1857-1858 Milwaukee County Directory

Milwaukee City Directory for
1857 & 1858
Volume 1 First Series
Milwaukee: Steam Press of King, Jermain & Co.
205 and 207 East Water Street

For a list of Businesses from the directory, see here

Key:
bt = between
h = house
bds = boards
atty = attorney
cor = corner
N = north
W = west
S = south
E = east
The word street is implied

To facilitate your search the surnames have been cross indexed.

[ A ][ B ][ C ][ D ][ E ][ F ][ G ][ H ][ I ][ J ][ K ][ L ][ M ][ N ][ O ][ P ][ Q ][ R ][ S ][ T ][ U ][ V ][ W ][ Y ][ Z ]

[ W ]

WAAL: Cornelius H. 
Sailor, Hanover, bt Walker and Mineral, W. 

WACHTE: Christian
Carpenter, Third, bt Spring and Wells

WACHTER: George
Cabinet maker, bds European House

WACKER: John G.
Laborer, Reed, bt Oregon and Florida, W.

WADE: Captain Joseph
Sailor, Mineral, bt Reed and Clinton, S. 

WADSWORTH: Andrew
Omnibus driver, Milwaukee, near Huron

WAEDEL: Ferdinand
Laborer, Vliet, bt Eleventh and Twelfth, S. 

WAEDEL: Frederick 
Tailor, Sixteenth, bt Walnut and Fond du Lac road, W. 

WAEGEL: Frederick
Tailor, Seventh, near Walnut

WAEGEL: Nicholas
Laborer, Fond du Lac road

WAEGLE: Christian
Teacher at Mulhouser School, NE cor Walnut and Third

WAEGLI: Samuel
Deputy clerk in Recorderís Office, h Tamarack, bt Sixth and Seventh, S. 

WAEGNER: Christian
Carpenter, East Water, bt Biddle and Martin, W. 

WAEGNER: William
Laborer, Reed, near Lake

WAERBACK: Lewis 
Saddler, Johnson, bt Market and Main, S. 

WAFFLE: Captain John
Mariner, cor Elizabeth and Monroe

WAGENHEIMER: Leopold
at Mahler & Wendt, h 359 Third

WAGEMANN:
Wagemann & Gaertner
Confectioners, Chestnut, bt Fourth and Fifth

WAGEMANN: Charles
(of W. & Gaertner,) h Chestnut, bt Fourth and Fifth

WAGENER: Caspar 
Shoemaker, Fond du Lac plank road

WAGENER: Ferdinand
Tamarack, near Third

WAGENER: John A. 
Laborer, Fond du Lac road

WAGENER: Peter
Tailor, Fifteenth, bt Galena and Walnut

WAGENKNECHT: Charles
Cabinet maker, Fourth, bt Tamarack and Cedar

WAGNER: Adam
Laborer, Fifteenth, near Fond du Lac, N. 

WAGNER: Albert
Fireman, L. C. R. R., bds Union Saloon

WAGNER: B. 
Carpenter, Tenth, bt Walnut and Galena

WAGNER: Benedict
Laborer, Washington, above Jones

WAGNER: Charles
Blacksmith, bds Mansion House

WAGNER: Charles
Chestnut, bt Fourth and Fifth

WAGNER: Christian
Carpenter, East Water, bt Biddle and Martin

WAGNER: Christoph
Boiler maker, NE cor Sanderson and Walker

WAGNER: Francis
Tailor, Milwaukee, bt Chicago and Menomonee, E. 

WAGNER: Friedrich
Tanner, Baulding, bt Park and Elizabeth, W.

WAGNER: Goddard
Tobacconist, Elizabeth, bt Kewaunee and Pleasant, E. 

WAGNER: Gustavus
Book keeper, at Hornbach & Wagner

WAGNER: Henry
Laborer, Eleventh, bt Galena and Cherry

WAGNER: J. 
Tailor, Fifth, bt Spring and Wells, E. 

WAGNER: John 
Gardener, bds Washington House

WAGNER: Joseph
bds Mansion House

WAGNER: Louis
Cooper, M. & M. R. R., near brickyard

WAGNER:  Ludwig
brewery,  Thirteenth, bt Galena and Cherry.

WAGNER:  Maria E.
Tamarack,  bt Third and Fourth, S.

WAGNER:  Peter
blacksmith,  bds Swiss Home.

WAGNER:  Philip
tailor,  Fifteenth, bt Galena and Walnut.

WAGNER:  Ulrich
tanner,  278 Third.

WAHER:  Joseph
lather,  East Water, bt Division and Johnson, E.

WAHL:  Charles
laborer,  Cold Spring road, N.

WAHL:  Christian
bone factory,  on Menomonee river.

WAHL:  Henry
tailor,  Cass, bt Lyon and Pleasant.

WAHL:  Jacob
shoemaker,  N W cor Cherry and Fourteenth.

WAHL:  John
laborer,  Brady, bt Van Buren and Jackson.

WAHL:  Matthias
drayman,  Chestnut,  bt Tenth and Eleventh, N.

WAHLERMANN:  Charles
fisherman,  Fourth, bt Wells and Cedar.

WAIGLI:  William
house, sign and ornamental painter and paper hanger,  N W cor Marshall and Johnson.

WAINRIGHT:  L. R.
(of A. Tenny & Co.,)  bds Second, near Spring.

WAIT:  Charles
carpenter,  Washington, near Greenbush.

WAIT:  Daniel
carpenter, cor Greenbush and Walker.

WAIT:  Rev. Daniel
N E cor Greenbush and Walker.

WAIT:  Giles A.
agent for Fairbanks' Scales,  S E cor Greenbush and Hanover.

WAIT:  William
butcher,  bds Mrs. Jane Tibbetts.

WAKLER:  August
saddler,  bds J. Fischbach.

WAKLER:  Christian
machinist,  bds J. Fischbach.

WALDECK:  Henry
shoemaker,  bds European House.

WALDECK:  Werner
shoemaker,  Fourth, bt Chestnut and Prairie, W.

WALDER:    Andrew
laborer,  Fourteenth, bt Vliet and Cherry.

WALDER:  George
carpenter,  bds George Hadles.

WALDO:  A. G.
pattern maker,  Third, bt Spring and Sycamore.

WALDO:  David
bds J. F. Birchard.

WALDO  & ODY
attys,  Kirby's Block.

WALDO:  Otis H.
(of W. & Ody,)  h N E cor Marshall and Mason.

WALDON:  John
cook,  bt Washington and Mineral, W.

WALDRON:  Joseph B.
jeweler,  Johnson, bt East Water and Main, S.

WALDSCHMIDT:  Heinrich
blacksmith,  bds Scandinavian House.

WALE:  Valentine
tailor,  Winnebago, bt Tenth and Eleventh, S.

WALERNIS:  Nicholas
cooper, Van Buren, bt Buffalo and Detroit, W.

WALFART:  Rudolph
tailor,  Winnebago, bt Tenth and Eleventh,  S.

WALKER:  A.
shoemaker,  Atkins & Steele.

WALKER:  Anthony
machinist,  Reed, bt Madison and Janesville plank road, W.

WALKER:  Col. George H.
room 14 Walker House.

WALKER:  Henry
carpenter,  Vliet, near Eighth.

WALKER:      K.
shoemaker,  Reed, above Oregon.

WALKER:   Johnannes
laborer, old Muskego Road, E.

WALKER:  Capt. Leander
mariner,  Hanover, near Elizabeth.

WALKER:  M. H.
book keeper,  bds J. S. Hershey.

WALKER:  William
ship carpenter,  Greenbush, bt Washington and Mineral.

WALL:  Bridget
seamstress,  Martin, near Astor.

WALL:  Caleb
auction and commission,  S E cor East Water and Wisconsin, and of Ogden & W., Albany Building, h N E cor Astor and Biddle.

WALL:  David
tailor,  Martin, bt Astor and Lake, S.

WALL:  Luke
tinsmith,  Van Buren, bt Huron and Detroit.

