnson and Division.

LIEDERMANN:  Henry
laborer, Seventeenth , near Sherman.

LIENHARDT:  Frederick
mason,  Cherry, bt Twelfth and Thirteenth.

LIENHART:  Anna
housemaid,  Jas. A. Mallory.

LIENHAUS:  Wm.
matchmaker,  Walnut, bt Fourteenth and Fifteenth.

LIENHAUS:  Peter
carpenter,  Galena near Ninth.

LIEZIE:  George
laborer,  Madison Road, near City Limits.

LIGINGER:  John B.
fruit dealer,  219 East Water, h Van Buren, 
bt Wisconsin and Mason, E.

LILLY:    Henry
(of H. L. & Co.)  Beach, bt Huron and Detroit W.

LILLY:  John
(of H. L. & Co.)  Lake, near Huron.

LIMBERGER:  Leonhardt
teamster,  Vliet,  bt Eleventh and Twelfth.

LIMPKE:  Bernhardt
tailor,  Seventh, near Walnut.

LIMPRECHT:   Carl
Chicago Road,  near city limits, S.

LIMPRECHT:  Charles F.
shoemaker,  Elizabeth,  bt Grove and Greenbush.

LINCOLN:  Lowell
(of Baylies & L.)  h  N W cor Jackson and Lyon.

LINDAUER:  Johann
laborer, Ninth,  bt Galena and Walnut, W.

LINDEKER:  Christian
tailor,  Thirteenth,  bt Galena and Cherry.

LINDLIST:  Lewis
cooper,  cor Oregon and Reed.

LINDEMGER:  Johann
laborer,  Fond du Lac,  Brown's addition.

LINDEN:   Owen
carpenter,  Huron,  bt Jefferson and Jackson, S.

LINDENSCHMIDT:  Casper H.
grocery, Winnebago,  bt Ninth and Tenth, S.

LINDMAN:  C. W.
cutter at Magie & Swain,  h Market,  bt Martin and Johnson, W.

LINDEN:  John
tailor,  Van Buren, bt Michigan and Huron, W.

LINDERWIM:  William H.
hand broker,   N E cor Third and Cherry.

LINDSAY:  J. R.
saloon,  Ferry,  bt South Water and Lake.

LINDSAY:   Alexina
widow,  at J. Corston.

LINGARD:  Henry
sailor,  bds Greenfield House.

LINGELBACH:  Henry
carpenter,  S W cor Lloyd and Sixth.

LINGENFELDR:   Nicolaus
laborer,  Fourth,  bt Tamarack and Prairie.

LINGEMANND:  Heinrich
blacksmith,  bds  T. Conrad.

LINGER:  Henry
blacksmith,  263 Third.

LINK:  Anton
laborer,  Fourth, bt Tamarack and Prairie, W.

LINK:  Anton
weaver,  cor Market and Knapp.

LINK:  John
grocery,  Eleventh,  bt Galena and Cherry, E.

LINK:  Johann H.
hair braider,  S W cor Ninth and Sherman.

LINK:  Peter
brewer,  at V. Blatz.

LINKLETER:  John
sailor,  Baulding,  bt Elizabeth and Park.

LINN:  Henry
carpenter,  Jackson,  bt Division and Knapp.

LINUM:  Catharine
widow,  Martin,  bt Jackson and Jefferson, S.

LINTNER:  August
shoemaker,  Jackson,  near Ogden.

LIPMAN:  Louis
lithographer,  Pleasant, bt Astor and Racine.

LIPPERT:  Baldas
stone cutter,  Galena,  bt Fifth and Sixth.

LIPPERT:  Erasmus
shoe store,  367 Third.

LIPPERT:  Henry
shoemaker,  Cherry,  bt Eleventh and Twelfth.

LIPPERT:  Henry J.
groceries,  &e.,  Chestnut,  bt Fifth and Sixth.

LIPPERT:  John H.
dry goods,  Cherry,  bt Eleventh and Twelfth, S.

