1857-1858 Milwaukee County Directory

Milwaukee City Directory for
1857 & 1858
Volume 1 First Series
Milwaukee: Steam Press of King, Jermain & Co.
205 and 207 East Water Street

For a list of Businesses from the directory, see here

Key:
bt = between
h = house
bds = boards
atty = attorney
cor = corner
N = north
W = west
S = south
E = east
The word street is implied

To facilitate your search the surnames have been cross indexed.

[ A ][ B ][ C ][ D ][ E ][ F ][ G ][ H ][ I ][ J ][ K ][ L ][ M ][ N ][ O ][ P ][ Q ][ R ][ S ][ T ][ U ][ V ][ W ][ Y ][ Z ]

J

JACKS: Robert C.
Builder, Market, bt Oneida and Biddle, H 409 Jefferson

JACKSON:  E. M.
Tinsmith, bds G. Brower

JACKSON:  J
Coppersmith, bds Mrs. Ann Dixon

JACKSON:  John
Porter, bds T. P. Collingbourne

JACKSON:  Martha
26 Wisconsin

JACKSON:  Richard
377 Main

JACOB:  Frederick
Carpenter, bds H. Muller

JACOBI:  Adolph
East Water, bt Oneida and Mason

JACOBI:  Frederick
Clerk, H. Fess, jun.

JACOBI:  J.W.
Clerk, J. N. Bonesteel, bds Hotel Wettstein

JACOBI:  L. W.
Sixth, bt Walnut and Galena, E.

JACOBS:  H. W.
Cashier, Second Ward Bank, bds Hotel Wettstein

JACOBUS:  J. 
sash and blinds, J. B. Smith & Co., bds Mrs. C. H. Sprague

JACOBUS:  P
Laborer, Fourth, bt Wells and Cedar, W.

JACOBUS:  Philip
Dry goods and groceries, 45 Chestnut, h Fourth, bt Wells and Cedar

JACOMET:  Mary
Midwife, Tenth, bt Galena and Mill, W.

JACONSSEN:  John L.
Painter, Twelfth, near Walnut, E.

JADOBI:  F. M.
Bookkeeper, R R House

JAEGELI:  Francis
Cabinet maker, Third, bt Tamarack and Cedar

JAEGER:  August
Laborer, Galena, bt Eight and Ninth, N.

JAEGER:  E.
Stocking weaver, Fourteenth, bt Cherry and Vliet, W.

JAEGER:  Jacob
Laborer, Prairie, bt Fifth and Sixth

JAEGER:   Johann
Mason , N W cor Scott and Jones.

JAEGER:  Johann
Miller, Fifth, bt Cedar and Tamarack, E.

JAEGER:  John
Brewer , Vliet, bt Eleventh and  Twelfth

JAEGER:  John
Plasterer, cor Grove and Elizabeth

JAEQUEST:  William
Laborer, S. Water, near Harbor

JAGER:  Erhard
Hosier, Vliet, near Fourteenth

JAHLAS:  Heinrich
Painter, Harmon, bt Sixth and Seventh, N.

JAHNKE:  William
Carpenter, Fifth, bt Tamarack and Prairie

JAHNS:  Henry
Saloon, Third, bt Prairie and Chestnut

JAHNS:  Mrs. E.
N W cor Third and Tamarack

JAKONET:  Joseph
Cabinet maker, Market, bt Ogden and Knapp

JAMES:  John
East Water, bt Division and Knapp W.

JAMES:  Jos.
Caulker, bds E. Callow

JAMESON:  George
Tailor, Detroit, bt Jackson and Jefferson, N.

JAMESON:  George W.
Cutter at D. & J. Adler

JAMESLY:  Capt. James
Mariner, Grove, bt Florida and Virginia, E.

JANERKEN:  Mrs. H
Widow, Ninth, bt Walnut and Peutonia

JANES:   Henry W.
( of  Hull, J. & Co.) bds 163 Van Buren

JANES:  John
Blacksmith, Milwaukee, bt Michigan and Huron, W.