WALL:  Michael
laborer,  Baulding, bt Park and Elizabeth, S.

WALL:  Michael
shoemaker,  bds John Hayden.

WALL:  Perrie
laborer,  Jefferson, near Huron.

WALLACE:  Daniel
laborer,  Buffalo, bt Jefferson and Milwaukee, W.

WALLACE:  Francis W.
shoemaker,  Jefferson, near Huron, W.

WALLACE:  John
carpenter,  bds W. Parkinson.

WALLACE:  John
drayman,  Jefferson, bt Huron and Detroit, W.

WALLACE:  M. O.
bds C. W. Perkins.

WALLEY:  William
book keeper,  Eldred's lumber yard,  h S E cor Van Buren and Knapp.

WALLIS:  Harriet
widow,  boarding, 60 East Water.

WALLIS:  John T.
harness and trunks,  90 East Water, h Main, bt Detroit and Buffalo.

WALLOTH:  Carl
grocer and provision dealer,  Reed, bt Lake and Oregon, W.

WALLOTT:  Char les 
(of Schneider & W.,)  cor South Water and Clinton.

WALLS:  Thomas
watchman at L. L. Lee & Son,  h N W cor Hill and Eighth.

WALRATH:  Alonzo
Life Ins Agt, 12, Newhall House.

WALSCHLAEGER:  Aug.
laborer,  Seventh, bt Beers and Harmon, W.

WALSCHLAEGER:  Carl
teamster,  Seventh, bt Beers and Harmon, W.

WALSCHLAEGER:  Henry
laborer,  Chestnut, bt Twelfth and Thirteenth.

WALSH:  E. P.
piano maker,  Fifth, bt Wells and Cedar, E.

WALSH:  Edmund
laborer,  bds P. Delany.

WALSH:  George
shoemaker,  Jefferson, bt Buffalo and Chicago, E.

WALSH:  James
drayman,  Knapp, bt Astor and Elizabeth.

WALSH:  John
laborer,  Jefferson,  bt Chicago and Menomonee, W.

WALSH:  Joseph
shoemaker,  Detroit, bt Jefferson and Jackson.

WALSH:  Michael P.
laborer,  Marshall, near Brady.

WALSH:  Michael P.
printer,  bds Peter Walsh.

WALSH:  Michael
pedler,  bds Louis House.

WALSH:  Peter
mason, cor Virginia and Monroe.

WALSH:  Thomas
mason,  Milwaukee,  near Chicago, E.

WALSH:  William
carpenter,  bds P. Walsh.

WALTER:  Andreas
laborer,  Fourteenth, bt Cherry and Vliet, W.

WALTER:  Joseph
(of W. & Co.,) Third, h bt Galena and Walnut, E.

WALTER:  Vidal
laborer,  Sixteenth, bt Walnut and Fond du Lac road, E.

WALTER:  Werner
shoemaker,  Fourth, near Chestnut.

WALTERS:  Thomas A.
clerk,  at Turton & Sercomb,  bds 246 West Water.

WALTERS:  William
miller,  337 Main, bt Oneida and Biddle, W.

WALTHERS:  Frederick
teacher of languages and notary public,  bds Hotel Wettstein.

WALTON:  Thomas
blacksmith, Milwaukee, bt Buffalo and Chicago, W.

WALTON:  Wm. B.
Mukwonago road, near cemetery.

WALTON:  Wm.
Elizabeth, above Jones.

WALWICK:  Wm.
sailor, Washington, bt Hanover and Reed, N.

WALWORTH:  Clinton
Police Justice,  365 Main, bt Martin and Biddle, W.

WALZ:  Valentine
tailor, cor Thirteenth and Galena.

WAMBOLD:  Henry
laborer,  Reed, near Scott.

WAMSLEY:  Mary A.
widow, at J. C. Goodrich's.

WANCK:  John
laborer,  Eleventh, bt Galena and Cherry.

WANDERER:  Frederic
laborer,  Fifth, bt Tamarack and Prairie, W.

WANDERER:  H.
shoemaker,  280 West Water.

WANDERER:  Henry
shoemaker,  Fifth, bt Poplar and Chestnut, W.

WANDT:  Christian
mason,  Goerte's addition, Ninth Ward.

WANEK:  Ignatz
fruit,  236 West Water.

WANGRIEN:  Frederick
laborer,  Fifteenth, near Fond du Lac, S.

WANIN:  Joseph
blacksmith,  cor Oregon and Clinton.

WANIK:  John
blacksmith,  Walnut, near Fourteenth.

WAPAR:  Christiana
laundress,  Beach, near Buffalo, W.

WARD:  Lindsey
324 Milwaukee.

WARD:  N.
bds American House.

WARD:  Patrick
blacksmith,  Main, bt Detroit and Buffalo, E.

WARD:  S.
carpenter,  S W cor Spring and Sycamore.

WARD:  Thomas
carpenter,  Jefferson, bt Ogden and Knapp.

WARD:  William
blacksmith,  Monroe, bt Florida and Oregon, E.

WARDEN:  Euclid
Greenbush, bt Virginia and Park.

WARDEN:  Wm.
carriage maker,  Fifth, bt Tamarack and Cedar.

WARDNER:  Charles
at Humphrey & Co.,  bds Hawkins House.

WARDNER:  Frederick
Jackson, bt Biddle and Martin, E.

WARDH:  Stephen
pavior,  S E cor Knapp and River.

WARDROBE:  Jas.
boiler maker,  M & M R R,  h N W cor Fowler and Third.

WARKHOF:  Abraham
carpenter,  Market, bt Knapp and Ogden, W.

WARKHOF:  John
chair-maker,  Market, bt Knapp and Ogden, W.

WARNAKA:  Ernst
carpenter,  Van Buren, bt Detroit and Buffalo.

WARNCKE:  Catharine
widow,  seamstress,  River, near East Water.

WARNCKE:  John & Henry
Mecklenberg House,  N W cor Jackson and Huron.

WARNCKE:  Henry
(of J. & H. W.,) Mecklenberg House.

WARNECKE:  Charles
physician,  surgeon and druggist,  263 Third.

WARNECKE:  Ludwig
Hubbard, near Beers.

WARNER:  Abigal
widow, Spring, bt Tenth and Eleventh, S.

WARNER:  Andrew
shoemaker,  Main, bt Ogden and Knapp.

WARNER:  Charles
Merchants' Hotel.

WARNER:  Charles
pavior,  Tamarack, bt Seventh and Eighth, S.

WARNER:  Edward
Marshall, bt Ogden and Lyon, E.


WARNER:  John H.
(of J. H. & Co.,) bds H. G. Wilson.

WARNER:  J.
omnibus agent,  bds American House.

WARNER:  P.
butcher,  bds Fountain House.

WARREN:  George
clerk,  at Warren & Tracy,  bds L. Kennedy.

WARREN:  James
atty,  Walker's Block, h cor Hanover  and Park.

WARREN:  Richardson E.
(of W. & Tracy,)  h 336 Main.

WARTH:  Conradt
shoemaker, Huron, near Jackson, S.

WASON:  Robert, Jr.
deputy sheriff and jailor,  at County Jail.

WASHATKA:  W.
carpenter,  bds Stadt Prag House.

WASHBURN:  Dennis
fireman on steam dredge,  bds J. Washburn.

WASHBURN:    Joel
master of steam dredge.

WASHECHA:  Jacob
laborer,  Cass, above Brady.

WASSWEILER:  Peter G.
laborer, N E cor Elizabeth and Cook.

WATERSON:  James
laborer,  Fowler, bt Third and Fourth, N.

WATERSON:  John
butcher,  bds James Waterson.

WATKINS:  Amasa J.
joiner,  Second, bt Clybourn and Sycamore.

WATKINS:  Charles K.
(of W. & Dennis,)  President M & C R R,  h N E cor Jefferson and Division.

WATKINS:  Jacob
grocer,  Main, bt Huron and Detroit, E.