LIPPERT:  John M.
shoemaker,  Winnebago, bt Tenth and Eleventh, N.

LIPPERT:  Paul
mason,  Vliet,  bt Third and Fourth, N.

LIPPOLDT:  Heinrich
carpenter,  Lee,  bt Sixth and Seventh, S.

LIPPS:  John
machinist,  Third,  bt Harmon and Beers.

LIPSCH:  Thomas
shoemaker,  Tutonia road, N.

LIPSCOM:  Cornelius
carpenter,  Ogden,  bt Milwaukee and Jefferson, N.

LIRMAN:  August
laborer,  Seventh, bt Beers and Harmon, W.

LISCH:  Heinrich
shoemaker,  Tutonia road, Vliet's addition.

LISCH:  Henry
laborer, Beaubian near Fifth.

LISDER:  Joseph
turner,  bds G. Brossius.

LISEL:  Joseph
laborer,  East Water, bt Biddle and Martin.

LISGO:  John
bds Fountain House.

LISHOUET:   P.
cooper,  Vliet,  bt Eleventh and Twelfth, S.

LISTEN:  Edward
laborer, Main,  bt Buffalo and Chicago W.

LITTLE:  James
engineer,  Vliet,  bt Third and Fourth, S.

LITTELL:  Thompson
(of L. & Baker)  h 136 Mason.

LITTLE:  Thomas
employee L C R R,  bds Mrs. Oxley.

LITKE:  August
laborer,  Sixteenth,   bt Cherry and Galena.

LITTON:  Wesley
carpenter,  335 Third

LLEWELLYN:   John H.
harness maker C. Smith.

LLOYD:  John
trunk maker,  bds Atlantic House.

LIVINGSTON:  James
shoemaker,  Fifteenth, near Fond du Lac.

LIVINGSTON:  Mrs. Jane
boarding house,  S W cor Jackson and Biddle.

LIVINGSTON:  V. V.
at  G. H. Stevens,  bds L. Kennedy.

LOABEK:  Jacob
cabinet maker,  Market, bt Martin and Johnson, E.

LOBE:  Jonas
bds S. Feist.

LOBENHOFER:   John
laborer, Chestnut, near Eleventh.

LOBENSTEIN:  William
machinist,  East Water,  near Johnson.

LOBER:  Joseph
coppersmith,  N W cor Winnebago and Chestnut.

LOBERTA:  Jacob
wagon maker,  Cherry, bt Fifteenth and Sixteenth, S.

LOBLOW:  Christian
laborer,  Oregon,  bt Baulding and Brown.

LOCH:  John
tailor, S E cor  East Water and Biddle.

LOCHER:  Henry
wheel wright,  Prairie,  bt Third and Fourth, S.

LOCHER:  Michael
laborer,  Walnut, bt Eleventh and Twelfth, S.

LOCHMANN:  Frederick
laborer,  Chestnut, bt Fifth and Sixth, N.

LOCHMEIR:  Joseph
laborer, Oregon,  bt Monroe and Geddings, S.

LOCHNER:  Rev. F.
pastor German Lutheran Church,  Fifth, hear Wells, E.

LOCK:  Franc
laborer,  Third, near Beaubian.

LOCK:  John
carpenter,  cor Elizabeth and Baulding.

LOCKE:  John
bds Olmsted House.

LOCKMAN:  Isaac
carpenter,  bds C. F. Manuel.

LOCKNER:  Thomas C.
cor Eighth and Prairie.

LOCKWOOD:  Harmon S.
clerk,  H. J. Nazro & Co., bds L. Kennedy.

LOCKWOOD:  John
office Kneeland's Block, h Fifth Avenue, North Point.

LOCKWOOD:  John R.
teller,  Farmers & Millers Bank.

LOEBEL:  George
cabinet maker, Main,  bt Division and Knapp.

LOEFFELHOLZ:  Adam
locksmith,  581 Jefferson.

LOEFFELHOLZ:   Adam
blacksmith, Market,  bt Divison and Knapp, E.