JANNY:  Henry
Teamster, Third, bt Lloyd and Beaubian

JANSE:  Frederick
Laborer, at J. A. Helfenstein

JANSEN:  Christian
Shoemaker, bds Scandinavian House

JANSEN:  Ere
Carpenter, Galena, bt Ninth and Tenth

JANSEN:  George
Carpenter, Johnson, bt Market and East Water

JANSEN:  Imma R.
Carpenter, Tenth, near Galena

JANSEN:  Jacob
Carpenter,  Sixth, near Beers

JANSEN:  John
Carpenter, Third, bt Tamarack and Prairie

JANSSEN:  Anton
Hubbard, bt Beaubian and North, E.

JANSSEN:  Charles
Sailor, Reed, near Mineral

JANSSEN:  E
Carpenter, Galena, bt Ninth and Tenth, N.

JANSSEN:  H. W.
Carpenter, Tenth, bt Walnut and Galena, E.

JANSSEN:  S
Sailor, cor Clinton and Washington

JANSSON:  Francis
Clerk, J. Black, h Clinton, near Lake

JANTZE:  Johann
Carpenter, Sixth, bt Lloyd and Harmon, E

JARRATT:  Charles
Pattern maker, Fourth, bt Spring and Sycamore, E.

JARVIS:  Catharine
Widow, S E cor Main and Buffalo

JARVIS:  John
Painter, bds Atlantic House

JARVIS:  John
Clerk at  Nichols,  Britt & Co.

JEFFERSON;  William
Whitewasher, Fifth, bt Vliet and Cherry, W.

JENERKE:  John
Tailor, Ninth, near Sherman

JENKINS:  Charles E
Attorney,  N W cor Cherry and Fourth

JENKINS:  David
Bookkeeper, Jefferson, bt Ogden and Lyon, W.

JENKINS:  John
Cabinet maker, 70 East Water, h Main, bt Detroit and Buffalo

JENKS:  Benjamin
Driver, S. B. & J. Davis

JENKS:  David
Farmer, at F. C. Lee

JENNETT:  Charles F.
Fisherman, S. E. cor Railroad and Clinton

JENNINGS:  E. C.
Chief clerk  L C & M R R, h N. W. cor Seventh and Clybourn

JENNINGS:  Henry  F
Bookkeeper, bds R. P. Jennings

JENNINGS;  Henry W
Clerk H. J. Nazro & Co.

JENNINGS:  John
Sheep skin manufactory, River, bt Oneida and Biddle, bds Olmsted House

JENNINGS:  Michael
Laborer, Beach, bt Menomonee and Chicago, W.

JENNINGS:  M
Tinsmith, bds George Brarts

JENNINGS:  P
Blacksmith, Fifth, bt Wells & Cedar, E.

JENNINGS:  Patrick
At Michael Jennings

JENNINGS:  Peter
Grocer, Jackson bt Michigan and Huron, E.

JENNINGS:  R. D.
Genl Frt Agt L C & M R R, h Fourth bt Sycamore and Clybourn E.

JENNINGS:  Royal
Bds D. Ferguson

JENNINGS:  Rufus P.
(of Chandler & J.) 365 Jefferson

JERGER:  John
Sailor, bds C. Moeller

JERVIS:  Anthony
Laborer, Main bt Buffallo and Chicago

JERVIS:  William
Supt M & M R R, h Spring Street Hill

JESSEE:  John
Waiter, East Water, bt Jackson and Division, W.

JERWINKL:  joseph
Winnebago, near Tenth

JEWELL:  William
(of J. Rice & Co.)

JEWETT:  Adeline A.
Widow, at C. Adams

JEWETT:  Azro
Carriage maker, bds Wm. Wilson

JEWETT:  Enoch
Engineer, Jefferson bt Knapp and Ogden, W.

JEZEK:  Weit
Tailor, Eleventh, near Galena

JIORD:  Adam
Carpenter, Vliet near Fourteenth

JOCHIMS:  Christian
Carpenter, Elizabeth bt Baulding & Brown, S

JOERS:  Heinrich
Teamster, Fifth bt Lloyd and Beaubian, E

JOHA:  Joseph
Carpenter, S E cor Walnut and Sixth

JOHAM:  George
Locksmith, alley bt Johnson and Martin, Market and Main

JOHAM:  George
Locksmith, alley bt Johnson and Martin, Market and Main

JOHANN:  Nicholas
Mason, Seventh, bt Walnut and Sherman, E

JOHN;  Franz
Laborer, Fourth, bt Prairie & Chestnut E.