WATKINS:   S. E.
produce agent,  M & M Grain Depot,  h Third, bt Spring and Wells.

WATKINS:  Wm.
brick maker, Clybourn, bt Eighth and Ninth, S.

WATKINS:  Wm. W.
brick maker,  bds Wm. Watkins.

WATROUS:  Thomas
clerk,  at R. Grange.

WATSON:  George
brakeman,  La C & M R  R,  bds J. Watson.

WATSON:  James
clerk,  La C & M R R, bds J. Watson.

WATSON:  John
Freight Agent, La C & M R  R,  h Third, bt Cherry and Galena.

WATSON:  John
clerk,     bds Tucker.

WATSON:  John W.
clerk, S E cor Oregon and Monroe.

WATSON:  Miss S.
seamstress,  bds S. Watson.

WATSON:  S.
whitewasher, Second, bt Sycamore and Clybourn, W.

WATSON:  W. H.
Editor of Sentinel,  h Spring, bt Tenth and Eleventh, N.

WATSON:  W. T.
mason,  bds S. Watson.

WAUGH:  Michael
laborer,  Huron, bt Van Buren and Cass, S.

WAULFALDT:  Rudolph
tailor,  Winnebago, near Tenth.

WAVER:  Christiana
laundress,  Beach, bt Buffalo and Detroit.

WAYLER:   Christian
machinist,  bds Rochester House.

WAY:  Edwin
moulder,  bds W. R. Jones.

WEAVER:  Gottfried
beer hall,  foot of Oneida.

WEAVER:  John
laborer,  Market, bt Division and Knapp, W.

WEAVER:  William
shoemaker,  Detroit, bt Jackson and Van Buren, S.


WEBB:  Charles
tinsmith,  6 Market, bds J. C. Finch.

WEBB:  F.
bricklayer,  bds C. Styche.

WEBB:  Lorenzo D.
cor Jefferson and Chicago.

WEBBER:  Eli
teamster,  Fourth, bt Walnut and Galena.

WEBBER:  George
coppersmith,  bds Wiliam Petted.

WEBBER:  H.
grocer,  244 West Water.

WEBBER:  Israel
joiner,  Main, bt Huron and Michigan.

WEBBER:  William A.
billiard table manufacturer,  222 East Water, h 377 Jefferson, See advertisement p. 76.

WEBER:  Anton
shoe store, 27 Chestnut.

WEBER:  Augustus
tailor,  Cherry, bt Fifteenth and Sixteenth, S.

WEBER:  Eva M.
widow, at August Boyer.

WEBER:  Gottfried
saloon,  333 East Water.

WEBER:  Henry
confectioner,  S E cor Oneida and Front.

WEBER:  John 
(of Cordes & Co.,) h cor Greenbush and Florida.

WEBER:  Joseph
grocer,  Plank Road, N.

WEBER:  Julius F.
North Water,  bt Lyon and Pleasant, W.

WEBER:  Matthias
laborer,  Monroe, bt Madison and Scott, W.

WEBER:  Paul
laborer,  Van Buren, bt Buffalo and Detroit, W.

WEBER:  Peter
blacksmith,  Fifth, bt Wells and Cedar, W.

WEBER:  Peter
cooper,  Second, bt Spring and Wells.

WEBSTER:  Anna
widow,  cor Hanover and Virginia.

WEBSTER:  H. B.
(of W. & Averill,) h Alley, bt Sycamore and Clybourn, and Fourth and Fifth.

WEBSTER:  Nelson
(of W. & Averill,)  h Van Buren, bt Mason and Oneida, E.

WEBSTER:  H.
bds Fountain House.

WEBSTER:  James R.
N E cor Park and Greenbush.

WEBSTER:  L.
widow,  bds Miss M. E. Hall.

 WEBSTER:  William
carpenter,  Michigan, bt Jackson and Van Buren, S.

WEBSTER:  William
machinist,  bds Niagara Hotel.

WEBSTER:  William E.
atty, S E cor Fifth and Chestnut.

WECKBAKER:  John
cooper,  bds Chestnut Street House.

WEDDINGEL:  Henry
tailor,  Fourth, bt Vliet and Cherry.

WEEDEN:  W. E.
superintendent's office M & M R R,  bds Misses McPherson.

WEEDER:  Robert
carpenter,  Main, bt Michigan and Huron, E.

WEDEL:  Frederick
Wells, bt Third and Fourth.

WEDEN:  John
laborer,  Clinton, bt Scott and Madison.

WEDLE:  Francis
carpenter,  Reed, near Oregon.

WEEKS:  George A.
(of Hooker & W.,) bds Misses McPherson.

WEEKS:  Horace
clerk, at Wis. M. & F. Ins. Co. Bank, bds Dr. Weeks.

WEEKS:  Dr. Lemuel W.
president Merchants Mutual Insurance Co.,  h S E cor Marshall and Biddle.

WEGENER:  Ferdinand
hackman, 296 Third.

WEGENER:  Heinrich
laborer,  Eleventh, bt Galena and Cherry, W.

WEGENER:  Heinrich
laborer,  Brown, E.

WEGGERING:  Garret
mason,  Galena, near Tenth.


WEGLEY:  Benedict
carpenter,  Johnson, bt Martin and Main, N.

WEGMANN:  John M.
teamster,  Greenbush, near Rail Road.

WEGNER:  John
blacksmith,  Second, bt Walnut and Sherman.

WEHE:  Johann Peter
gardener,  Fourth, bt Walnut and Sherman, E.

WEHNEL:  H.
laborer,  Park, bt Cook and Jones, N.

WEHR:  Conrad
cooper,  Galena, bt Twelfth and Thirteenth, S.

WEHR:  George
(of W. & Forster,)  h Thirteenth, bt Galena and Cherry.

WEIBRECHT:  Leonard
porter,  Market, bt Biddle and Martin, W.

WEICHLER:  Julius
saloon,  Clinton,  bt Oregon and Lake, W.

WEIDELL:  Christian
laborer,  North, near Hubbard.

WEIDENFELD:  M.
312 Third.

WEIDENFELDT:  David
boots and shoes,  133 East Water,  h Market, bt Biddle and Martin, E.

WEIDER:  Heinrich
teamster,  Walker, above Jones, N.

WEIDNER:  Frederick
carpenter,  Elizabeth, near Sanderson.

WEIDNER:  H.
meat market,  West Water, near Cedar, W.

WEIDNER:  Johann T.
carpenter, S W cor Elizabeth and Cook.

WEIGEL:  Leonhard
carpenter,  bds Washington House.

WEIGLER:  Julius
R R saloon, Clinton near Lake.

WEIGON:  L.
alley,  bt Fourth and Fifth, near Wells.

WEIHRE:  Frederick
teamster,  Fourteenth, bt Cherry and Galena.

WEIL:  Baruch S.
Watertown plank road, near city limits.

WEIL:  Adolph
(of W. & Hirshberg,)  h Market,  bt Biddle and Martin, E.

WEIL:  Jacob
sail maker,  Mineral, bt Reed and Clinton, S.

WEIL:  Lehman
grocer,  Main, bt Detroit and Huron, h N E cor Huron and Milwaukee.

WEILAND:  Charles
drayman,  Sixth, bt Vliet and Cherry, W.

WEIMER:  Michael N.
moulder,  Seventh, bt Lloyd and Beaubian, S.

WEIN:  Jacob
shoemaker,  Twelfth, bt Vliet and Chestnut, W.

WEINBERG:  Emil
teacher of music,  S W cor East Water and Oneida.

WEINBERG:  Joseph
drover,  Twelfth, bt Galena and Walnut, E.

WEINBERGER:  John
cooper,  Poplar, bt Fifth and Sixth, N.

WEINBRENNER:  Peter
shoemaker,  Market, bt Martin and Biddle.

WEINHOLDT:  Trogott
mason,  Second, near Beers.

WEINGERN:  John
laborer,  S W cor Milwaukee and Ogden.

WEINICH:  Julius
shoemaker,  Fifth, near Harmon.