LOEFFLER:  Gustav G.
grocer, N W cor Rail Road and Monroe.

LOENSMANN:  Charles
cabinet maker, Knapp,  bt East Water and River.

LOEWE:  Charles
musician, cor East Water and Martin.

LOEWENBERG:  Levi
Dry goods, Prairie, near Fifth

LOFFING:  Frederick
Laborer, Elizabeth, bt Brown and Baulding, S.

LOGAN:  Allen
(of R. W. Pierce & Co.) Galena, bt Fourth and Fifth, W.

LOGEMAN:  George
(of L. & Co) 209 East Water

LOHDAN:  John
Tailor, Green Bay, near Walnut

LOHREY:  Gottfried
Shoemaker, Cherry near Twelfth

LOMAN:  Louis
Ship carpenter, N W cor Beach and Oregon

LOMPPE:  Peter
Blacksmith, cor Hanover and Walker

LONG: J.
Clerk, bds Mrs. Mary Fitzgerald

LONG:  Oliver
Carpenter, Third, bt Spring and Sycamore, E.

LONG:  Thomas
Beach, bt Huron and Detroit W.

LONG:  Wm.
Sailor, S W cor Chicago and Beach

LONG:  Wm.
Baker, Chicago, bt Jackson and Beach, SS.

LONGSEN:  Jacob
Match factory, Sixteenth, bt Galena and Walnut E.

LONGWORTH:  James
(of R. B. Bell & Co.)  h 565 Jefferson

LOOMIS:  C. F.
bds American House

LOOMIS:  L. L.
(of Matson, L. & Hoes) h 391 Milwaukee

LOOMIS:  Levi J.
Mason, Johnson, bt Market and East Water, S.

LOOSE:  Charles
Baker, Third, bt Harmon and Lloyd

LOPLOW:  Christian
Laborer, Waukesha Plank road, near Cook

LOPSER:  James
Machinist, alley, bt Wells and Cedar and Second and Third

LORCH:  Henry
Laborer, Cherry, bt Thirteenth and Fourteenth, N.

LORD:  Capt. Thomas
Sailor, Hanover, bt Walker and Mineral, E.

LORD:  A. H.
(of A. H. L.  & Co.)

LOREN:  Vincent,
Laborer, Market, bt Biddle and Martin, E.

LORENZ:  Carl
Laborer, Short, bt Lloyd and Beaubian, E.

LORENZ:  Edward
Jeweler, bds J. Boetzow

LORENZ:  Joseph
Boarding, cor Fifth and Chestnut

LORENZ:  N.
(of Logeman & Co.)  209 East Water

LORENZ:  Robert
Tailor, Geddings, near Mineral

LORENZEN:  Thomas
Clerk, Astor, bt Ogden and Lyon, W.

LORIN:  Pierre
Cutter, Fourteenth, bt Cherry and Galena

LORIN:  Vincent
Boot crimper, Main, bt Huron and Biddle

LORRIN:  Peter
Carpenter, Market, bt Martin and Biddle

LORSON:  Charles
Sailor, cor Oregon and Lake

LOSEY:  Mrs. Eliza
Boarding house, 46 Wisconsin

LOTT:  C. G.
Machinist, N W cor Scott and Grove

LOTZ:  Anton
Laborer, old Muskego Road

LOUDON:  Charles
Tailor, East Water, bt Martin and Johnson, W.

LOUER:  John
Laborer, N W cor Scott and Jones

LOUIS & SMITH
Proprietors Louis House, Huron, bt East Water and Main

LOUIS:  Morris
(of L & Smith) Huron, bt East Water and Main

LOUIS:  Jacob E.
Groceries, Fond du Lac

LOVELAND:  Charles A.
Clerk at H. L. Palmer

LOVENSTEN:  Wm.
Blacksmith, East Water, bt Martin and Johnson, W.

LOVETT:  Patrick
Laborer, Jefferson, bt Michigan and Huron, E.