JOHNSON:  Allen
Clerk, 40 East Water, h 103 Michigan

JOHNSON:  Bradford A.
Bds S. C. West

JOHNSON:  Charles
Real estate agent, Cass, bt Martin, Market and Johnson

JOHNSON:  Cyrus H.
Millwright, bds Merchantís Hotel

JOHNSON:  Captain Charles
Mariner, Scott, bt Hanover and Greenbush, N.

JOHNSON;  Dr. James
N E cor Van Buren and Oneida

JOHNSON:  Frederick P.
Clerk, bds Mrs. M. Fellows

JOHNSON:  George
Sailor, Grove, bt Washington and Mineral, W

JOHNSON:  John
245 East Water

JOHNSON:  John
Clerk, cor Biddle and Market

JOHNSON:  John
Laborer, Jefferson, bt Michigan and Huron

JOHNSON:  Julia
Widow, Market, bt Oneida and Biddle, W.

JOHNSON:  J
CARPENTER, second, bt Sycamore and Clybourn

JOHNSON:  John P.
Watchmaker, Milwaukee, bt Division

JOHNSON:  John W.
Foreman E. Roddis, h 353 Main

JOHNSON: ------
Bridge builder, bds F. A. Margraf

JOHNSON:  J. M.
At J. W. Warner, bds Miss McPherson

JOHNSON:  John C.
Sailor, N W cor Washington and Clinton

JOHNSON:  Louise
Sailor, Hanover, bt Lake and Oregon, E.

JOHNSON:  Nicolaus
Sailor, Washington, bt Reed and Hanover, N.

JOHNSON:  R. C
(of J. & Olmsted) bds Newhall House

JOHNSON:  Capt. Richard
MARINER, Milwaukee, bt Buffalo and Chicago, E.

JOHNSON:  Samuel F.
Clerk, C. Shephard

JOHNSON:  Sumner R.
Tannery, 198 and 200 West Water, h 198 West Water

JOHNSON:  Thomas
Stoves and tin ware, No. 41 Spring.

JOHNSON;  W. B.
S. E. cor Spring and Eighth

JOHNSON;  W. M.
Sailor, Reed, bt Pierce and Parks, W.

JOHNSON:  Walter P.
Operator telegraph office

JOHNSON: Warner
Clerk, Sycamore, bt Seventh and Eighth

JOHNSON:  Willard B.
Tanner, bds P. B. Hill

JOHNSON:  William
(of Schumacker & J.)  245 East Water

JOHNSON:  William F.
Clerk, Leland, Prentice & Co.

JOHNSON:  W. B. & S. R.
Dealers in Leather and Hides, 200 West Water

JOHNSON:  Wm.
Clerk, J. L. Pierce, bds J. L. Pierce

JOHNSTON:  A. H.
Baker, Second, bt Spring and Wells, W.

JOHNSTON:  John R.
Clerk, 93 Michigan

JOHNSTON:  John
Book-keeper, Wis. M. and F. Ins. Co. Bank, bds L. W. Kennedy

JOHNSTON:  Peter
Clerk, bds Clinton House

JOHNSTON:  William P.
Baker, A. H. Johnston

JOHANSEN:  Hermann
Cor East Water and Martin

JOHNE:  Frank
Laborer, cor Prairie and Eighth

JOKOMET:  Joseph
Carpenter, Market, bt Knapp and Ogden, W.

JOLLWITZER:  John
Laborer, East Water, bt Division and Johnson, W.

JONES:  Albert C.
Shiip builder, N E cor Hanover and Walker

JONES:  John W.
(of J & Baker) Huron, bt Van Buren and Cass, N.

JONES:  Capt. Patrick
Bds Keystone State Hotel

JONES:  Catharine
Housemaid, J. H. Van Dyke

JONES:  David I.
Carpenter, Huron, bt Jackson and Jefferson, N.

JONES:  D. F.
Book-keeper, J. L. Peirce, h Spring, near Fourth, N.