WEINMANN:  John
cooper,  Second, near Walnut.

WEINRICH:  Carl
Tutonia road,  Vliet's Addition.

WEINSHEIMER:  Charles
clerk, Nazro & Co.,  h Third, bt Wells and Cedar, E.

WEINSTOCK:  Michael
pedler,  bds L. Lichtenstein.

WEIR:  Conrad
cooper,  Galena, bt Twelfth and Thirteenth.

WEIR:  Ludwig
laborer,  Vliet, near Sixteenth.

WEIS:  Frederick
potter,  326 East Water.


WEIS:  John I.
cooper,  Oregon, bt Baulding and Brown, N.

WEIS:  Michael
cabinet maker,  Elizabeth, near Lyon.

WEIS:  Valentine
cabinet maker,  Elizabeth, near Lyon.

WEISE:  Emil
beer hall,  Fourteenth, bt Walnut and Galena.

WEISENBERG:  Robert
cabinet maker,  at J. Jenkins.

WEISER:  Caspar
laborer,  Jones Island.

WEISER:  Caspar
dyer,  Clinton, near Washington.

WEISER:  Emil
cooper,  Fourteenth, near Galena.

WEISER:  Frederick
joiner,  Winnebago, bt Eighth and Ninth, S.

WEISHEIT:  F.
gardener,  Sixth, bt Vliet and Cherry, W.

WEISKERCH:  Emil
(of Neyman Bros. & Co.,)  h Jackson, bt Martin and Division, E.

WEISS:  Frederick
butcher,  Third,  bt Tamarack and Cedar.

WEISS:  Karl
grader,  S E cor Elizabeth and Jones.

WEISS:  P.
book keeper,  bds G. Sieben.

WEISS:  Philip
tailor,  bds F. Eindeisen.

WEISSENFELS:  Peter
wagon maker,  N W cor Twelfth and Cherry.

WEISSMAN:    John H.
cor Reed and Florida.

WEITNER:  Conrad
laborer,  Park, bt Sanderson and Cook, S.

WEITNER:  Mohertz
carpenter,  bds J. Warncke.

WELCH:  Catharine
widow,  at M. Welch.

WELCH:  Ellen
widow,  Buffalo, near Beach, W.

WELCH:  John
drayman,  Detroit, bt Van Buren and Beach, S.

WELCH:  John
sailor,  Detroit, near Jackson, N.

WELCH:  Mary
dress maker,  Market, bt Oneida and Biddle, W.

WELCH:  John
laborer,  Detroit, bt Jackson and Jefferson, N.

WELCH:  Michael
grocer,  132 Huron.

WELCH:  P.
laborer,  bds James Martin.

WELCH:  Peter
laborer, cor Virginia and Grove.

WELCH:  Patrick
laborer,  Main, bt Division and Knapp, E.

WELCH:  R.
drayman,  Sixth, near Spring, W.

WELCH:  Watt
laborer,  bds John O'Reilly.

WELD:  John B.
(of W. & Baldwin,)  h Marshall, bt Division and Knapp, W.

WELD:  Mrs. Sarah B.
117 Mason.

WELD:  William H.
117 Mason.,

WELDA:  Frederick
machinist,  Market, bt Oneida and Biddle, W.

WELDEG:  Henry
shoemaker,  S W cor Market and Johnson.

WELDHES:  John
cooper,  Milwaukee, near Menomonee, W.

WELDON:  John
restaurant,  Martin's Block,  h Cook, Eighth Ward.

WELFFELL:  Edward
turner,  Short, near Beaubian.

WELFRING:  Mary
50 East Water.

WELFRING:  Peter
boarding,  50 East Water.

WELFZENG:  Peter
ostler, at Keystone State Hotel.

WELITZ:  Carl
plasterer, Lloyd, bt Sixth and Seventh, S.

WELLANER:  C.
bds Hotel Wettstein.

WELLANER:  Rudolph
teamster,  307 East Water.

WELLANER:  Rudolph
grader,  307 East Water.

WELLEND:  -------------
drayman,  Chestnut, near Eleventh.

WELLHAUSEN:  Ludwig
carpenter,  Walnut, bt Fifth and Sixth, N.

WELLS:  Benjamin
millwright,  Knapp, bt Astor and Elizabeth, N.

WELLS:  Charles K.
(of W. & Brigham,)  h 67 Wisconsin.

WELLS:  Daniel
Main, bt Biddle and Martin, E.

WELLS:  J. C.
gunsmith,  15 Wisconsin,  bds Mrs. Freeman.

WELLS:  John Jr.
book-keeper, at J. L. McVickar & Co., bds Mrs. E. Losey.

WELLS:  J. L.
jeweler,  bds E. Butterfield.

WELLS:  Miss
millinery,  Main, bt Wisconsin and Mason, W.

WELLS:  Richard
laborer,  Spring, near Sixth.

WELLS:  W. S.
(of W. S. W. & Co.,) residence Wauwatosa.

WELLS:  William
book keeper, at George Dyer & Co.

WELS:  Michael
laborer,  Vliet, bt Fifteenth and Sixteenth.

WELSCH:  John
mason,  S E cor Tenth and Winnebago.

WELSH:  Barton
teamster,  bds J. Corish.

WELSH:  Ellen
widow,  Buffalo, near the Lake.

WELSH:  John
laborer,  Detroit, bt Beach and Van Buren.

WELSH:  John
painter,  at Corbusier & Lane.

WELSH:  Patrick
laborer,  Detroit, near Jackson.

WELSH:  Peter 
mason, Milwaukee,  bt Buffalo and Chicago.

WELSH:  Richard
mason,  bds James Devine.

WELSH:  Sarah
widow, at T. Sullivan.

WELSH:  William
carpenter, bds P. Welsh.

WELTSIEN:  Frederick
tailor, bds H. Muller.

WELTZIEN:  Henry
baker,  Market, bt Martin and Division.

WELTZIEN:  Wilhelm
tailor,  bds Napoleon House.

WENDEL:  Simon
wagon shop,  Winnebago, bt Ninth and Tenth, S.

WENDELMUTH:  Juliana
widow,  Prairie, bt Fifth and Sixth.

WENDLER:  August
carpenter,  Cedar, near Eighth.

WENDLING:  Andrew
laborer,  Cherry, bt Eleventh and Twelfth.

WENDT:  August
laborer,  Walnut, bt Eleventh and Twelfth.

WENDT:  Charles E.
(of Mahler & W.,) visiting in Europe.

WENDT:  Joseph
laborer,  Market, bt Division and Knapp, W.

WENDT:  Johann
laborer,  Tutonia road, Vliet's addition.

WENDT:  Theresa
widow,  Fifth, bt Tamarack and Prairie, E.

WENEGER:  Julius
shoemaker,  Fourth, near Lloyd.

WENIGER:  Julius
shoemaker,  N W cor Ninth and Walnut.

WENRY:  Henry
meat market,  West Water, bt Wells and Cedar.

WENTE:  William
carpenter,  Vliet, bt Fourth and Fifth.

WENTZEL:  Charles
laborer,  bds C. Thiesedhuan.

WENZEL:  Carl
cooper,  Winnebago, bt Tenth and Eleventh, W.

WENZELL:  Gollasch
mustard factory,  Ogden, bt Main and Milwaukee, N.

WENZER:  Carl
laborer,  Ninth, bt Sherman and Walnut, W.

WERBACH:  Ludwig
harness maker,  bds Washington House.

WERDUHOFF:  Henry
S E cor Main and Knapp.

WERGIN:  Friederick
groceries and provisions,  Tutonia road,  Vliet's addition.

WERGIN:  Johann
laborer,  Fifteenth, near Fond du Lac, S.

WERGIN:  William
teamster,  N E cor Vliet and Sixth.

WERKING:  Henry
carpenter, bds E. Steiner.

WERLE:  Franz
carpenter,  Galena, bt Sixth and Seventh, N.

WERMOBEL:  Peter
gardener,  Clinton,  near Kinnikinnick.