LOVETT:  Theodore
(of H. A. Fuller & Co.) bds American House

LOW:  Eva
Vliet, bt Third and Fourth, N.

LOW:  Peter
Carpenter, Fifth, bt Chestnut and Poplar, W.

LOWELL:  Ezra
Tinsmith, Oneida, bt Astor and Marshall, N.

LOWENSTEIN:  Jacob
Tailor, Fifth, bt Tamarack and Prairie, W.

LOWRY:  Mrs. Ann
Widow, 25 Wisconsin

LOWSEN:  Jacob
Match maker, Sixteenth, near Galena

LOWTHER:  John
House and sign painter, N E cor Michigan and Main

LOWTHER:  John R.
Clerk, bds M. Steever

LUBERTE:  Jacob
Laborer, Cherry, near Sixteenth

LUCAS:  James
Sailor, Milwaukee, bt Menomonee and Juneau

LUCAS:  John
Chestnut Street House

LUCE:  Charles H.
St. Clair lumber yard, N W and N E cor West Water and Fowler, bds Clinton
House

LUCHERT:  Carl
Mason, Mill, bt Eighth and Ninth, N.

LUCHTERHAND:  Ernst
Saddler, bds J. Warncke

LUCK:  Fritz
Shoemaker, Tutonia(sic) Road, Vliet's Addition

LUCK:  Henry
Shoemaker, Fourth, near Harmon

LUCK:  Joachim T.
cor Third and Tamarack

LUCK:  J. F.
297 Third

LUCK:  Johann
Laborer, N E cor Cherry and Eighth

LUCK:  Peter
Blacksmith, Market, bt Knapp and Ogden, E.

LUDEMEYER:  Margaret
Widow, N E cor Tamarack and Fifth

LUDFRANK:  Bernhardt
Laborer, Walnut, near Sixth

LUDINGTON:  Harrison
(of H. L. & Co) N W cor Jefferson and Biddle

LUDINGTON:  James
Ludington's Block

LUDWIG:  Frederick G.
Gardner, North Water, bt Pleasant and Lyon W.

LUDWIG:  Gottfried
Public garden, N E Water, bt Lyon and Pleasant

LUDWIG:  John
Brewer, cor Greenbush and Florida

LUDWIG:  Joseph
Shoemaker, Market, bt Johnson and Division, E.

LUDWIG:  Nicholas
Carpenter, North Water, bt Market and Main, W.

LUDWIG:  William
Cabinet maker, Prairie, near Fifth

LUEBBEN:  Henry A.
Book keeper People's Bank

LUEBKE:  Julius C.
Clerk, H. J. Nazro & Co.

LUEBKE:  Wilhelm
Saddler, Hubbard, bt Lloyd and Beaubian N.

LUEDDEMANN:  Gustavus
Farmer, near lighthouse, North Point

LUEDER:  Heinrich
Engineer, S W cor Jones and Walker

LUEKRING:  Frederick
Wagon maker, bds G. Luekring

LUEKRING:  George
Wagon maker, opposite Elizabeth, near Jones, N.

LUENBANER:  Mariam
Widow, Fond du Lac road, E.

LUEPKE:  Carl
Teamster, Tenth, bt Galena and Mill, W.

LUETFRING:  Bernhard
Laborer, Fourteenth, bt Galena and Walnut

LUETKE:  Carl
Laborer, Fifteenth, near Fond du Lac

LUETT:  Johann Heinrich
Wagon maker, Fond du Lac

LUFSKY:  August
Tailor, Fourth, bt Tamarack and Prairie

LUIN:  Thomas T.
Brewer, Lake, near Huron

LUIP:  Lorenz
Sailor, Virginia, bt Monroe and Geddings

LUMBECK:  B.
Tobacconist, Chestnut, h River, bt Division and Knapp, E.

LUMSDEN:  William
(of L. & Bro,)  Jefferson, bt Knapp and Ogden

LUNBERGER:  George
Teamster,  Vliet, bt Eleventh and Twelfth, S,

LUND:  Catharine
Boarding house, Lake, bt Clinton and Reed, S.