JONES:  Dinnin & Jones
Gentlemenís clothing, 167 East Water

JONES:  Charles R.
(of J. Dinnin & J.) S E cor Jefferson and Martin

JONES:  Lewis E.
(of J., Dinnin & J.) 448 Jefferson

JONES:  Edward
Shoemaker, Vliet, near Twentieth, N.

JONES:  Evan
Lake brewery, Cass, bt Michigan and Huron, E.

JONES:  Eliza
Housemaid, J. H. Tweedy

JONES:  Geo.
Cook, h Wells, near Third

JONES:  Griffith P.
Tinsmith, bds Atlantic House

JONES:  Hugh
Atlantic  House, S. E. cor Main and Detroit

JONES:  Hugh
Carpenter bds M. Petted

JONES ISLAND
At the old government harbor

JONES:  Jacob
Carpenter, Jackson, bt Division and Knapp, W.

JONES:  J.
Gardener, Alexander Mitchell

JONES:  J. E.
Book-keeper, bds home Saloon

JONES:  John H.
Mason, Michigan, bt Van Buren and Jackson, S

JONES:  John
Laborer, Milwaukee, bt Michigan and Huron

JONES:  Joseph
(of Stein, Bros, & Co.) bds Walker House

JONES:  Marshall
Moulder, bds Empire City House

JONES:  Owen
Mason,  Michigan, bt Jackson and Van Buren, S.

JONES:  Patrick
Boiler maker, Greenbush, bt Florida and Oregon

JONES:  Richard
Lake brewery, bds H. Pritchard

JONES:  Rober
R. G. Owen, h Cass near Huron

JONES:  Thomas A.
Meat market, 701/2 East Water, bds Merchantís Hotel

JONES:  William A.
Clerk, Hibbard and Luce

JONES:  William R.
Carpenter, 96 Michigan

JORDAN:  James
St. Clair House, Huron, near Cass, S.

JORDAN:  Peter
Grocery, East Water, bt Division and Johnson, W.

JORDAN:  William
Grocery, East Water, bt Division and Johnson W.

JOST:  Jacob
Butcher, Chestnut, bt Fourth and Fifth

JOSLIN:  E. M.
Real estate, Kneelandsís Block, h Main, bt Biddle and Martin

JOUD:  Andrew
Saloon, cor Walker and Clinton

JOYCE:  Capt, Richard
Mariner, h Cass, near Michigan

JOYS:  Andrew
Clerk, G. D. Norris

JUDD:  T. H.
Lumberman, South Water, near Ferry, E. h Grove, bt 
	Elizabeth and Walker, E.

JUDSON:  John B.
Boarding house, 313 Jefferson

JUDSON:  Smith E.
Clerk, bds J. B. Judson

JUENGER:  John
Carpenter, N E cor Twelfth and Walnut

JUERGES:  Henry C. F.
Saloon, 8 Market Square

JUHRE:   William
Fisherman, Second, bt Walnut and Sherman

JULIEN:   John
Carpenter, Market, bt Biddle and Martin, E

JULIEN:  John
Cooper, North Water, bt Market and Main, W.

JULIEN:  Philipp
Soap chandler, Ogden, bt Main and Martin, S.

JULIEN:  Widow
Market, near Ogden

JUNEKER:  Nicholas
Laborer, Galena, bt Eightnad Ninth

JUNE:  Jacob
Dairyman, Clinton, near Washington

JUNEAU:  John B.
Carpenter, Market, bt Martin and Johnson, W.

JUNEMANN:  Christoph
Fifth, near cor Cedar

JUNG:  Adelbert
Gilder, N W. cor East Water and Oneida

JUNG:  Anton
Clerk at P. O. Dyke

JUNG:  Daniel
Laborer, Sixth, bt Vliet and Cherry, W.

JUNG:   Dr. Francis F.
249 East Water

JUNG:  Frederick
Carpenter, Fourth, bt Tamarack and Cedar, W.