WERMUTH:  Joseph
laborer,  Brady, bt Van Buren and Cass.

WERNER:  Anton
shoemaker,  Main, bt Ogden and Knapp.

WERNER:  Charles
book-keeper,  bds Fond du Lac House.

WERNER:  Charles
drayman,  Poplar, bt Fourth and Fifth, N.

WERNER:  Charles Jr.
Chestnut, bt Fourth and Fifth.

WERNER:  Ernst
laborer,  Chestnut, bt Sixth and Seventh.

WERNER:  Frederick
porter,  Market, bt Biddle and Martin.

WERNER:  George
baker,  Eleventh, bt Cherry and Galena.

WERNER:  Michael
clerk,  East Water, bt Martin and Johnson, E.

WERNER:  Valentine
baker, N W cor Poplar and Fifth.

WERNER:  William
butcher, (of Col & Co.,)  bds Rail Road House.

WERNISSE:  Samuel
wagon maker,  bds A. Bass.

WERTER:  Thaddeus
clerk, at Fountain House.

WERTZ:  Jacob
clerk,  Main, bt Detroit and Buffalo, W.

WESCHITZKY:  Joseph
blacksmith,  Tenth, bt Winnebago and Chestnut, S.

WESENBERG:  Daniel
tailor,  Sixteenth, bt Cherry and Vliet, E.

WESH:  Peter
Virginia,  bt Grove and Monroe, S.

WESLE:  N.
gunsmith,  289 Third.

WESLECK:  William
tinsmith,  Marshall, bt Pleasant and Kewaunee.

WESSEL:  Johann
mason,  Second, bt Lloyd and Beaubian, E.

WESELS:  H. J.
laborer,  Walnut, bt Fifteenth and Sixteenth, S.

WEST:  Benjamin
mariner,  Fifth Ward.

WEST:  Frederick
ticket agent M & M R R, bds Mrs. Holliday.

WEST:  George S.
treasurer Forest Home Cemetery, bds G. G. Robinson.

WEST: H. H.
clerk, Ford & Fairbanks,  h Ninth, bt Wells and Cedar.

WEST:  S. C.
secretary U. S. Insurance Co.,  h N W cor Spring and Ninth..

WESTCOTT:  Harris
moulder,  cor Grove and Virginia.

WESTERMANN:   Hermann
(of Hansen, W. & Co.,)  at Chicago.

WESTERMANN:  Heinrich
teamster,  Cherry, bt Sixth and Seventh, S.

WESTFALL:  Albert
laborer,  Green Bay road.

WESTFALL:  Fritz
laborer,  Fifth, near Lloyd.

WESTFALL:  Herman
tailor,  bds Robert Arthur.

WESTFALL:  Mary
housemaid,  at A. H. Burdick.

WESTHOFF:  B. A.
watch maker and jeweler,  236 West Water, bds P. Kruger.

WESTLAKE:  Wm.
tinsmith,  Marshall, bt Pleasant and Kewaunee.

WESTON:  Jeremiah
ship captain,  bds George W. Shepard.

WETMAN:  Wm.
carpenter,  bds S. Bailie.

WETHERBEE:  Charles P.
dealer in horses,  bds L. L. Powers.

WETHERBEE:   Sylvanus
sale stable,  Main, bt Huron and Michigan, E.

WETHERALD:  Frederick
agent Pennsylvania Central Rail Road.

WETTENGEL:  August
tailor,  383 Fourth.

WETTERAUER:  Adam
laborer,  Oneida, near the bridge.

WETTSTEIN:  Henry
boarding house,  Third.

WETTSTEIN:  Lisetta
widow,  Market, bt Division and Johnson, W.

WETTSTEIN:  Theodore
proprietor Hotel Wettstein.

WETZEL:  Doratha
widow,  Third, bt Wells and Cedar.

WEYBRICHT:  Leonard
porter,  Market, near Martin.

WHALEN:  James
laborer,  Jackson, bt Huron and Detroit.

WHALEN:  James
laborer,  Ogden, bt Jackson and Van Buren, W.

WHALIN:  P.
driver,  at G. F. Oakley.

WHALING:  Wm. J.
President Commercial Insurance Co., 270 Main.

WHATLEY:  Charles
tailor,  Jackson, bt Chicago and Menomonee.

WHEATLY:  John
butcher,  Main, bt Huron and Detroit, W.

WHEELER:  Abner B.
bds T. W. Wheeler.

WHEELER:  Allen
insurance agent,  S E cor East Water and Wisconsin.

WHEELER:  Charles H.
produce and commission,  South Water, near Lake, h Marshall, bt Biddle and Martin, W.

WHEELER:  D. W.
machinist,  Greenbush, bt Florida and Virginia, E.

WHEELER:  Fanny
teacher of music,  45 Michigan.

WHEELER:  Horace S.
clerk,  bds W. Allen.

WHEELER:  Julius M.
speculator,  at S. A. Kimball.

WHEELER:  Lucius A.
salesman, at Bradford Bros., h 106 Mason.

WHEELER:  Russell
Sycamore, bt Second and Third.

WHEELER:  Thomas W.
produce, &c.,  300 Jefferson.

WHETTON:  Miss Eliza
at N. J. Emmons.

WHIPPLE:  George D.
shoemaker,  Milwaukee, bt Michigan and Huron, E.

WHITE:  Alexander
laborer, bds T.Given.

WHITE:  C.
mason,  Fourth, bt Wells and Cedar, E.

WHITE:  Edward T.
book-keeper,  Greenbush, bt Florida and Oregon, W.

WHITE:  Francis
stone-cutter,  49 Huron.

WHITE:  Henry K.
real estate, 10 Newhall House, h N E cor Division and Milwaukee.

WHITE:  Isaac L.
carpenter and joiner,  Vliet, bt Eighth and Ninth, S.

WHITE:  John
420 Jefferson.

WHITE:  John P.
fisherman, Beach, bt Polk and Oregon, W.

WHITE:  John
commssion,  Eighth, near M & M R R,  E.

WHITE:  James S.
at American Express Co., bds Olmstead House.

WHITE:   Mary A.
housemaid, J. E. Arnold.

WHITE:  Matthew
grain dealer,  bds Mrs. L. Hill.

WHITE:  Patrick
laborer, bds James Randon.

WHITE:  Col. Richard H.
ornamental carver,  2 Spring,  h Spring, near Cemetery.    See advertisement, page 45.

WHITE:  Thomas
watchman,  Van Buren, bt Lyon and Ogden.

WHITE:  Thomas
laborer, Hinman, bt Seventh and Eighth, S.

WHITE:  William
laborer,  Van Buren, bt Ogden and Lyon, W.

WHITEHAIR:  Barney
boarding,  Erie,  near Jackson.

WHITEHEAD:  Robert
Sycamore,  bt Fourth and Fifth.

WHITESIDE:  Samuel
stone cutter,  Harrison, Murray's addition,  First Ward.

WHITFIELD:  John
street sprinkler,  Main, bt Huron and Detroit, E.

WHITING:  James H.
engineer,  bds Menomonee Hotel.

WHITMAN:  John H.
contractor,  Fourth, near Wells, W.

WHITNELL:  Charles
gardener,  Humboldt Avenue, E.

WHITNELL:  Francis
painter,  Humboldt Avenue, E.

WHITNELL:  John
painter,  Humboldt Avenue, E.

WHITNEY:  Jonas
363 Main.

WHITNEY:   John, Jr.
at Strickland & Co., bds Newhall House.

WHITNEY:  Walter
trunk maker,  Clinton, near Lake.

WHITNEY:  Wm. H.
salesman,  Noyes, Flertzheim & Co., bds J. V. V. Platto.

WHITTAKER:  George
shoemaker,  North Water, bt Persons and Hamilton.

WHITTEMORE:  Adam
(of A. W. & Co.,) h Sixth, bt Sycamore and Clybourn.

WHITTEMORE:  Paul C.
clerk,  at A. W & Co.,  Fourth, bt Spring and Wells, W.