LUND:  John
Clerk, at A. Decker

LUNDAY:  John 
Brown, bt Elizabeth and Park, E.

LUNDICK:  John
Laborer, Sixth, bt Poplar and Chestnut

LUNDRIGAN:  Charles
Milkman, N E cor Astor and Lyon

LUNEBURG:  George
Teamster, Mukwanago Plank Road, near Jones, W.

LUNING:  Dr. Frederick A.
Physician, N E cor Main and Oneida

LUNING:  William
Provisions,  266 East Water

LUNN:  Joseph
Machinist, Fifth, bt Cherry and Vliet

LUSBCH:  Joseph
Laborer, Reed, bt Scott and Madison, E.

LUSCOMBE:  S. D.
(of Pierce, Caswell & Co. and L. & Pierce)  h Wauwatosa

LUSCOMBE:  John W.
Boarding house, 381 Third

LUSCOMBE:  Mrs.
Fourth, bt Cherry and Galena, W.

LUTHER:  Gottfried
Constable, Seventh Ward, Court House Square

LUTHER:  George
Cabinet maker, Market, bt Knapp and Ogden, W.

LUTHER:  Julius
Tailor, Sherman, bt Second and Third, S.

LUTHER:  William
Mason, Seventh, bt Lloyd and Beaubian, W.

LUTTE:  Samuel
Carpenter, Prairie, bt Seventh and Eighth

LUTTIG:  Charles
Laborer, Tutonia road, Vliet's addition

LUTTUE:  Henry
Wagon maker, Vliet, near Tenth

LUTZ:  Charles
Hats and caps, 316 Third

LUTZ:  F.  
Laborer, Seventh, bt Lloyd and Beaubian, N.

LUX:  Francis, 
Beer hall, East Water, bt Martin and Johnson, E.

LUXTON:  Edward D.
at Field and Dickinson

LYNDEN:  Charles
Laborer, Kewaunee, bt Racine and Elizabeth

LYNAM:  Patrick
Laborer, S W cor Lake and Reed

LYNCH:  Bernhard
Boot maker, Buffalo, bt Jefferson and Milwaukee S.

LYNCH:  Ellen
Laundress, Cedar, near Third

LYNCH:  James
Plasterer, Huron, near Van Buren, S.

LYNCH:  Julia
Laundress, Detroit, bt Beach and Van Buren, E.

LYNCH:  Michael
Laborer, Ninth, bt Clybourn and Hill, E.

LYNCH:  Michael
at John Lockwood

LYNCH:  Patrick
Tailor, East Water, near Buffalo, W.

LYNCH:  Peter
Mail agent, N E cor Cass and Knapp

LYNCH:  Robert
City clerk, office Excelsior Block, bds P. Lynch

LYNCH:  Thomas 
at Gas Works, h Menomonee, bt Main and Milwaukee, S.

LYNCH:  Thomas
Shingle maker, South Water, near Reed

LYNCHWilliam
Tailor, 47 Huron

LYNDE:  William P.
(of Finch, L. & Miller) 93 Mason

LYNE: Samuel
Laborer, N E cor Spring and Eleventh

LYNE:  Thomas E.
Tragedian, N W cor Pierce and Baulding

LYNESS:  Thomas
Carpenter, Greenbush, bt Pierce and Elizabeth

LYNN:  Henry
Carpenter, Jackson, bt Division and Knapp, E.

LYONS:  Johanna
Widow, Lake, bt Michigan and Huron, E.

LYONS:  Thomas
Laborer, Marshall, bt Brady and Pleasant, E.

LYRE:  J.
Butcher, Second, near Clybourn. E.

LYNUM:  Catharine
Widow, cor Jackson and Martin

LYANS:  Patrick
Laborer, bds E. Flannery

LYONS:  Moses
Carpenter, C. F. Duval

LYONS:  Samuel
Laborer, Milwaukee, bt Michigan and Huron