JUNG:  George
Tailor, East Water, bt Biddle and Oneida

JUNG:  Jacob
Teamster, Scott, bt Clinton and Barclay

JUNG:  Martin
Grocery, N E cor Beers and Sherman

JUNG:  Martin
Shoemaker, Seventh, near Beers

JUNGBLUT:  John
Blacksmith, Winnebago, near Ninth

JUNGKURT:  Philip
Bar tender, bds Otto Kleinsteuber

JUNGMANN:  John
Meat Market,  N E cor Cherry and Eleventh

JUNGOUST:  Theodore
Painter, bds H. Muller

JURGES:  William
Carpenter, Market, bt Knapp and Ogden, W.

JUST:  Adam
Policeman, N E cor East Water and Biddle

JUST:  Charles
Johnson near River

JUST:  Ellen
Widow, Marshall, bt Pleasant and Kewaunee

JUST: John
Fisherman, N W cor Johnston and East Water

JUSTEN:  Joseph
Laborer, Pleasant, near Van Buren

JUSTIN:  Frank
Harness maker, J. T. Wallis

JUSTION:  Christian,
Clerk

JUSTIN:  Simon
Laborer, Third, bt Lloyd and Harmon

JUSTIN:  Thomas
Piano forte maker, Astor, bt Ogden and Knapp, E.

JYWES:  Andrew
Clerk, bds J. Reinertsen

JYWES:  Capt. John
Mariner, bds J. Reinertsen


K

KACHAND:  Frederick
Shoemaker, Thirteenth, bt Galena and Cherry

KACHANTS:  Mrs. Rosa
Dyer and scourer, Oneida, bt East Water and River

KACHECHAS:
Plasterer, Martin, bt Market and East Water

KACHLOSKI:  Michael
Laborer, Hubbard, near North Line

KAESTLE:  Michael
Laborer, Madison, near Brown

KAESTNER:  Bernhard
Blacksmith, Winnebago, bt Ninth and Tenth

KAESTNER:  John
Engineer, bds Warnche

KAELLER:  Buser
Carpenter, cor N E Water and Main

KAEMPFER:  Jacob
Tailor, cor East Water and Oneida

KAHN &  ABRAHAM
Hardware manufactory, Chestnut, bt Fifth and Sixth

KAHN:  Jacob
(of K. & Abraham) Chestnut, bt Fifth and Sixth

KAHN:  G
Blacksmith, East Water, bt Bidle and Martin, E.

KAHL:  Charles H.
Finisher, Johnson, bt Market and East Water W.

KAHLE:  Wilbelmina
Wido, Market, bt Ogden and Knapp

KAHLE:  Frederick
Saddler, bds W. Kahle

KAHLOW:  Daniel
Cabinet maker, Poplar, near Seventh

KAIN:  Matthew
Wagon maker, Jefferson, near Huron

KAISER:  Christian
Cooper, Monroe, bt Scott and Martin

KAISER:  ------
Painter, Oregon, bt Brown and Baulding, W.

KAISER:  John
Painter, Waukesha plank road, near Cook

KAISER:  John P.
Tailor, East Water, bt Division and Knapp, E.

KALB:  Frederick
Laborer, Elizabeth, near Cook

KALCHOFF:  Dr. F
Apothecary and druggist, 24 Chestnut

KALCHOFF:  Gustavus
Wines and liquors, Third, bt Prairie and Chestnut, W.

KALER:  Charles
Laborer, Van Buren, bt Pleasant and Kewannee

KALER:  Frederic
Engineer, Main, bt Buffalo and Chicago, E.

KALER:  John
Blacksmith, bds Wm. Murphy

KALENBACH:  Jacob
Locksmith, East Water, bt Martin and Johnson

KALEY:  John
Laborer, bds Mrs. J. Bray

KALHER:  Patrick
Laborer, Beach, near Van Buren, N.

KALKHOW:  William
Joiner, Cherry, bt Sixth and Seventh, N.

KALLENBERZ:  Ernst
Drayman, Washington, near Geddings, E.

KALLER:  John
Laborer, Main, bt Ogden and Knapp, E.

KALLY:  Peter
Laborer, Bauling, bt Elizabeth and Park

KALON:  John
Laborer, bds F. Yonker

KALUKA:  John 
Laborer, Vliet, bt Eight and Ninth, S.

KALVELAGE:  John B.
(of Trenkamp & Co.) 35 Cass

KAMERLOHE:  Frank
Carpenter, bds F