WHITTEW:  Catherine
at P. Whittew.

WHITTEW:  Patrick
drayman,  Beach, near Detroit.

WICHELHAUS:  C. 
proprietor Washington House,  409 Third.

WICK:  John
ship carpenter,  Monroe, bt Pierce and Park, E.

WIDRI:  Matthias
tailor,  Elizabeth, bt Greenbush and Grove, S.

WIEBEN:  Frank
painter,  bds Joseph Dahl.

WIEGLEB:  Frederick
barber ,  Ferry, near South Water , S.

WIELER:  Henry
tinsmith,  East Water, bt Martin and Johnson, W.

WIEGMANN:  Gerhard
laborer,  cor Greenbush and Elizabeth.

WIELL:  Charles
teamster,  Tenth, bt Galena and Walnut.

WIERSCH:  Charles S.
laborer,  Fond du Lac.

WIERSUM:  Cornelius
pedler,  Fifteenth, bt Galena and Walnut, W.

WIESE:  Christoph
wagon maker ,  Cherry, bt Sixth and Seventh, W.

WIESE:  Edward
carpenter,  Fourth, near Chestnut.

WIESE:  Frederick
carpenter,  Baulding,  bt Elizabeth and Park, N.

WIESE:  Peter F.
morocco dresser,  East Water, bt Biddle and Martin.

WIESEL:  Adam
laborer,  S W cor Mineral and Park.

WIESEN:  Michael
laborer,  Tutonia road,  Vliet's addition.

WIGGINS:  Isaac
joiner,  bds Niagara Hotel.

WIGMANN:   Matthias
tailor,  N W cor Greenbush and Rail Road.

WIGMORE:  Joseph R.
sailor,  bds Mrs. E. Golden.

WIKKERINK:  B.
laborer,  Fourteenth, bt Walnut and Galena, E.

WIKKERINK:  Jean
machinist,  Fourteenth, bt Walnut and Galena, E.

WILBERT:  Nicholas
blacksmith,  Fifth, near Cherry.

WILCK:   Heinrich
groceries and provisions,  Tutonia road.

WILCOX:  Alfred
clerk,  481 Milwaukee.

WILCOX:  Alfred P.
481 Milwaukee.

WILCOX:  Benjamin
carpenter,  bds Wm. Murphy

WILCOX:  Chester E.
billiard table maker,  bds Central Hotel.


WILCOX:  Dr. Alfred
physician,  bds L. M. Gates.

WILCOX:  Joel S.
tanner,  near M & C R R  Work Shops.

WILCOX:  Wm.
carpenter,  bds Wm. Murphy.

WILD:  Benjamin
baker,  Milwaukee, bt Michigan and Wisconsin.

WILD:  Henry 
(of Wild Bros.,)  h 312 Third.

WILD:  Henry
 real estate,  216 East Water,  h Third, bt Sycamore and Clybourn.  See advertisement, page 40.

WILD:  Joseph
ostler,  bds Golden Lion.

WILDE:  Francis
cashier at Mack Bros.,  bds B. R. Wilde.

WILDE:  Frederick
wood turner,  Sherman, bt Second and Third, S.

WILDE:  Frederick
machinist,  Market, near Biddle.

WILDE:  Thomas
laborer,  Clinton, near Sherman.

WILDERMANN:  Nicholas
shoemaker,  bds J. Phelan.

WILEY:  Rev. Charles D. D.
Milwaukee University,  h Milwaukee, bt Biddle and Martin, E.

WILHARDTZ:  Adolph
(of W.  & Peterson,)  bds P. J. Jones.

WILHARTZ:  Joseph
(of W. & Co.,)  h cor Chestnut and Sixth.

WILHELMI:  D. Charles
physician,  East Water, bt Martin and Johnson, W.

WILHELMSEN:  Evard J.
cooper,  Eleventh, near Poplar.

WILIKEN:  F.
carpenter,  Mineral, above Jones, S.

WILL:  Carl
teamster,  Tenth, bt Galena and Walnut, W.

WILLARD:  Miss F.
bds  Mrs L. Hill.

WILLARD:  Miss Mary
bds Mrs. L. Hill.

WILLCKE:  H,
carpenter,  Seventh, bt Hanover and Lloyd, W.

WILLERS:  Theodore
cabinet maker,  Fourth, bt Tamarack and Prairie, E.

WILLEY:  D.
machinist,  bds L. White.

WILLEY:  George
cutter, Bradley & Metcalf, Jefferson, bt Ogden and Lyon, W.

WILLIAMS:  Anna
Vliet,  bt Seventh and Eighth, N.

WILLIAMS:  Allen
at American Express Co.,  h Huron, bt Milwaukee and Main, N.

WILLIAMS:  A. K.
bds G. F. Williams.

WILLIAMS:  Catharine
dress maker,  356 Milwaukee.

WILLIAMS:  David T.
(of Snow & W.,)  555 Jefferson.

WILLIAMS:  David E.
plasterer,  55 Michigan.

WILLIAMS:  Daniel
laborer,  132 Huron.

WILLIAMS:  Ebenezer
mason,  bds D. Davis.

WILLIAMS:  Edward A.
silver plater,  Fifth, bt Spring and Sycamore, E.

WILLIAMS:  Edward
stone cutter,  bds M. Reibolds.

WILLIAMS:  Evan
plasterer,  55 Michigan.

WILLIAMS:  Evan T.
book keeper, 83 Michigan.

WILLIAMS:  Elizabeth
widow,  373 East Water.

WILLIAMS:   Friederick
carpenter,  Grove, bt Oregon and Florida, W.

WILLIAMS:  G. F.
(of Patton & W.,)  160 Van Buren.

WILLIAMS:  G. W.
clerk,  bds Olmsted House.

WILLIAMS:  Garret L.
salesman.  305 Jefferson.

WILLIAMS:  H. S. G. 
(of H. S. G. W. &  Co.,)   bds Amer ican House.

WILLIAMS:  Harvey
S E cor Main and Johnson.

WILLIAMS:  Henry
sailor,  Grove, bt Florida and Virginia, E.

WILLIAMS:  Henry
papier mache manufactory,  Seventh,  bt Beers and Hanover, W.

WILLIAMS:  Henry L.
printer, at American Office,  bds Mrs. Ellmaker.

WILLIAMS:  J. R.
stone cutter,  bds J. R. Evans.

WILLIAMS:  John
laborer,  bds E. Evans.

WILLIAMS:  John C.
Galena, bt Eighth and Ninth, N.

WILLIAMS:  J. E.
bds G. F. Williams.

WILLIAMS:  John H.
city express,  12 Huron.

WILLIAMS:  John W.
painter,  Milwaukee, bt Huron and Detroit, E.

WILLIAMS:  James
drayman,  Van Buren, bt Huron and Michigan, E.

WILLIAMS:  E. A.
(of W. & Kraft,)  Fourth, bt Sycamore and Spring, E.

WILLIAMS:  John
clerk,  bds L. Benjamin.

WILLIAMS:  O.
clerk,  bds Fountain House.

WILLIAMS:  Percy
carpenter,  Milwaukee, bt Huron and Detroit, E.

WILLIAMS:  P.
carpenter,  bds Washington House.

WILLIAMS:  Rev. Robert
pastor of the Welsh Calvinistic Methodist Church,  h Knapp, bt Astor and Elizabeth.

WILLIAMS:  Robert
boiler maker,  bds D. Davies.

WILLIAMS:  Robert
surveyor,  Huron, bt Jackson and Jefferson.

WILLIAMS:  W. Henry
clerk at Haney & DeBow.

WILLIAMS:  W. H. 
book keeper at H. S. Pomeroy.

WILLIAMS:  William
mariner,  bds Globe Inn.

WILLIAMSON:  Cornelius
grocer,  Huron, bt Van Buren and Jackson.

WILLIAMSON:  George
clerk, at J .H. Williamson.

WILLIAMSON:  James H.
hardware and stove agency,  38 East Water,  Greenbush, bt Virginia and Pierce, E.

WILLIE:  Francis
clerk, bds C. Otto.

WILLIE:  Frank
clerk,  bds A. Otts.

WILLIS:  Stephen I.
Fourth,  bt Prairie and Tamarack, E.

WILLITS:  A. T.
omnibus agent,  bds American House.

WILLMAN:  George
ship carpenter,  East Water, bt Division and Johnson, E.

WILLMANNS:  Augustus C.
president Second Ward Bank, h cor Knapp and Milwaukee.

WILLMANNS:  F.
teller Second Ward Bank,  bds A. C. Willmanns.

WILLNER:  Bernhardt
clothing,  177 East Water,  h Biddle, bt Market and Main.

WILLOUGHBY:  Elizabeth
at George Willoughby.

WILLOUGHBY:  George
mason, Huron, near Jefferson.

WILSON:  Alexander T.
mason,  bds L. Ransom.

WILSON:  Archibald
S E cor Marshall and Ogden.

WILSON:  Estil
farmer,  Main, near Johnson.

WILSON:  Henry O.
agent N Y & E R R,  165 East Water, h 392 Van Buren.

WILSON:  Hiram G.
artist,  S W cor Main and Wisconsin,  h 311 Main.

WILSON:  James
clerk, at Noonan & McNab, h 41 Michigan.

WILSON:  James
boiler maker,  bds Milwaukee Exchange.

WILSON:  Jeremiah V. F.
ship carpenter,  S W cor Walker and Grove.

WILSON:  John
mariner,  Fowler, bt Third and Fourth, N.

WILSON:  Thomas H.
teamster,  Market, bt Biddle and Martin, E.

WILSON:  Tolsen
carpenter,  bds J. Devine.

WILSON:  William
saloon,  Clinton, bt Oregon and Lake, W.

WILSON:  William
saloon,  90 East Water.

WILSON:  William, Jr.
clerk, at Kellogg & Strong.

WILSON:  William
butcher, at Simpson & Sons.

WILSON:  Wm. K.
Mail Agent, M & M R R,  bds American House.

WILSON:  William W.
agent Lake Michigan Steamboat Co.,  h Cass, bt Knapp and Ogden, W.

WILTZIEN:  William H. C.
pressman at See Bote, h Market, bt Ogden and Knapp.

WINCENT:  Benjamin
watchman,  Reed, bt Oregon and Florida.

WINCHESTER:  D. V.
agent Singers' Sewing machine,  39 Spring.

WIND:  Balthasar
cooper,  Fourth, bt Cherry and Vliet, W.

WIND:  Jacob
cooper,  Fourth, bt Vliet and Cherry.

WIND:  Joseph
cooper,  Market, near Knapp.

WINDER:  Wm.
shoemaker,  bds H. Winkler.

WINDFIELD:  Andreas
baker,  Fourth, bt Chestnut and Prairie, E.

WINE:  George
shoemaker,  Brown, E.

WING:  John
(of Seaman & W.,)  h N E cor Van Buren and Martin.

WINKLER:  Carl
land and money agency,  Third, bt Cherry and Galena, E.

WINKLER:  Charles
tailor,  bds H. Muller.

WINKLER:  Daniel
pedler,  Fourth, bt Wells and Cedar, E.

WINKLER:  Frederick
brick moulder,  at H. Millman.

WINKLER:  Henrietta
widow,  River, bt Knapp and East Water.

WINKLER:  Heinrich
upholsterer,  Chestnut, bt Twelfth and Thirteenth, N.

WINKLER:  Hermann
shoemaker,  River, bt Knapp and Ogden, W.

WINKLER:  John
tailor,  bds Washington House.

WINKLER:  Valentine
blacksmith,  Fourth, bt Poplar and Chestnut, E.

WINSLOW: A. A.
tinsmith,  bds D J. Maller.

WINTER:  Christian
laborer,  bds Rochester House.

WINTER:  Ernst F.
laborer,  Fifth, bt Prairie and Tamarack, E.

WINTER:  Miss Hannah
at Madam Seibert.

WINTER:  L. E.
carpenter,  bds J. Voorhies.

WINTER:  William
carpenter,  bds ____ Whitfield.

WINTERER:  Anton
tanner,  Baulding, bt Elizabeth and Park.

WINTON:  B. J.
soap and candles,  38 Spring.

WINTON:  J. B.
produce,  317 Third.

WINZLICK:  John
joiner,  Tamarack, bt Fourth and Fifth, N.


WIRTH:  Jacob
driver,   Twelfth, bt Cherry and Vliet, W.

WIRTH:  Theodor
grocer,  cor Cherry and Fourteenth.

WISE:  Albert
Marshall,  bt Martin and Biddle.

WISE:  Charles
clerk,  Wise & Co.,  bds Mrs. F. Wise.

WISE:  E.
carpenter,  Fourth, bt Wells and Cedar, W.

WISE:  F.
at J. B. Maxfield stone ware factory.

WISE:  Francisca
widow,  73 East Water.

WISE:  Joseph
(of W. & Co.,)  bds Mrs. F. Wise.

WISE:  Sigmond
(of W. & Co.,)  bds Mrs. F. Wise.

WISE:  L
(of Adler, Newboner & Co.,)  bds Hotel Wettstein.

WISE:  Michael
cabinet maker,  Doty, bt Elizabeth and Pleasant, E.

WISE:  Morris
clerk, at Bradley & Metcalf,  bds Mrs. F. Wise.

WISE:  Peter F.
leather and findings, 349 East Water.

WISE:  Valentine
cabinet maker,  Doty, by Elizabeth and Pleasant, E.

WISHAND:  Andrew
engineer,  M & M R R, Grove, bt Virginia and Park.

WISHART:  Andrew
machinist,  Humboldt Avenue, E.

WISMANN:  John H.
cor Reed and Florida.

WISNER:  D. M.
438 Milwaukee.

WISSING:    Albert
grocer,  37 East Water.

WITHERS:  Joseph G.
hackman,  bds Eastern Hotel.

WITHERS:  Joseph
porter, at Tremont House.

WITTECK:  Matthias
shoemaker,  Fifth, bt Chestnut and Prairie.

WITNEY:  Walker
gardener,  Rail Road, near Cook.

WITTE:  C. W.
clerk,  S W cor Tamarack and Fourth.

WITTE:  Ignatius
comb maker,  Winnebago, bt Eighth and Ninth, N.

WITTE:  Jacob
cabinet maker,  bds L. Ziegler.

WITTIG:  Anna
widow,  Prairie, bt Fifth and Sixth, E.

WITTIG:  Benjamin
sand former,  Fourth, bt Cedar and Tamarack, E.

WITTIG:  Frederick
laborer,  Fifteenth, near Fond du Lac, N.

WITTIG:  John Paul
cooper,  bds Chestnut Street House.

WITTIG:  Peter
tailor,  Third, bt Walnut and Sherman.

WITTMAN:  Joseph
baker, at J. Ballbach.

WITTMORIER:  Christian
carriage maker.

WOELFL:  John
teamster,  Knapp,  bt Market and East Water.

WOERRBACH:  Louis
harness maker,  bds Washington House.

WOFFLE:  Capt. L. 
Hanover,  bt Pierce and Elizabeth, E.

WOFSON:  Herman
carpenter,  Fourth, bt Sherman and Beers, W.

WOHLERS:  D.
teamster,  old Muskego road, W.

WOHLMAN:  Stephen
carpenter and joiner,  Vliet, bt Eighteenth and Nineteenth, N.

WOHLLMAN:  Henry
tailor, at L. H. Black.

WOKATOCH:  Albert
shoemaker,  Fifth, near Cedar.

WOLCOTT:  Dr. Erastus B.
N W cor Wisconsin and Jefferson.

WOLF:  Mrs. A.
milliner,  226 East Water.

WOLF:  B.
(of Adler, Newbourer & Co.,)  bds Hotel Wettstein.

WOLF:  C.
machinist,  bds P. J. Gross.

WOLF:  Charles W.
importer of watch materials,  226 East Water.

WOLF:  Charles
boarding,  Market, bt Johnson and Martin.

WOLF:  Christian
shoemaker,  Third, bt Hanover and Lloyd, S.

WOLF:  Frederick
tinsmith,  Walnut, near Eighth.

WOLF:  Miss Henrietta
milliner, at Mrs. A. Wolf.

WOLF:  Henry 
laborer,  cor Thirteenth and Galena.

WOLF:  Henry
ship carpenter,  cor Washington and Clinton.

WOLF:  Herman
locksmith,  Martin, bt East Water and Market, S.

WOLF:  Jacob
ship carpenter,  cor Washington and Clinton.

WOLF:  John
miller,  cor Third and Tamarack.

WOLF:  John
potter,  cor East Water and Biddle.

WOLF:  Jacob
Milwaukee & LaCrosse Rail Road House,  h 29 Chestnut.

WOLF:  John
teamster,  389 Third.

WOLF:  Nicholas F.
laborer, Sixth, near Sherman.

WOLFF:  Charles
actor,  Market, bt Martin and Johnson, W.

WOLFF:  Frederick
Sherman,  bt Sixth and Seventh, N.

WOLFF:  John
teamster, Knapp, bt Market and East Water, S.

WOLFF:  Philip
Wolff's saloon, 365 Third.

WOLFF:  Theodore
cooper,  Seventh, bt Sherman and Walnut.

WOLFF:  William
carpenter,  bds E. Steiners.

WOLFGRAM:  Franz
fisherman, on the canal.

WOLFRUM:  Frederick
clerk, at H. Crocker.

WOLKA:  Frederick
laborer,  Cherry, near Eleventh.

WOLLEMANN:  Carl
fisherman, Reed, bt Mineral and Washington, W.

WOLLEMANN:  George
Fond du Lac,  Brown's Addition.

WOLLENSACK:  Constantin
shoemaker,  Reed, bt Florida and Oregon, S.

WOLTER:  F.
laborer,  N W cor Cherry and Fourteenth.

WOLTER:  Joseph
tinsmith,  Third, bt Galena and Walnut.

WOLTER:  Wm.
laborer,  cor Washington and Greenbush.

WOLTERS:  Fredrich Wilhelm
Fifteenth, near Fond du Lac.

WOLTMAN:  Henry
tailor,  bds F. A. Margraf.

WOOD:  A. W.
machinist,  Sycamore, bt Second and Third, N.

WOOD:  Albert
produce and commission,  39 Spring.

WOOD:  George
baggage carrier,  Detroit, bt Van Buren and Beach, N.

WOOD:  Henry
laborer,  Fifth, bt Cherry and Vliet.

WOOD:  Henry
drayman,  Beach, bt Huron and Detroit, W.

WOOD:  Henry
machinist,  Detroit, bt Van Buren and Jackson.

WOOD:  J. H.
book keeper at J. F. Birchard,  bds Mrs. Fellows.

WOOD:  James A.
machinist,  Pleasant, bt Astor and Elizabeth.

WOOD:  Johanna
widow,  Third, bt Wells and Cedar.

WOOD:  John Henry
butcher, bt Spring and Sycamore.

WOOD:  John P.
freight agent, M & H R R, h Van Buren, bt Mason and Oneida.

WOOD:  John
laborer, bds J. Ryan.

WOOD:  Joseph
carpenter,  bds Keystone State Hotel.

WOOD:  M. H.
seamstress, Third, bt Wells and Cedar, E.

WOOD:  Thomas
laborer,  Beach, bt Juneau and Oregon, W.

WOOD:   William
mason,  Elizabeth, bt Knapp and Ogden, W.

WOODRUFF:  Austin H.
clerk at La C & M R R,  bds James Whitney.

WOODRUFF:  John W.
agent,  bds Mrs. Fellows.

WOODRUFF:  Lawrence L.
supt. government buildings at old Harbor and Light House keeper.

WOODRUFF:  T. M.
clerk, at La C & M R R,  bds J. Whitney.

WOODWARD:  G. A.
atty,  3 Albany Building,  bds Mrs. V. A. Swan.

WOOLFILT:  William
carpenter,  Fifth, bt Sycamore and Clybourn, W.

WOOLFIT:  Wm. Jr.
carpenter,  Fifth, near Clybourn.

WORAK:  Joseph
laborer,  Greenbush, bt Mineral and Washington, E.

WORDEN:  A. L.
printer at Free Democrat,  Greenbush, bt Virginia and Park, W.

WORDEN:  Junlit
dealer in real estate,  Greenbush, bt Virginia and Park.

WORENZ:  Charles
laborer,  Short, near Lloyd.

WORMWOOD:  Joseph
plasterer,  Berry, bt Elizabeth and Prospect.

WORNAR:  Edward
butcher,  Huron, bt Van Buren and Cass, N.

WORNKOW:  William
carriage maker,  River, bt Knapp and Ogden, W.

WORTERS:  John
bds Horicon House.

WORTH:  T.
carpenter and joiner,  Van Buren, bt Division and Knapp W,  h Wells, bt Second and Third, N.

WORTHINGTON:  Isaac, Jr.
cook at G. Filkins.

WORTHINGTON	:  Ellis
(of W. & Marshall,)  N E cor Astor and Division.

WORTORER:  Matthias
shoemaker,  Market, bt Oneida and Biddle, W.

WOSSO:  Wm. H.
carpenter,  Fourth, near Sherman.

WOTAWA:  Matthias
shoemaker,  Market, near Market House.

WOTSCH:  Hermann
ship owner,  h Fifth, bt Vliet and Cherry, W.

WOTSCH:  Herman
mariner,  cor East Water and Martin.

WRABETZ:  Anna
widow,  Prairie, near the river.

WRABETZ:  Johann
bds Anna Wrabetz.

WREDE:   Capt. Wm.
mariner,  cor Cass and Lyon.

WRENCHER:  Peter
machinist,  bds Empire City House.

WRIDACH:  William
mariner,  Martin, bt East Water and River, S.

WRIGHT:  Charles
mason,  Huron, bt East Water and Main.

WRIGHT:  Francis
Astor,  bt Lyon and Pleasant.

WRIGHT:  George
salesman,  Bradford Bros., h Cass, bt Oneida and Mason, W.

WRIGHT:  Henry
sailor,  373 East Water.

WRIGHT:   Herbert
clerk,  at James Bonnell.

WRIGHT:  Horace
hackman,  bds Keystone State Hotel.

WRIGHT:  Joseph 
(of J. Plankinton & Co.,)  bds 313 Jefferson.

WRIGHT:  Michael
policeman,  Astor, bt Ogden and Lyon, W.

WRIGHT:  P.
laborer,  Fowler, bt Third and Fourth,  N.

WRIGHT:  William H.
atty and land agent,  171 l/2 East Water, h Prospect, above Division.

WRIGLEY:  Charles N.
laborer,  bds Rail Road House.

WUERRE:  Baptist
brewer,  Chestnut, bt Eleventh and Twelfth, N.

WUESTENECK:  Carl
house mover,  Tutonia road,  Vliet's Addition.

WULKE:  Frederick
laborer,  Cherry, bt Eleventh and Twelfth, N.

WUNDEN:  Ugelett
Greenbush, bt Virginia and Park, W.

WUNDERLICH:  John
laborer,  Eleventh, near Galena.

WUNDERLICH:  Louis
Plank Road House saloon,  N E cor Chestnut and Winnebago.

WUNDERLY:  Dr. Edward
physician,  Monroe, opposite Florida.

WUNDSCH:  Christian E.
widow,  bds Dr. Wundsch.

WUNDSCH:  Dr. Edward
331 Third.

WUNDSCH:  Herman
cigar maker,  bds Dr. Wundsch.

WUTCHICH:  Michael
laborer,  Eighth, near Wells.

WYMAN:  Leander
atty,  200 East Water, h Lake road, 1/2 mile from city limits.